| [Camera] Image Sensor | 1/1.8" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 5520 (H) × 2700 (V) |
| [Camera] ROM | 8 GB |
| [Camera] RAM | 4 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.001 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0001 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | 30 m (98.43 ft) (IR LED) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto; Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 8 (IR LED) |
| [Camera] Pan/Tilt/Rotation Range | Tilt: 0°–90° Rotation: 0°–360° |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M16 |
| [Lens] Focal Length | 2.8 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.6 |
| [Lens] Field of View | H: 180°; V: 100° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 1.3 m (4.27 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 58.9 m (193.24 ft) | 23.6 m (77.43 ft) 11.8 m (38.71 ft) 5.9 m (19.37 ft) |
| [Intelligence] EPTZ | Yes |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Tripwire; Intrusion |
| [Intelligence] Vehicle Density | Vehicle density; parking upper limit; vehicle congestion alarm |
| [Intelligence] Crowd Distribution Map | Crowd map, global people counting; people counting in area |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos. |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Main Stream: 5520 × 2700@(1-25/30 fps) Sub Stream: 1280 × 620@(1-25/30 fps) Third Stream: 1920 × 940@(1-25/30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Stream Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 5520 × 2700; 4600 × 2252; 3840 × 1880; 2880 × 1408; 1280 × 620; 1024 × 496; 1920 × 940; 1366 × 668 |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 96 kbps–16384 kbps H.265: 38 kbps–12544 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | DWDR |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto; Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 8 areas |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; G.726: G.723; PCM |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; scene changing; audio detection; voltage detection; external alarm; security exception; crowd distribution map; tripwire; intrusion; traffic congestion; parking upper limit |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100/1000 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP;TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S/Profile G/Profile T); CGI |
| [Network] User/Host | 20 |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| [Network] Browser | With plug-in: IE: IE 9 and later Chrome: Chrome 86 and later Firefox: Firefox 86 and later Without plug-in: Edge Chrome: Chrome 86 and later Firefox: Firefox 86 and later |
| [Network] Management Software | Smart PSS; DSS; DMSS |
| [Network] Cyber Security | Configuration encryption;trusted execution; Digest; security logs; WSSE; account lockout; syslog; video encryption; 802.1x; IP/MAC filtering; HTTPS; trusted upgrade; trusted boot; firmware encryption; generation and importing of X.509 certification |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU; FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B; UL/CUL: UL62368-1 & CAN/CSA C22.2 No. 62368-1-14 |
| [Port] RS-485 | 1 (baud rate range:1200 bps–115200 bps) |
| [Port] Audio Input | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Analog Output | 1 channel (CVBS output:BNC) |
| [Port] Alarm Input | 2 channels in: 5 mA 3–5 VDC |
| [Port] Alarm Output | 2 channels out: 1,000 mA 30 VDC/500 mA 50 VAC |
| [Power] Power Supply | 12 VDC/24 VAC/PoE+ (802.3at) |
| [Power] Power Consumption | Basic: 8.2 W (12 VDC); 9.7 W (24 VAC); 9.7 W (PoE) Max. (WDR + IR intensity + intelligence on+ max. stream): 21.5 W (12 VDC); 24.2 W (24 VAC); 24.2 W (PoE) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Temperature | –40°C to +60°C (–40°F to +140°F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% |
| [Environment] Protection | IP67; IK10 |
| [Structure] Casing Material | Metal + plastic |
| [Structure] Product Dimensions | 298.3 mm × 172.5 mm × 120.5 mm (11.74" × 6.79" × 4.74") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 3.05 kg (6.72 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 3.79 kg (8.36 lb) |
お取扱製品
Dahua:4 × 4 MP Multi-Sensor Panoramic Bullet Wizmind Network Camera
IPC-PFW81642-A180
