| [Camera] Image Sensor | 1/2.8" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2688 (H) × 1520 (V) |
| [Camera] ROM | 4 GB |
| [Camera] RAM | 2 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 2.0 mm: 0.005 lux@F2.0 (Color,30 IRE) 0.0005 lux@F2.0 (B/W,30 IRE) 0 lux (Illuminator on) 2.8 mm: 0.005 lux@F1.6(Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | > 56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 20 m (65.62 ft) (IR) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto;Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 1 (IR LED) |
| [Camera] Angle Adjustment | Tilt: -10° to 70° |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | 2.8 mm;2.0 mm |
| [Lens] Max. Aperture | 2.0 mm: F2.0 2.8 mm: F1.6 |
| [Lens] Field of View | 2.0 mm: H: 108°; V: 74°; D: 117° 2.8 mm: H: 87°; V: 55°; D: 97° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 2.0 mm: 0.4 m (1.31 ft) 2.8 mm: 1.1 m (3.61 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.0 mm | 44.8 m (146.98 ft) 17.9 m (58.73 ft) 9.0 m (29.53 ft) 4.5 m (14.76 ft) |
| [Lens] 2.8 mm | 63.6 m (208.66 ft) 25.4 m ( 83.33 ft) 12.7 m (41.67 ft) 6.4 m (21.00 ft) |
| [Smart Event] IVS | Abandoned object; missing object |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Tripwire; intrusion; fast moving (the three functions support the classification and accurate detection of vehicle and human); parking detection; people gathering; loitering detection; privacy protection |
| [Intelligence] Stereo Analysis | Crossing warning line; warning area intrusion; running detection (only supported by inclined mount cameras); people approaching detection; violence detection (including fighting and smashing); fall detection; abnormal number of people detection; people stay detection; privacy protection; height filtering |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos. |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] AI Coding | AI H.265; AI H.264 |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 2688 × 1520@(1–25/30 fps) sub stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) third stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Stream Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 4M (2688 × 1520/2560 × 1440); 3M (2048 × 1536/2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | ABR;CBR;VBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 3 kbps–8192 kbps H.265: 3 kbps–8192 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | DWDR |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Image Stabilization | Electronic Image Stabilization (EIS) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 8 areas |
| [Audio] Built-in MIC | Yes, built-in Mic |
| [Audio] Built-in Speaker | Yes, built-in speaker |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM; G.726; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; voltage detection; illegal access; motion detection; video tampering; scene changing; audio detection; tripwire; intrusion; fast moving; abandoned object; missing object; loitering detection; people gathering; parking detection; crossing warning line; warning area intrusion; running detection; abnormal number of people detection; fall detection; people approaching detection; violence detection; people stay detection |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100/1000 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP ; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; SNMP; auto registration |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S; Profile G; Profile T); P2P; CGI |
| [Network] User/Host | 20 |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 512 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE: IE 9 and later Chrome: Chrome 41 and later Firefox: Firefox 50 and later Safari: Safari 10 and later |
| [Network] Management Software | Smart PSS Lite; DSS; DMSS |
| [Network] Mobile Client | iOS;Android |
| [Network] Cyber Security | Configuration encryption;Trusted execution;Session security;Digest;Security logs;WSSE;Account lockout;Security warning;syslog;Video encryption;802.1x;IP/MAC filtering;HTTPS;Trusted upgrade;Trusted boot;Firmware encryption;Generation and importing of X.509 certification |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1 CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU |
| [Port] RS-485 | 1 (baud rate range: 1200 bps–115200 bps) |
| [Port] Audio Input | 2 channels (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 2 channels in: wet contact, 5 mA 3–5 VDC |
| [Port] Alarm Output | 2 channels out: wet contact, 300 mA 12VDC |
| [Port] Analog Output | 1 channel (CVBS output: BNC) |
| [Port] Power Output | 12 VDC power output, max. current 165 mA, peak current 700 mA |
| [Power] Power Supply | 12 VDC/PoE (802.3af)/ePoE |
| [Power] Power Consumption | Basic: 5.9 W (12 VDC), 7 W (PoE); Max. (intelligence on + IR intensity + turn on the speaker+ power output): 10.8 W (12 VDC), 12.9 W (PoE) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Protection | IP67; IK10 |
| [Structure] Casing Material | Metal |
| [Structure] Product Dimensions | 204.0 mm × 78.0 mm × 61.6 mm (8.03" × 3.07" × 2.43") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 0.82 kg (1.81 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 1.14 kg (2.51 lb) |
お取扱製品
Dahua:4MP WizMind Dual-Lens Stereo Analysis Network Camera
IPC-HDW8441X-BV-3D
