| [System (DHI-NVR2104HC-W)] Main Processor | Industrial-grade processor |
|---|---|
| [System (DHI-NVR2104HC-W)] Operating System | Embedded Linux |
| [System (DHI-NVR2104HC-W)] Operating Interface | Web, Local GUI |
| [AI] AI by Recorder | SMD Plus |
| [AI] AI by Camera | Perimeter protection; SMD |
| [Perimeter Protection] Perimeter Performance of AI by Camera (Number of Channels) | All channels (8 targets/s) |
| [SMD] SMD Plus by Recorder | 4 channels: Secondary filtering for human and motor vehicle, reducing false alarms caused by leaves, rain and lighting condition change |
| [SMD] SMD by Camera | All channels (16 targets/s) |
| [Audio and Video] Access Channel | 4 channels |
| [Audio and Video] Network Bandwidth | AI disabled: 80 Mbps incoming, 80 Mbps recording and 80 Mbps outgoing AI enabled: 80 Mbps incoming, 80 Mbps recording and 60 Mbps outgoing |
| [Audio and Video] Resolution | 16 MP; 12 MP; 8 MP; 6 MP; 5 MP; 4 MP; 3 MP; 1080p; 960p; 720p; D1; CIF; QCIF |
| [Audio and Video] Decoding Capability | AI disabled: 1-channel 16 MP@30 fps; 2-channel 8 MP@30 fps; 3-channel 6 MP@30 fps; 4-channel 5 MP@30 fps AI enabled: 1-channel 12 MP@30 fps; 2-channel 6 MP@30 fps; 2-channel 5 MP@30 fps; 3-channel 4 MP@30 fps; 4-channel 3 MP@30 fps |
| [Audio and Video] Video Output | 1 HDMI, 1 VGA HDMI: 3840 × 2160, 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 VGA: 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 |
| [Audio and Video] Multi-screen Display | 1/4 |
| [Audio and Video] Third-party Camera Access | ONVIF |
| [Compression Standard] Video Compression | Smart H.265+; H.265; Smart H.264+; H.264; MJPEG |
| [Compression Standard] Audio Compression | G.711a; G.711u; PCM; G726 |
| [Network] Network Protocol | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4; IPv6; UDP; NTP; DHCP; DNS; SMTP; IP Filter; DDNS; IP Search (Supports IP camera, DVR, NVS, etc.); P2P; Auto Registration |
| [Network] Mobile Phone Access | iOS; Android |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S & Profile G & Profile T); CGI |
| [Network] Browser | Chrome; IE; Safari; Edge; Firefox |
| [Wi-Fi] Wi-Fi Standard | 802.11b/g/n/a/ac/ax |
| [Wi-Fi] Frequency Range | 2400-2483.5MHz, 5150-5350MHz, 5470-5725MHz, 5725-5850MHz |
| [Wi-Fi] Transmitter Power (EIRP) | CE EIRP: ≤20dBm@2400-2483.5MHz; ≤23dBm@5150-5250MHz; ≤20dBm@5250-5350MHz; ≤27dBm@5470-5725MHz; ≤14dBm@5725-5850MHz |
| [Recording Playback] Multi-channel Playback | Up to 4 channels |
| [Recording Playback] Record Mode | General, motion detection; intelligent; alarm |
| [Recording Playback] Backup Method | USB device and network |
| [Recording Playback] Playback Mode | Instant playback; general playback; event playback; tag playback; smart playback |
| [Alarm] General Alarm | Motion detection; camera external alarm; PIR alarm |
| [Alarm] Anomaly Alarm | Error (no disk, disk error, low space, low quota space; network disconnection; IP conflict; MAC conflict); video loss; video tampering; camera offline |
| [Alarm] Intelligent Alarm | Perimeter protection; SMD Plus |
| [Alarm] Alarm Linkage | Recording; snapshot; buzzer; log; preset; email; tour |
