| [Camera] Image Sensor | 1/2.7" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2560 (H) × 1920 (V) |
| [Camera] ROM | 128 MB |
| [Camera] RAM | 256 MB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.02 lux@F2.0 (Color, 30 IRE) 0.0002 lux@F2.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | 0.5 m (1.64 ft) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto; Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 1 (Warm light) |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M8 |
| [Lens] Focal Length | 3.6 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F2.0 |
| [Lens] Field of View | H: 79.6°; V: 63.8°; D: 93.4° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] DORI Distance | Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 60.0 m (196.85 ft) | 24.0 m (78.74 ft) 12.0 m (39.37 ft) 6.0 m (19.96 ft) |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 2560 × 1920@(1–25/30 fps) Sub stream: 704 × 576@(1–25 fps)/704 × 480@(1–30 fps) |
| [Video] Stream Capability | 2 streams |
| [Video] Resolution | 5M (2560 × 1920); 4M (2688 × 1520);4M (2560 × 1440); 3M (2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960 ); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 32 kbps–8192 kbps H.265: 32 kbps–8192 kbps |
| [Video] Day/Night | Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Audio] Built-in MIC | Yes |
| [Audio] Audio Compression | G.711a;G.711Mu; G.726; PCM |
| [Alarm] Alarm Event | SD card error; SD card full; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; audio detection; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP;TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S/Profile G/Profile T); CGI;Milestone |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 80 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE; Chrome; Firefox |
| [Network] Management Software | DSS; DMSS |
| [Network] Mobile Client | iOS; Android |
| [Network] Cyber Security | Configuration encryption; trusted execution; digest; security logs; WSSE; account lockout; syslog; video encryption; 802.1x; IP/MAC filtering; HTTPS; trusted upgrade; trusted boot; firmware encryption; generation and importing of X.509 certification |
| [Power] Power Supply | 12 VDC/PoE (802.3af) |
| [Power] Power Consumption | Basic: 2.2 W (12 VDC); 2.5 W (PoE) Max. (H.265+ warm light + WDR + motor driving+ glass heating): 5 W (12 VDC); 5.8 W (PoE) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Protection | IP67 |
| [Structure] Casing Material | Metal |
| [Structure] Product Dimensions | 66 mm × 65 mm × 31.6 mm (2.60" × 2.56" × 1.24") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 166 g (0.37 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 398 g (0.88 lb) |
お取扱製品
Dahua:5MP Macro Meter Reading Network Camera
IPC-HUM8531M-V-LED
