| [Camera] Image Sensor | 1/1.8" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2688 (H) × 1520 (V) |
| [Camera] ROM | 8 GB |
| [Camera] RAM | 4 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.0003 lux@F1.2(Color, 30 IRE) 0.0001 lux@F1.2 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | > 56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | 80 m (262.47 ft) (warm light) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto; Zoomprio; Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 6 (warm light) |
| [Lens] Lens Type | Motorized vari-focal |
| [Lens] Lens Mount | Module |
| [Lens] Focal Length | 8 mm–56 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.2 |
| [Lens] Field of View | H: 41°–9° V: 23°–5° D: 47°–11° |
| [Lens] Iris Control | Auto |
| [Lens] Close Focus Distance | 1 m (3.28 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] W | 151 m (495.41 ft) 60.7 m (199.15 ft) 30.3 m (99.41 ft) 15.1 m (49.54 ft) |
| [Lens] T | 640 m (2099.73 ft) 256 m (839.90 ft) 128 m (419.95 ft) 64 m (209.97 ft) |
| [Smart Event] IVS | Abandoned object; missing object |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire, fast moving (the three functions support the classification and accurate detection of vehicle and human); loitering detection, people gathering, and parking detection |
| [Intelligence] Face Detection | Face detection; track; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face enhancement; face exposure; face attributes extraction including 6 attributes (gender, age, glasses, expressions, mask, and beard) and 8 expressions (angry, sad, disgusted, scared, surprised, calm, happy, confused); face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting. |
| [Intelligence] Face Recognition | Face detection; track; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face enhancement; face exposure; face attributes extraction including 6 attributes (gender, age, glasses, expressions, mask, and beard) and 8 expressions (angry, sad, disgusted, scared, surprised, calm, happy, confused); face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (recognition priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting. Supports adding 5 group face databases; registering person one by one or in batches; setting face similarity; and supports face comparison with the face database containing up to 100,000 face pictures. |
| [Intelligence] People Counting | Tripwire people counting and people counting in area, generating and exporting report (day/month/year); queue management, generating and exporting report (day/month); 4 rules can be set for tripwire, people counting in area and queue management |
| [Intelligence] Video Metadata | Motor vehicle, non-motor vehicle, face, and human body detection; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload. Motor vehicle attributes: License plate, plate color, vehicle color, vehicle logo, vehicle year, sun visor, seatbelt, smoking, calling, ornament, and annual inspection sticker and more. Non-motor vehicle attributes: Type, vehicle color, number of people, top type and color, and hat. Human body attributes: Top and bottom type and color, bag, hat, and gender. Face attributes: Gender, age, expressions, glasses, face mask, and bread. |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Main Stream: 2688 × 1520@(1–25/30 fps) sub stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) third stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) fourth stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) fifth stream: 704 × 576@(1–25 fps); 704 × 480@(1–30 fps) |
| [Video] Stream Capability | 5 streams |
| [Video] Resolution | 4M (2688 × 1520); 3M (2048 × 1536/2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 32 kbps–10240 kbps; H.265: 12 kbps–9472 kbps |
| [Video] Day/Night | Color |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto; Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Image Stabilization | Electronic Image Stabilization (EIS) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 4M resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Video] Time-Division Exposure | Yes |
| [Audio] Audio Compression | PCM; G.711a; G.711Mu; G.726; MPEG2-Layer2; G.722.1; G.729 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; fast moving; abandoned object; missing object; loitering detection; people gathering; parking detection; scene changing; audio detection; voltage detection; defocus detection; external alarm; face detection; face recognition; people counting in area; people counting; people number error detection; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100/1000 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S/Profile G/Profile T); CGI; Milestone |
| [Network] User/Host | 20 |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE: IE 11 and earlier; Chrome: 88.0.4324.190 and earlier; Firefox: 47.0.2 and earlier |
| [Network] Management Software | Smart PSS; DSS; |
| [Network] Mobile Client | iOS; Android |
| [Network] Cyber Security | Configuration encryption;trusted execution; Digest; security logs; WSSE; account lockout; syslog; video encryption; 802.1x; IP/MAC filtering; HTTPS; trusted upgrade; trusted boot; firmware encryption; generation and importing of X.509 certification |
| [Certification] Certifications | CE-LVD:EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU; FCC:47 CFR FCC Part 15, Subpart B |
| [Port] RS-485 | 1 (baud rate range: 1200 bps–115200 bps) |
| [Port] Audio Input | 2 channels (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 3 channels in: 5 mA 3–5VDC |
| [Port] Alarm Output | 2 channels out: 1,000 mA 30 VDC/500 mA 50 VAC |
| [Power] Power Supply | 100–240 VAC 0.6 A |
| [Power] Power Consumption | Basic: 22.5 W (220 V) Max. (Basic+ WDR+ Intelligence on + Illuminator on + Lens switching): 26 W (220 V) |
| [Environment] Operating Temperature | –30 °C to +75 °C (–22 °F to +167 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% |
| [Environment] Storage Temperature | –30 °C to +75 °C (–22 °F to +167 °F) |
| [Environment] Protection | IP67 |
| [Structure] Casing Material | Metal + plastic |
| [Structure] Product Dimensions | 513.14 mm × 177.09 mm × 190.7 mm (20.20" × 6.97" × 7.50") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 4.8 kg (10.58 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 6.45 kg (14.22 lb) |
お取扱製品
Dahua:4MP High Temperature Tolerance WizMind Network Camera
IPC-HFS8449G-Z7-LED
