| [System] Main Processor | Industrial-grade processor |
|---|---|
| [System] Operating System | Embedded Linux |
| [System] Operating Interface | Web, Local GUI |
| [AI] AI by Recorder | Face detection; face recognition; video metadata (human, motor vehicles, and non-motor vehicles); perimeter protection; SMD |
| [AI] AI by Camera | Face detection; face recognition; video metadata (human, motor vehicles, and non-motor vehicles); perimeter protection; SMD; stereo analysis; crowd distribution; people counting; ANPR; heat map; PPE detection |
| [AI] AcuPick Performance of AI by Camera (Number of Channels) | Max. 16-channel, 1 combined event per channel |
| [Perimeter Protection] Perimeter Performance AI by Recorder (Number of Channels) | 16 channels, 10 IVS rules for each channel |
| [Perimeter Protection] Perimeter Performance of AI by Camera (Number of Channels) | All channels (32 targets/s) |
| [Face Detection] Face Attributes | 6 attributes |
| [Face Detection] Face Detection Performance of AI by Recorder (Number of Channels) | 8 channels (up to 12 face images/s each channel) |
| [Face Detection] Face Detection Performance of AI by Camera (Number of Channels) | 16 channels |
| [Face Recognition] Face Database Capacity | Up to 20 face databases with 2,000,00 images, with a total capacity of 44 G. |
| [Face Recognition] Face Recognition Performance of AI by Recorder (Number of Channels) | 16-channel FD (by camera) + FR (by recorder),image stream: 32 face images/s 8-channel FD (by recorder) + FR (by recorder), video stream: 16 face images/s |
| [Face Recognition] Face Recognition Performance of AI by Camera (Number of Channels) | 16 channels |
| [SMD Plus] SMD Plus by Recorder | 16 channels: Secondary filtering for human and motor vehicle, reducing false alarms caused by leaves, rain and lighting condition change |
| [SMD Plus] SMD by Camera | All channels (64 targets/s) |
| [Video Metadata] Metadata Performance of AI by Recorder (Number of Channels) | 8 channels, 23 attributes extraction. |
| [Video Metadata] Metadata Performance of AI by Camera (Number of Channels) | 16 channels |
| [Video Metadata] People Attributes | 9 human body attributes |
| [Video Metadata] Motor Vehicle Attributes | 9 attributes |
| [Video Metadata] Non-motor Vehicle Attributes | 4 attributes |
| [Vehicle License Plate Comparison] ANPR by Camera (Number of Channels) | All channels (32 targets/s) |
| [Vehicle License Plate Comparison] License Plate Database Capacity | 1. Create up to 20,000 plate numbers. 2. Blocklist and allowlist |
| [Audio and Video] Access Channel | 16 channels |
| [Audio and Video] Network Bandwidth | AI disabled: 512 Mbps incoming, 512 Mbps recording and 512 Mbps outgoing AI enabled: 200 Mbps incoming, 200 Mbps recording and 200 Mbps outgoing |
| [Audio and Video] Resolution | 32 MP;24 MP;16 MP;12 MP;8 MP;6 MP;5 MP;4 MP;3 MP;1080p;720p;960p;D1;CIF;QCIF |
| [Audio and Video] Decoding Capability | AI disabled: 2-channel 32 MP@30 fps; 2-channel 24 MP@30 fps; 4-channel 16 MP@30 fps; 5-channel 12 MP@30 fps; 8-channel 8 MP@30 fps; 10-channel 6 MP@30 fps; 12-channel 5 MP@30 fps;16-channel 4 MP@30 fps AI enabled: 1-channel 32 MP@30 fps; 1-channel 24 MP@30 fps; 2-channel 16 MP@30 fps; 4-channel 12 MP@30 fps; 6-channel 8 MP@30 fps; 8-channel 6 MP@30 fps; 8-channel 5 MP@30 fps; 12-channel 4 MP@30 fps; 16-channel 1080p@30 fps |
| [Audio and Video] Video Output | 1 VGA, 1 HDMI VGA:1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 HDMI:3840 × 2160, 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 Heterogeneous video source output for HDMI and VGA |
