| [Camera] Image Sensor | 1/1.7" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 3008 (H) × 3000 (V) |
| [Camera] ROM | 4 GB |
| [Camera] RAM | 2 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.01 lux (Color) |
| [Camera] S/N Ratio | > 56 dB |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | 1.85 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F2.0 |
| [Lens] Field of View | Horizontal: 180°; Vertical: 180°; Diagonal: 185° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 0.4 m (1.31 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 40.0 m (131.23 ft) | 16.0 m (52.49 ft) 8.0 m (26.2 ft) 4.0 m (13.12 ft) |
| [Professional, intelligent] Parking Space Management ( Fisheye ) | Supports the mode of 12 parking spaces and 6 parking spaces |
| [Fisheye] Installation | Ceiling mount; wall mount; ground mount |
| [Fisheye] Decoding Mode | Back-dewarp |
| [Fisheye] Display Mode | Back-dewarp (software decoding): fisheye view; 360° panoramic view + PTZ; dual-channel 180° panoramic view; fisheye + 2PTZ; fisheye + 3PTZ; fisheye + 4PTZ; 360° panoramic view + 6PTZ; fisheye + 8PTZ; 180° panoramic view; 180° panoramic view + 3PTZ; 180° panoramic view + 4PTZ; 180° panoramic view + 8PTZ; VR mode (panorama; semi-circle; cylinder; asteroid) |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 2432 × 2432@(1–20 fps ) sub stream: 704 × 576@(1–20 fps)/704×480 @(1–20 fps) third stream: 3008 × 3000@(1–20 fps) |
| [Video] Stream Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 3008 × 3000; 2432 × 2432; 2304 × 2304; 2144 × 2144; 1536 × 1536; 1.3M (1280 × 960); D1 (704 × 576/704 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | H264: 8 kbps–16384 kbps H265: 8 kbps–16384 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | DWDR |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card durability warning; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; scene changing; audio detection; voltage detection; external alarm; security exception; (parking space) occupied; (parking space) available |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100/1000 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Cyber Security | Video encryption; Firmware encryption; Configuration encryption; Digest; WSSE; Account lockout; Security logs; IP/MAC filtering; Generation and importing of X.509 certification; syslog; HTTPS; 802.1x; Trusted boot; Trusted execution; Trusted upgrade |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP ; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S/Profile G/Profile T); CGI; Milestone; Genetec; P2P |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| [Network] Browser | With plug-in: IE: IE 9 and later Chrome: Chrome 86 and later Firefox: Firefox 86 and later Without plug-in: Edge Chrome: Chrome 86 and later Firefox: Firefox 86 and later |
| [Network] Management Software | PMS |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1 CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B |
| [Power] Power Supply | 12 VDC/PoE+ (802.3at) |
| [Power] Power Consumption | Basic: 6.054 W (12 VDC); 5.893 W (PoE) Max. (ICR + indicator intensity + power output): 8.845 W (12 VDC); 8.325 W (PoE) Heating: 3 W (12 VDC); 3 W (PoE) |
| [Environment] Operating Temperature | –30 °C to +45 °C (–22 °F to +113 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤ 95% |
| [Environment] Storage Temperature | –30 °C to +70°C (–22 °F to +158 °F) |
| [Environment] Protection | IP67 |
| [Structure] Casing | Metal + plastic |
| [Structure] Product Dimensions | 83.8 mm × Φ176 mm (3.3" × Φ6.9") |
| [Structure] Net Weight | 0.776 kg (1.71 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 1.19 kg (2.62 lb) |
お取扱製品
Dahua:Parking Space Detection Fisheye WizMind Network Camera
IPC-EB81242-PD