| [Port] Disk Interface | 1 SATA port. Each disk can contain up to 20 TB. This limit varies depending on the environment temperature. |
| [Port] USB | 2 (2 rear USB 2.0 ports) |
| [Port] HDMI | 1 |
| [Port] VGA | 1 |
| [Port] Network Port | 1 (10/100 Mbps Ethernet port, RJ-45) |
| [Port] Antenna | 2 |
| [General] Power Supply | 12 VDC |
| [General] Power Consumption | Basic: 2.2 W (12 VDC); Max.: 6.7 W (12 VDC) |
| [General] Net Weight | 0.3 kg (0.66 lb) |
| [General] Gross Weight | 0.98 kg (2.16 lb) |
| [General] Product Dimensions | 172.4 mm × 83.3 mm × 75.0 mm (6.79" × 3.28" × 2.95") (L × W × H) |
| [General] Packaging Dimensions | 332.0 mm × 240.0 mm × 64.0 mm (13.07" × 9.45" × 2.52") (W × D × H) |
| [General] Operating Temperature | –30 °C to +50 °C (–22 °F to +122 °F) |
| [General] Storage Temperature | –20 °C to +60 °C (–4 °F to +140 °F) |
| [General] Operating Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [General] Certifications | CE |
| [Camera (DH-IPC-HFW1339DTK1-SW-PV)] Image Sensor | 1/2.8" CMOS |
| [Camera (DH-IPC-HFW1339DTK1-SW-PV)] Max. Resolution | 2304 (H) × 1296 (V) |
| [Camera (DH-IPC-HFW1339DTK1-SW-PV)] Min. Illumination | 0.005 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera (DH-IPC-HFW1339DTK1-SW-PV)] Illumination Distance | Up to 30 m (98.43 ft) (IR) Up to 30 m (98.43 ft) (Warm light) |
| [Camera (DH-IPC-HFW1339DTK1-SW-PV)] Illuminator Number | 1 (IR LED); 1 (Warm light) |
| [Camera (DH-IPC-HFW1339DTK1-SW-PV)] Angle Adjustment | Tilt: 0°–90° Rotation: 0°–360° |
| [Camera (DH-IPC-HFW1339DTK1-SW-PV)] Lens Type | Fixed-focal |
| [Camera (DH-IPC-HFW1339DTK1-SW-PV)] Focal Length | 2.8 mm; 3.6 mm |
| [Camera (DH-IPC-HFW1339DTK1-SW-PV)] Max. Aperture | F1.6 |
| [Camera (DH-IPC-HFW1339DTK1-SW-PV)] Field of View | 2.8 mm: H: 103°; V: 55°; D: 123° 3.6 mm: H: 85°; V: 46°; D: 100° |
| [Intelligence] Human Detection | Yes |
| [Intelligence] Vehicle Detec tion | Yes |
| [Audio and Video] Video Compression | H.264B; H.264; H.264H; H.265 |
| [Audio and Video] Video Frame Rate | Main stream: 2304 × 1296@(1–25/30 fps) sub stream: 640 × 360@(1–25/30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Audio and Video] Video Bit Rate | H.264: 32 kbps–6144 kbps H.265: 32 kbps–6144 kbps |
| [Audio and Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Audio and Video] WDR | DWDR |
| [Audio and Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Audio and Video] Image Rotation | 0°/180° |
| [Audio and Video] Built-in MIC | Yes, built-in Mic |
| [Audio and Video] Built-in Speaker | Yes, built-in speaker |
| [Audio and Video] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] Wi-Fi | IEEE 802.11b/g/n/ax 2.4000–2.4835 GHz, 2.4 G, EIRP≤20 dBm |
| [Network] Wi-Fi Pairing | Bluetooth pairing |
| [Network] Storage | Micro SD card (support max. 256 GB) |
| [Network] Management Software | Smart PSS Lite; DSS; DMSS |
| [Network] Mobile Client | iOS;Android |
| [General] Protection | IP67 |
| [General] Camera Button | Reset button |
| [General] Casing Material | Metal + plastic |
お取扱製品
Dahua:3MP Smart Dual Light Wi-Fi Security System with 4CH Wi-Fi NVR and 4×Outdoor 3MP IP Cameras
KIT/NVR2104HC-W/4-HFW1339DTK1P-SW-PV-0360B
