| [System] Main Processor | Industrial-grade processor |
|---|---|
| [System] Operating System | Embedded Linux |
| [System] Operating Interface | Web, Local GUI |
| [AI] AI by Recorder | SMD |
| [AI] AI by Camera | Face detection; face recognition; perimeter protection; SMD; people counting; stereo analysis; heat map |
| [Perimeter Protection] Perimeter Performance of AI by Camera (Number of Channels) | 6 channels |
| [Face Detection] Face Attributes | Gender; age group; glasses; expressions; face mask; beard |
| [Face Detection] Face Detection Performance of AI by Camera (Number of Channels) | All channels (6 targets/s) |
| [Face Recognition] Face Recognition Performance of AI by Camera (Number of Channels) | All channels (6 targets/s) |
| [SMD Plus] SMD Plus by Recorder | 4 channels: Secondary filtering for human and motor vehicle, reducing false alarms caused by leaves, rain and lighting condition change |
| [SMD Plus] SMD by Camera | All channels (12 targets/s) |
| [Audio and Video] Access Channel | 8 channels |
| [Audio and Video] Network Bandwidth | 80 Mbps incoming, 80 Mbps recording and 60 Mbps outgoing |
| [Audio and Video] Resolution | 12 MP;8 MP;6 MP;5 MP;4 MP;3 MP;1080p;720p;960p;D1;CIF;QCIF |
| [Audio and Video] Decoding Capability | AI disabled: 1-channel 12 MP@30 fps; 2-channel 8 MP@30 fps; 2-channel 6 MP@30 fps; 3-channel 5 MP@30 fps; 4-channel 4 MP@30 fps; 8-channel 1080p@30 fps AI enabled: 1-channel 12 MP@30 fps; 1-channel 8 MP@30 fps; 2-channel 6 MP@30 fps; 2-channel 5 MP@30 fps; 3-channel 4 MP@30 fps; 7-channel 1080p@30 fps |
| [Audio and Video] Video Output | 1 HDMI, 1 VGA Simultaneous: HDMI: 3840 × 2160, 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 VGA: 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 Heterogeneous: HDMI: 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 VGA: 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 |
| [Audio and Video] Multi-screen Display | Main Screen: 1/4/8/9 Sub Screen: 1/4/8/9 |
| [Audio and Video] Third-party Camera Access | ONVIF; Panasonic; Sony; Axis; Arecont; Pelco; Canon; Hanwha |
| [Compression Standard] Video Compression | Smart H.265+; H.265; Smart H.264+; H.264 |
| [Compression Standard] Audio Compression | G.711a; G.711u; PCM; G726 |
| [Network] Network Protocol | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4; IPv6; RTSP; UDP; NTP; DHCP; DNS; SMTP; UPnP; IP Filter; FTP; DDNS; SNMP; Alarm Server; P2P; Auto Registration; IP Search (Supports IP camera, DVR, NVS, etc.) |
| [Network] Mobile Phone Access | iOS; Android |
| [Network] Interoperability | ONVIF 24.12 (Profile T; Profile S; Profile G); CGI; SDK |
| [Network] Browser | Chrome; IE; Safari; Edge; Firefox |
| [Recording Playback] Multi-channel Playback | Up to 8 channels |
| [Recording Playback] Record Mode | General, motion detection; intelligent; alarm |
| [Recording Playback] Backup Method | USB device and network |
| [Recording Playback] Playback Mode | Instant playback, general playback, event playback, tag playback, smart playback |
| [Alarm] General Alarm | Motion detection; privacy masking; video loss; scene changing; PIR alarm; IPC external alarm |
| [Alarm] Anomaly Alarm | Error (no disk; disk error; low space; low quota space; network disconnection; IP conflict; MAC conflict); video loss; video tampering; camera offline; audio detection |
| [Alarm] Intelligent Alarm | Face detection; face recognition; perimeter protection; SMD Plus; people counting; stereo analysis; heat map |
| [Alarm] Alarm Linkage | Record; snapshot; IPC external alarm output; audio; buzzer; log; preset; email |
| [Port] Audio Input | 1-channel RCA |
| [Port] Audio Output | 1-channel RCA |
| [Port] Alarm Input | NA (2 channels is optional) |
| [Port] Alarm Output | NA (1-channel 12 V 1 A output is optional) |
| [Port] Disk Interface | 1 SATA port. Each disk can contain up to 20 TB. This limit varies depending on the environment temperature. |
| [Port] USB | 2 (2 rear USB 2.0 ports) |
| [Port] HDMI | 1 |
| [Port] VGA | 1 |
| [Port] Network Port | 1 (10/100 Mbps Ethernet port, RJ-45) |
| [General] Power Supply | 12 VDC, 2 A |
| [General] Power Consumption | Total output of NVR is <10 W(without HDD) |
| [General] Net Weight | 0.45 kg (0.99 lb) |
| [General] Gross Weight | 1.07 kg (2.36 lb) |
| [General] Product Dimensions | 204.6 mm × 206.4 mm × 45.6 mm (8.06" × 8.12" × 1.80") (W × D × H) |
| [General] Packaging Dimensions | 364 mm × 96 mm × 261 mm (14.33" × 3.78" × 10.26") (W × D × H) |
| [General] Operating Temperature | –10 °C to +55 °C (+14 °F to +131 °F) |
| [General] Storage Temperature | –20 °C to +60 °C (–4 °F to +140 °F) |
| [General] Operating Humidity | 10%–93% (RH), non-condensing |
| [General] Certifications | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020; EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021; EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021; EN 55035:2017+A11:2020; EN 50130-4:2011+A1:2014 CE-LVD: EN 62368-1:2014 |
お取扱製品
Dahua:8CH Smart 1U 1HDD Lite Network Video Recorder
NVR4108-4KS3
