| [Camera] Image Sensor | Channel 1: 1/1.8" CMOS Channel 2: 1/1.8" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | Channel 1: 2688 (H) × 1520 (V) Channel 2: 4976 (H) × 1452 (V) |
| [Camera] ROM | 8 GB |
| [Camera] RAM | 4 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | Channel 1: 0.0004 lux@F1.2 (Color,30IRE) 0.0001 lux@F1.2 (B/W,30IRE) 0 lux (Illuminator on) Channel 2: 0.0003 lux@F1.0 (Color,30IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | ﹥ 56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Channel 1: 150 m (492.13 ft) (IR ); 80 m (262.47 ft) (warm light) Channel 2: 30 m (98.43 ft) (warm light ) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto; Manual |
| [Camera] Illuminator Number | Channel 1: 8 (illuminator with dual light fusion) Channel 2: 4 (Warm light) |
| [Camera] Pan/Tilt/Rotation Range | Channel 1: Tilt: ±5°; Pan:±13° Channel 2: Tilt: ±15° |
| [Lens] Lens Type | Channel 1: Motorized vari-focal Channel 2: Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | Channel 1: Module Channel 2: M16 |
| [Lens] Focal Length | Channel 1: 8 mm–56 mm Channel 2: 3.6 mm |
| [Lens] Max. Aperture | Channel 1: F1.2 Channel 2: F1.0 |
| [Lens] Field of View | Channel 1: H: 41°–9° ; V: 23°–5° ; D: 47°–11° ; Channel 2: H: 180°; V: 50° |
| [Lens] Iris Control | Channel 1: Auto Channel 2: Fixed |
| [Lens] Iris Control Type | Channel 1: DC-Iris Channel 2: NA |
| [Lens] Close Focus Distance | Channel 1: 1 m–2 m (3.28 ft–6.56 ft) Channel 2: 2 m (6.56 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] Channel1: W | 151 m (495.41 ft) 60.7 m (199.14 ft) 30.3 m (99.41 ft) 15.1 m (49.54 ft) |
| [Lens] T | 640 m (2099.73 ft) 256 m (839.90 ft) 128 m (419.95 ft ) 64 m (209.97 ft) |
| [Lens] Channel2: | 61.9 m (203.88 ft) 24.8 m (81.36 ft) 12.4 m (40.68 ft ) 6.2 m (20.34 ft) |
| [Smart Event] IVS | Abandoned object; missing object |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire, fast moving (the three functions support the classification and accurate detection of vehicle and human); loitering detection, people gathering, and parking detection |
| [Intelligence] Face Detection | Face detection; track; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face enhancement; face exposure; face attributes extraction including 6 attributes (gender, age, glasses, expressions, mask, and beard) and 8 expressions (angry, sad, disgusted, scared, surprised, calm, happy, confused); face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting. |
| [Intelligence] Face Recognition | Face detection; track; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face enhancement; face exposure; face attributes extraction including 6 attributes (gender, age, glasses, expressions, mask, and beard) and 8 expressions (angry, sad, disgusted, scared, surprised, calm, happy, confused); face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (recognition priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting. Supports adding 5 group face databases; registering person one by one or in batches; setting face similarity; and supports face comparison with the face database containing up to 100,000 face pictures. |
| [Intelligence] People Counting | Tripwire people counting and people counting in area, generating and exporting report (day/month/year); queue management, generating and exporting report (day/month); 4 rules can be set for tripwire, people counting in area and queue management |
| [Intelligence] Crowd Distribution Map | Crowd distribution map; global people counting; people counting in area |
| [Intelligence] Video Metadata | Motor vehicle, non-motor vehicle, face, human body detection; track; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload. Motor vehicle attributes: license plate, vehicle type, vehicle color, vehicle logo and other attributes : seatbelt, smoking, calling. Non-motor vehicle attributes: type, color, number of people, top type and color, hat. Human body attributes: gender, top/bottom type and color, bag, hat and umbrella. Face attributes: gender, age, expressions, glasses, face mask and beard. |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Channel 1: Main stream: 2688 × 1520@(1–25/30 fps) sub stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) third stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) Channel 2: Main stream: 4976 × 1452@(1–25/30 fps) sub stream: 1244 × 364@(1–25/30 fps) third stream: 2488 × 726@(1–25/30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Stream Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | Channel 1: 4M (2688 × 1520); 3M (2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720) Channel 2: 8M (4976 × 1452); 2M (2488 × 726); 0.5M (1244 × 364) |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | Channel 1: H.264: 32 kbps – 15872 kbps H.265: 12 kbps – 9472 kbps Channel 2: H.264: 32 kbps – 16384 kbps H.265: 12 kbps – 11520 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 140 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto;Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Image Stabilization | Electronic Image Stabilization (EIS) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 4M resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Video] Time-Division Exposure | Yes |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM; G.726; G.723; |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; fast moving; abandoned object; missing object; loitering detection; people gathering; parking detection; scene changing; audio detection; voltage detection; defocus detection; external alarm; face detection; face recognition; video metadata; crowd density |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100/1000 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP; P2P |
| [Network] Cyber Security | Configuration encryption; trusted execution; Digest; security logs; WSSE; account lockout; syslog; video encryption; 802.1x; IP/MAC filtering; HTTPS; trusted upgrade; trusted boot; firmware encryption; generation and importing of X.509 certification |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S/Profile G/ Profile T); CGI |
| [Network] User/Host | 20 |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| [Network] Browser | With plug-in: IE: IE9 and later; Chrome: Chrome 86 and later; Firefox: Firefox 86 and later; Without plug-in: Edge; Chrome: Chrome 86 and later; Firefox: Firefox 86 and later |
| [Network] Management Software | DSS Pro; DMSS |
| [Network] Mobile Client | iOS; Android |
| [Function] Defog (Glass Heating) | Yes |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU; FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B |
| [Port] RS-485 | 1 (baud rate range:1200 bps–115200 bps) |
| [Port] Audio Input | 2 channels (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 7 channels in: 5mA 3V–5V DC |
| [Port] Alarm Output | 3 channels out: 1,000mA 30V DC/500mA 50V AC |
| [Power] Power Supply | 12 VDC, 4 A |
| [Power] Power Consumption | Basic: 12.5 W (12 VDC) Max. (ICR Switch+IR intensity): 44.8 W (12 VDC) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +70 °C (–40 °F to +158 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | 10–95% |
| [Environment] Protection | IP67 |
| [Structure] Casing Material | Metal + plastic |
| [Structure] Product Dimensions | 483.4 mm × 197.7 mm × 195.4 mm (19.03" × 7.78" × 7.69") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 5.8 kg (12.79 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 8.0 kg (17.64 lb) |
お取扱製品
Dahua:4+8MP Dual-Sight Polarlight Bullet WizMind Network Camera
IPC-MFW7449Y-Z7-T8A