| [Audio and Video] Multi-screen Display | Main screen: 1/4/8/9/16 Sub screen: 1/4/8/9/16 |
| [Audio and Video] Third-party Camera Access | ONVIF; Panasonic; Sony; Axis; Arecont; Pelco; Canon; Hanwha |
| [Compression Standard] Video Compression | Smart H.265+; H.265; Smart H.264+; H.264; MJPEG |
| [Compression Standard] Audio Compression | G.711a; G.711u; PCM; G726 |
| [Network] Network Protocol | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4; IPv6; RTSP; UDP; NTP; DHCP; DNS; SMTP; UPnP; IP Filter; FTP; DDNS; SNMP; Alarm Server; P2P; Auto Registration; IP Search (Supports IP camera, DVR, NVS, etc.); iSCSI |
| [Network] Mobile Phone Access | iOS; Android |
| [Network] Interoperability | ONVIF 23.06(Profile T; Profile S; Profile G); CGI; SDK |
| [Network] Browser | Chrome; Firefox; IE |
| [Recording Playback] Multi-channel Playback | Up to 16 channels |
| [Recording Playback] Record Mode | General; motion detection; intelligent; alarm; POS |
| [Recording Playback] Backup Method | USB device and network |
| [Recording Playback] Playback Mode | Instant playback; general playback; event playback; tag playback; smart playback |
| [Storage] Disk Group | Yes |
| [Alarm] General Alarm | Motion detection; local alarm; alarm box; camera external alarm; network alarm; scene changing; PIR alarm; thermal alarm |
| [Alarm] Anomaly Alarm | Error (no disk, disk error, low space, RAID exception, low quota space; abnormal disk health; network disconnection; IP conflict; MAC conflict; abnormal fan speed); video loss; video tampering; camera offline; audio detection |
| [Alarm] Intelligent Alarm | Face detection; face recognition; video metadata (human, motor vehicle, and non-motor vehicle); perimeter protection; license plate comparison |
| [Alarm] Alarm Linkage | Record; snapshot (panoramic); local alarm output; IPC external alarm output; audio; buzzer; log, preset; email |
| [Port] Audio Input | 1-channel RCA |
| [Port] Audio Output | 1-channel RCA |
| [Port] Alarm Input | 4 channels |
| [Port] Alarm Output | 2 channels |
| [Port] Disk Interface | 2 SATA ports. Each disk can contain up to 20 TB. This limit varies depending on the environment temperature. |
| [Port] RS-232 | 1 |
| [Port] RS-485 | 1 |
| [Port] USB | 2 (1 front USB 2.0 port, 1 rear USB 3.0 port) |
| [Port] HDMI | 1 |
| [Port] VGA | 1 |
| [Port] Network Port | 1(10/100/1000 Mbps Ethernet port, RJ-45) |
| [Port] PoE Port | 16 ports, 10/100 Mbps, IEEE 802.3 af/at, 1-8 ports support ePoE |
| [General] Power Supply | 100–240 VAC, 50/60Hz |
| [General] Power Consumption | <10 W (without HDD) Total output power of PoE is 200 W, the maximum output power of a single port is 25.5 W |
| [General] Net Weight | 2.66 kg (5.86 lb) |
| [General] Gross Weight | 3.82 kg (8.42 lb) |
| [General] Product Dimensions | 375.0 mm × 327.6 mm × 53.0 mm (14.76" × 12.90" × 2.09") (W × D × H) |
| [General] Packaging Dimensions | 449.0 mm × 421.0 mm × 170.0 mm (17.68" × 16.57" × 6.69") (W × D × H) |
| [General] Operating Temperature | –10 °C to +55 °C (+14 °F to +131 °F) |
| [General] Storage Temperature | –20 °C to +60 °C (–4 °F to +140 °F) |
| [General] Operating Humidity | 10%–93% (RH), non-condensing |
| [General] Certifications | Class A CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020; EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021; EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021; EN 55035:2017+A11:2020; EN 50130-4:2011+A1:2014 CE-LVD: EN 62368-1:2014 |
お取扱製品
Dahua:16CH 1U 16POE 2HDDs WizMind Network Video Recorder
NVR5216-16P-XI
