| [Camera] Image Sensor | 1/2.9" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 1920 (H) × 1080 (V) |
| [Camera] ROM | 256 MB |
| [Camera] RAM | 1 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.002 lux@F1.4 (Color, 30 IRE) 0.0002 lux@F1.4 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on)" |
| [Camera] S/N Ratio | > 56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 50 m (164.04 ft) (IR) Up to 50 m (164.04 ft) (Warm light) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto; Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 2 (Multi -core (IR + warm) light) |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: 0°–360°; Tilt: 0°–78°; Rotation: 0°–360° |
| [Lens] Lens Type | Motorized vari-focal |
| [Lens] Lens Mount | φ14 |
| [Lens] Focal Length | 2.7 mm-13.5 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.4 |
| [Lens] Field of View | H: 104°–29°; V: 54°–16°; D: 125°–34° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 0.1 m (0.33 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] W | 45.7 m (149.93 ft) 18.3 m (60.04 ft) 9.1 m (29.86 ft) 4.6 m (15.09 ft) |
| [Lens] T | 150.0 m (492.13 ft) 60.0 m (196.85 ft) 30.0 m (98.43 ft) 15.0 m (49.21 ft) |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire (the two functions support the classification and accurate detection of vehicle and human), stay detection, loitering detection. |
| [Intelligence] Face Detection(Full Image) | Face detection; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face enhancement; face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting. |
| [Intelligence] SMD | SMD 4.0 |
| [Intelligence] AcuPick | Uses deep learning algorithms and works with back-end devices to accurately match targets, such as people and motor vehicles, and search through live and recorded videos to quickly locate targets. |
| [Intelligence] AI SSA | Adopt deep learning algorithms to adjust the parameters of the image to suit the conditions |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (only supported by the sub stream) |
| [Video] AI Coding | AI H.265; AI H.264 *includes SmartCodec Technology,Smart H.264+ /H.265+ |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 1920 × 1080@(1 fps–25/30 fps) Sub stream: 1920 × 1080@(1 fps–25/30 fps) Third stream: 1920 × 1080@(1 fps–25/30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Stream Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | VBR;CBR;ABR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 3 kbps–8192 kbps H.265: 3 kbps–8192 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto (ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Image Stabilization | Electronic Image Stabilization (EIS) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Smart Dual Light | Yes |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] AFSA | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (support 90°/270° with 1080p resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 8 areas |
| [Audio] Built-in Mic | Yes, built-in Mic |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM; G.726; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; stay detection; loitering detection; face detection (full image); scene changing; audio detection; voltage detection; defocus detection; SMD; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP; P2P |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S & Profile G & Profile T & Profile M); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 64 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 512 G); NAS |
| [Network] Browser | IE: IE11 Chrome Firefox |
| [Network] Management Software | SmartPSS Lite; DSS; DMSS |
| [Network] Mobile Client | IOS; Android |
| [Network] Security | Digest; WSSE; Account lockout; Security logs; IP/MAC filtering; Generation and importing of X.509 certification; Syslog; HTTPS; 802.1x; Trusted boot; Trusted execution; Trusted upgrade |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU |
| [Power] Power Supply | 12 VDC/PoE (802.3af) |
| [Power] Dual Power Backup | When the power adapter and PoE provide power at the same time, disconnect one of them. The device will continue to work, but will not restart. |
| [Power] Power Consumption | Basic: 3.0W (12 VDC); 4.1W (PoE) Max. (H.265 + WDR + warm light + intelligence on): 7.9 W (12 VDC); 9.6 W (PoE) |
| [Environment] Operating Temperature | –30 °C to +60 °C (–22 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Protection | IP67 |
| [Structure] Casing | Metal |
| [Structure] Product Dimensions | 108.3 mm × Φ122.0 mm (4.26" × Φ4.80") |
| [Structure] Net Weight | 690 g (1.52 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 920g (2.0 lb) |
お取扱製品
Dahua:2MP Smart Dual Light Vari-focal Eyeball WizSense Network Camera
IPC-HDW3249T-ZS-IL
