| [Camera] Image Sensor | 1/2.9" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2688 (H) × 1520 (V) |
| [Camera] ROM | 256 MB |
| [Camera] RAM | 1 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.005 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 30 m (98.43 ft) (IR); Up to 30 m (98.43 ft) (Warm light) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto;Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 4 (Multi-core (IR + warm) light) |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: –30° to 30° Tilt: 0° to 80° Rotation: 0° to 360° |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | 2.1 mm; 2.8 mm; 3.6 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.6 |
| [Lens] Field of View | 2.1 mm: H: 129.8°; V: 69.8°; D: 154.6° 2.8 mm: H: 100.7°; V: 56.3°; D: 117.4° 3.6 mm: H: 83.1°; V: 44.8°; D: 98.8° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 2.1 mm: 0.8 m (2.62 ft) 2.8 mm: 1.0 m (3.28 ft) 3.6 mm: 1.5 m (4.92 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.1 mm | 50.6 m ( 166.01 ft) 20.2 m ( 66.27 ft) 10.1 m ( 33.14 ft) 5.1 m ( 16.73 ft) |
| [Lens] 2.8 mm | 61.6 m ( 202.10 ft) 24.6 m ( 80.71 ft) 12.3 m ( 40.35 ft) 6.2 m ( 20.34 ft) |
| [Lens] 3.6 mm | 78.0 m ( 255.91 ft) 31.2 m ( 102.36 ft) 15.6 m ( 51.18 ft) 7.8 m ( 25.59 ft) |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire (the two functions support the classification and accurate detection of vehicle and human), loitering detection, and stay detection |
| [Intelligence] SMD | SMD 4.0 |
| [Intelligence] AcuPick | Uses deep learning algorithms and works with back-end devices to accurately match targets, such as people and motor vehicles, and search through live and recorded videos to quickly locate targets. |
| [Intelligence] AI SSA | Adopt deep learning algorithms to adjust the parameters of the image to suit the conditions. |
| [Intelligence] Face Detection (Full Image) | Face detection; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face exposure; face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting. |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] AI Coding | AI H.264/H.265; *includes SmartCodec Technology,Smart H.264+ /H.265+ |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 2688 × 1520@(1–25/30 fps) Sub stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) Third stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Streaming Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 4M (2688 × 1520/2560 × 1440); 3M (2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | VBR;CBR;ABR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 3 kbps–16384 kbps; H.265: 3 kbps–16384 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto/Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Smart Dual Light | Yes |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 2688 × 1520 resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 8 areas |
| [Video] LDC | Yes |
| [Audio] Built-in MIC | Yes, built-in Mic |
| [Audio] Audio Compression | PCM; G.711a; G.711Mu; G.726; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; scene changing; audio detection; voltage detection; face detection; loitering detection; stay detection; people detection; motor vehicle detection; SMD; security error |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP; P2P |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S & Profile G & Profile T & Profile M); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 64 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 512 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE: IE11; Chrome; Firefox |
| [Network] Management Software | Smart PSS Lite; DSS; DMSS; DoLynk Care |
| [Network] Mobile Client | iOS;Android |
| [Network] Security | Video encryption;Firmware encryption;Configuration encryption;Digest;WSSE;Account lockout;Security logs;IP/MAC filtering;Generation and importing of X.509 certification;syslog;HTTPS;802.1x;Trusted boot;Trusted execution;Trusted upgrade;Session security;Security warning |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU |
| [Port] Audio Input | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 1 channel in: supports wet contact connection (max load 5 mA 3–5 VDC); supports dry contact connection |
| [Port] Alarm Output | 1 channel out: wet contact, max load 300 mA 12 VDC |
| [Power] Power Supply | 12 VDC (±30%); PoE (802.3af) |
| [Power] Power Consumption | Basic: 3.3 W (12VDC); 8.3 W (PoE); Max.: 4.2 W (12 VDC); 9.2 W (PoE) (H.265 + WDR + warm light + intelligence on) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤ 95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤ 95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Protection | IP67; IK10 |
| [Environment] Anti-corrosion Level | Basic Protection *The products are designed for general use and are applicable even in areas with no specific requirements for anti-corrosion protection. |
| [Structure] Casing Material | Metal |
| [Structure] Product Dimensions | 64.8 mm × Φ111.0 mm (2.55" × Φ4.37") |
| [Structure] Net Weight | 423 g (0.93 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 590 g (1.30 lb) |
お取扱製品
Dahua:4MP Smart Dual Light Fixed-focal Dome WizSense Network Camera
IPC-HDBW3449F-AS-IL
