| [技術仕様] 説明 | 8-CH Embedded PoE Mobile NVR(M12) |
|---|---|
| [デバイス] OS | Embedded Linux |
| [デバイス] ウォッチドッグ | Hardware + Software |
| [デバイス] 電源復旧 | System Restart Automatically after Power Recovery |
| [ディスプレイ] ライブビュー表示 | 8 Channels Multi-layout display: 1x1 2x2 3x3 1M+5 1P+3 1P+6 2P+3 3V |
| [ディスプレイ] ビデオ出力 | HDMI x1 VGA x1 |
| [ディスプレイ] 表示解像度 | 3840x2160 1920x1080 1280x720 |
| [ディスプレイ] ストリームアプリケーション | ConstantAuto Adaptive Stream |
| [ディスプレイ] フィッシュアイデワープ(歪み補正) | Local: 1O 1P 1R 1O3R 1O8R 1P3R Web: 1O 1R 1P |
| [ディスプレイ] PTZ操作 | Direction Control Home Iris Preset Patrol (Group) |
| [ビデオ] ビデオフォーマット | MJPEG H.264 H.265 |
| [ビデオ] グラフィックデコーダー | Hardware decoding |
| [ビデオ] デコード解像度 | Up to 7680x2560 |
| [ビデオ] デコード能力 | H.265/H.264: 3840x2160 @ 90 fps (3-CH) 1920x1080 @ 360 fps (12-CH) |
| [オーディオ] オーディオフォーマット | G.711 G.726 AAC |
| [オーディオ] オーディオ入力/出力 | Line out x 1 |
| [録画] 録画時間(秒) | Pre-Record: 5 (Max. 10) Post-Record: 20 (Max. 300) |
| [録画] 録画ストリーム | Dual |
| [録画] 録画スループット | 192Mbps |
| [録画] 録画モード | Continuous Schedule Manual Event |
| [録画] 録画設定 | Recycle (unit: Day) |
| [録画] 透かし | Supported |
| [ストレージ&バックアップ] ディスクデバイス | Up to 2x 2.5"" industrial-grade SSDs (Phison MSD260 sold separately) with a cold-swappable storage bay featuring a secure key lock |
| [ストレージ&バックアップ] HDD最大容量 | Please refer to SSD supported list on VIVOTEK website |
| [ストレージ&バックアップ] RAID | RAID 0 1 |
| [ストレージ&バックアップ] ディスク管理 | Create Format and Remove Disk HDD S.M.A.R.T |
| [ストレージ&バックアップ] SDカード | SD card slot x1 (reserved) |
| [ストレージ&バックアップ] ビデオクリップのエクスポート | USB Dongle (FAT Format) |
| [ストレージ&バックアップ] スケジュールバックアップ | FTP |
| [再生] 再生表示 | 4 Channels Multi Layout Display: 1x1 2x2 1P+3 1V+3 |
| [再生] 再生コントロール | Regular (Play Pause Stop) Rewind Next / Previous Frame Speed Control Calendar Event Timeline Timeline Scale Thumbnail (Storyboard) |
| [再生] ビデオ検索 | By Calendar Date/Time and Alarm |
| [再生] サムネイルエクスプローラー(ストーリーボード) | Listing the thumbnail of recorded video (Max. 2 CH) |
| [再生] スナップショット | JPEG |
| [再生] ビデオクリップのエクスポート | EXE |
| [ネットワーク] イーサネット | 10/100/1000Mbps Ethernet x 1 |
| [ネットワーク] ネットワーク総スループット | 224 Mbps |
| [ネットワーク] WiFi | 802.11a/b/g/n/ac 2T2R (optional accessory: WNFT-237ACN(BT) module and AMN-W21-02 antenna) |
| [ネットワーク] モバイルネットワーク | LTE (optional accessory: SIM7600G-H-M2 module and AMN-M21-02 antenna) |
| [ネットワーク] PoE | 802.3at/af compliant PoE ports x 8 (M12) (Total Max. 64W) |
| [ネットワーク] PoE管理 | Supported |
| [ネットワーク] プロトコル | IPv4 TCP/IP HTTP HTTPS UPnP RTSP/RTP/RTCP SMTP FTP DHCP NTP DNS DDNS IP Filter |
| [外部インターフェース] USB | Front x1 (USB 2.0) Back x1 (USB 2.0) |
| [外部インターフェース] CAN | Signaling x2 pair in one M12 connector |
| [外部インターフェース] アラーム入力 | x8 (DI: 5V~ 30VDC) |
| [外部インターフェース] アラーム出力 | x4 (DO: max. 1A 30VDC or 0.5A 125VAC) |
| [外部インターフェース] オーディオ | Line out x 1 |
| [外部インターフェース] アンテナインターフェース | GNSS x1 WiFi x2 LTE x2 ( Reserved) |
| [外部インターフェース] RS232 | 1 Port (Reserved) |
| [システム] カメラ統合 | ONVIF Profile S |
| [システム] GNSS | GPS/GLONASS L1 band 1(default)~10Hz NEMA0183 output rate |
| [システム] Gセンサー | Support 16-bit resolution 128 to 1024 samples/sec range:±2 ±4 ±8 ±12 ±16g |
| [システム] イベント | Motion Detection PIR Detection Tampering Detection Camera DI/DO Camera Disconnected Disk Failure Disk Full NVR DI/DO GPS disconnected GPS speed G-sensor PoE error |
| [システム] イベントアクション | Video recording email with snapshot buzzer PTZ FTP DO (camera system) full screen send to CMS |
| [システム] ユーザー管理 | User level: administrator regular user |
| [システム] ログ | System Recording User Error |
| [システム] 日付と時刻 | Time Zone Manual Automatic Sync NTP Daylight Saving Time |
| [システム] 言語 | Czech English French German Italian Japanese Korean Portuguese Polish Russian Spanish Simplified Chinese Traditional Chinese Arabic |
| [リモートクライアント] ソフトウェアAP | Shepherd VSS |
| [リモートクライアント] モバイル/タブレットアプリ | iViewer (Android & iOS) |
| [リモートクライアント] ウェブブラウザ | Chrome |
| [一般] 電源入力 | DC 12V~48V |
| [一般] 電源管理 | Programmable delay on/off relative to ignition or other switched voltage |
| [一般] 消費電力 | max.155W |
| [一般] 外形寸法 | 284 (W) x 230 (D) x 90.6 (H) mm |
| [一般] 質量 | approx. 4.4 kg (without HDD) |
| [一般] 動作温度 | -40°C ~ 55°C (-40°F ~ 131°F) |
| [一般] 湿度 | 0 ~ 95% |
| [一般] 安全認証 | CE FCC VCCI C-Tick EN50155(OT2/ST0/norminal 24VDC) EN61373 UL CB EN45545 EN50121-3-2/EN50121-4 MIL-STD-810G |
お取扱製品
VIVOTEK:H.265 8CH PoE内蔵 モバイル NVR
NV9321P
