| [Camera] Image Sensor | Channel 1: 1/1.2" CMOS Channel 2: 1/1.8" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | Channel 1: 3840 (H) × 2160 (V) Channel 2: 2688 (H) × 1520 (V) |
| [Camera] ROM | 8 GB |
| [Camera] RAM | 4 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | Channel 1: 0.0003 lux@F1.1(Color,30IRE) 0 lux (Illuminator on) Channel 2: 0.0005 lux@F1.6(Color,30IRE) 0.0002 lux@F1.6(B/W,30IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | ﹥ 56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Channel 1: 80 m (262.47 ft) (warm light) Channel 2: 120 m (393.70 ft) (IR ); 80 m (262.47 ft) (warm light) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto; Manual |
| [Camera] Illuminator Number | Channel 1: 8 (Warm light) Channel 2: 2 (illuminator with dual light fusion) |
| [Camera] Pan/Tilt/Rotation Range | Channel 1: Tilt: ±5° Channel 2: Tilt: ±15° |
| [Lens] Lens Type | Motorized vari-focal |
| [Lens] Lens Mount | Channel 1: CS Channel 2: Module |
| [Lens] Focal Length | Channel 1: 20 mm–80 mm Channel 2: 8 mm–32 mm |
| [Lens] Max. Aperture | Channel 1: F1.1 Channel 2: F1.6 |
| [Lens] Field of View | Channel 1: H: 27°–9° ; V: 15°–5° ; D: 31°–10° ; Channel 2:H: 42°–15° ; V: 23°–9° ; D: 49°–17° |
| [Lens] Iris Control | Channel 1: Auto Channel 2: Auto |
| [Lens] Iris Control Type | Channel 1: P-Iris Channel 2: DC-Iris |
| [Lens] Close Focus Distance | Channel 1: 5 m–10m (16.40 ft–32.81 ft) Channel 2: 3 m–5.5 m (9.84 ft–18.04 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] Channel1: W | 303.0 m (994.09 ft) 121.0 m (396.98 ft) 60.0 m (196.85 ft) 30.0 m (99.43 ft) |
| [Lens] T | 395 m (1295.93 ft) 158 m (518.37 ft) 79 m (259.19 ft ) 39 m (127.95 ft) |
| [Lens] Channel2: W | 147 m (482.28 ft) 59 m (193.57 ft) 29 m (95.14 ft) 14 m (45.93 ft) |
| [Smart Event] IVS | Abandoned object; missing object |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire, fast moving (the three functions support the classification and accurate detection of vehicle and human); loitering detection, people gathering, and parking detection |
| [Intelligence] Face Detection | Face detection; track; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face enhancement; face exposure; face attributes extraction including 6 attributes (gender, age, glasses, expressions, mask, and beard) and 8 expressions (angry, sad, disgusted, scared, surprised, calm, happy, confused); face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting. |
| [Intelligence] Face Recognition | Face detection; track; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face enhancement; face exposure; face attributes extraction including 6 attributes (gender, age, glasses, expressions, mask, and beard) and 8 expressions (angry, sad, disgusted, scared, surprised, calm, happy, confused); face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (recognition priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting. Supports adding 5 group face databases; registering person one by one or in batches; setting face similarity; and supports face comparison with the face database containing up to 100,000 face pictures. |
| [Intelligence] People Counting | Tripwire people counting and people counting in area, generating and exporting report (day/month/year); queue management, generating and exporting report (day/month); 4 rules can be set for tripwire, people counting in area and queue management |
| [Intelligence] Crowd Distribution Map | Crowd distribution map; global people counting; people counting in area |
| [Intelligence] Video Metadata | Motor vehicle, non-motor vehicle, face, human body detection; track; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload. Motor vehicle attributes: license plate, vehicle type, vehicle color, vehicle logo and other attributes : seatbelt, smoking, calling. Non-motor vehicle attributes: type, color, number of people, top type and color, hat. Human body attributes: gender, top/bottom type and color, bag, hat and umbrella. Face attributes: gender, age, expressions, glasses, face mask and beard. |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Channel 1: Main stream: 3840 × 2160@(1-25/30 fps) sub stream: 1920 × 1080@(1-25/30 fps) third stream: 1920 × 1080@(1-25/30 fps) Channel 2: Main stream: 2688 × 1520@(1-25/30 fps) sub stream: 1920 × 1080@(1-25/30 fps) third stream: 1920 × 1080@(1-25/30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Stream Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | Channel 1: 8M (3840 × 2160); 6M (3072 × 2048); 5M (3072 × 1728); 4M (2688 × 1520); 3M (2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720) Channel 2: 4M (2688 × 1520); 3M (2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720) |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | Channel 1: H.264: 32 kbps – 16384 kbps H.265: 12 kbps – 11776kbps Channel 2: H.264: 32 kbps – 15872kbps H.265: 12 kbps – 9472kbps |
| [Video] Day/Night | Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto;Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Image Stabilization | Electronic Image Stabilization (EIS) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 1080p resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Video] Time-Division Exposure | Yes |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM; G.726; G.723; |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; fast moving; abandoned object; missing object; loitering detection; people gathering; parking detection; scene changing; audio detection; voltage detection; defocus detection; external alarm; face detection; face recognition; video metadata; crowd density |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100/1000 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP; P2P |
| [Network] Cyber Security | Configuration encryption; trusted execution; Digest; security logs; WSSE; account lockout; syslog; video encryption; 802.1x; IP/MAC filtering; HTTPS; trusted upgrade; trusted boot; firmware encryption; generation and importing of X.509 certification |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S/Profile G/ Profile T); CGI |
| [Network] User/Host | 20 |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| [Network] Browser | With plug-in: IE: IE9 and later Chrome: Chrome 86 and later Firefox: Firefox 86 and later Without plug-in: Edge Chrome: Chrome 86 and later Firefox: Firefox 86 and later |
| [Network] Management Software | DSS Pro; DMSS |
| [Network] Mobile Client | iOS; Android |
| [Function] Defog (Glass Heating) | Yes |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU; FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B |
| [Port] RS-485 | 1 (baud rate range:1200 bps–115200 bps) |
| [Port] Audio Input | 2 channels (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 7 channels in: 5mA 3V–5V DC |
| [Port] Alarm Output | 3 channels out: 1,000mA 30V DC/500mA 50V AC |
| [Power] Power Supply | 12 VDC, 4 A |
| [Power] Power Consumption | Basic: 11.5 W (12 VDC) Max. (ICR Switch+IR intensity): 36.1 W (12 VDC) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +70 °C (–40 °F to +158 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | 10–95% |
| [Environment] Protection | IP67 |
| [Structure] Casing Material | Metal + plastic |
| [Structure] Product Dimensions | 483.4 mm × 197.7 mm × 178.5 mm (19.03" × 7.78" × 7.03") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 6.3 kg (13.89 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 8.5 kg (18.74 lb) |
お取扱製品
Dahua:8+4MP Dual-Sight Polarlight Bullet WizMind Network Camera
IPC-MFW7849Y-Z4-T44
