| [Camera] Image Sensor | 1/1.8" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 3840 (H) × 2160 (V) |
| [Camera] ROM | 4 GB |
| [Camera] RAM | 1 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.005 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 120 m (393.70 ft) (IR) Up to 60 m (196.85 ft) (Warm light) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto; Zoomprio; Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 4 (IR LED); 4 (Warm light) |
| [Lens] Lens Type | Motorized vari-focal |
| [Lens] Lens Mount | Module |
| [Lens] Focal Length | 8 mm–32 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.6 |
| [Lens] Field of View | H: 42°–14.9° V: 23.3°–8.6° D: 48.5°–16.9° |
| [Lens] Iris Control | Auto |
| [Lens] Close Focus Distance | 3 m (9.84 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] W | 213.6 m (700.79 ft) 85.4 m (280.18 ft) 42.7 m (140.09 ft) 21.3 m (69.89 ft) |
| [Lens] T | 572.8 m (1879.27 ft) 229.1 m (751.64 ft) 114.5 m (375.66 ft) 57.28 m (187.93 ft) |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire, fast moving (the three functions support the classification and accurate detection of vehicle and human); loitering detection, people gathering, and parking detection |
| [Intelligence] Heat Map | Yes |
| [Intelligence] Smart Object Detection | Smart abandoned object; smart missing object |
| [Intelligence] Face Detection | Face detection; track; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face enhancement; face exposure; face attributes extraction including 6 attributes (gender, age, glasses, expressions, mask, and beard) and 8 expressions (angry, sad, disgusted, scared, surprised, calm, happy, confused); face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting |
| [Intelligence] People Counting | Tripwire people counting and people counting in area, queue management; 4 rules can be set for tripwire, people counting in area and queue management |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] AI Coding | AI H.265 (Compression rate≥25%) AI H.264 (Compression rate≥25%) |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 3840 × 2160@(1–25/30 fps) sub stream: D1@(1–25/30 fps) third stream: 1080p@(1–25/30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity |
| [Video] Stream Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 3840 × 2160; 3072 × 2048; 3072 ×1728; 2592 × 1944; 2688 × 1520; 2560 × 1440; 2048 × 1536; 2304 × 1296; 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 3 kbps–8192 kbps; H.265: 3 kbps–8192 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Image Stabilization | Electronic Image Stabilization (EIS) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 4M resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Audio] Built-in MIC | Yes |
| [Audio] Built-in Speaker | Yes |
| [Audio] Audio Compression | PCM; G.711a; G.711Mu; G.726; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; fast moving; abandoned object; missing object; loitering detection; people gathering; scene changing; audio detection; voltage detection; external alarm; face detection; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] Frequency | 5G: SA: N1/N3/N7/N8/N20/N28/N38/N40/N41/N75/N76/ N77/N78 NSA: N1/N3/N7/N8/N20/N28/N38/N40/N41/N77/N78 Applicable regions: Europe, Australia, Middle East, Africa 4G: FDD-LTE: B1/B3 /B7 /B20 TDD-LTE: B41 Applicable regions: Europe, Australia, Middle East, Africa 3G: WCDMA: B1 /B8 Applicable regions: Europe, Australia, Middle East, Africa |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP;TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; SNMP |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S/Profile G/Profile T); CGI; Milestone; P2P |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 80 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 512 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE: IE9 and later Chrome Firefox Safari: Safari 12 and later |
| [Network] Management Software | Smart PSS; DSS; DMSS |
| [Network] Mobile Client | iOS; Android |
| [Network] Certification | CE-LVD: EN62368-1 CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B UL/CUL:UL62368-1 & CAN/CSA C22.2 No. 62368-1-14 CE RED |
| [Port] RS-485 | 1 (baud rate range:1200 bps–115200 bps) |
| [Port] Audio Input | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 3 channels in: 5mA 3V–5V DC |
| [Port] Alarm Output | 2 channels out: 300mA 12V DC |
| [Power] Power Supply | 12 VDC (±30%) |
| [Power] Power Consumption | Basic: 6.6 W (12 VDC) Max. (H.265 + WDR + max. stream + intelligence on+ illuminator on + active deterrence + vari-focal + power output): 20 W (12 VDC) |
| [Environment] Operating Temperature | –30 °C to +60 °C (–22 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Protection | IP67 |
| [Structure] Casing Material | Metal + plastic |
| [Structure] Product Dimensions | 281.3 mm × 171.8 mm × 191.7 mm (11.07" × 6.76" × 7.55") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 2074 g (4.57 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 2290 g (5.05 lb) |
お取扱製品
Dahua:Dahua 8MP 5G Vari-focal Bullet WizMind Network Camera
IPC-HFW5842DK1-Z4-5G
