| [Camera] Image Sensor | Dual 1/2.7" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 4096 (H) × 1860 (V) |
| [Camera] ROM | 128 MB |
| [Camera] RAM | 1 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.005 lux@F1.4 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.4 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 25 m (82.02 ft) (IR LED) Up to 20 m (65.62 ft) (Warm light) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto; Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 2 (IR LED); 2 (Warm light) |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: 0°–360° Tilt: 0°–77° Rotation: 0°–360° |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | 2.8 mm |
| [Lens] Field of View | Horizontal: 180°; Vertical: 86° |
| [Lens] Max. Aperture | F1.4 |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 0.8 m (2.62 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.8 mm | 50.6 m (166.01 ft) 20.2 m (66.27 ft) 10.1 m (33.14 ft) 5.1 m (16.73 ft) |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire (the two functions support the classification and accurate detection of vehicle and human), stay detection, loitering detection |
| [Intelligence] SMD | SMD 4.0 |
| [Intelligence] Quick Pick | With AI NVR, quickly pick up the human/vehicle targets that users are interested in from SMD events. |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos. |
| [Intelligence] EPTZ | Enlarge and track the targets of intelligent alarms |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] AI Coding | AI H.265; AI H.264 *Includes smart codec technology, Smart H.265+ and Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 4096 × 1860@(1–20 fps ) Sub stream: 1200 × 530@(1–20 fps) Third stream: 1920 × 860@(1–20 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Stream Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 8M (4096 × 1860); 6M (3632 × 1632); 4M (3040 × 1368); 1200 × 530; 1920 × 860; 960 × 432; D1 (704 × 576/704 × 480) |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 6 kbps –16384 kbps H.265: 6 kbps –16384 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Video] Defog | Yes |
| [Audio] Built-in MIC | Yes, built-in dual Mic |
| [Audio] Built-in speaker | Yes, built-in speaker Max power consumption: 2 W; max sound level at 10 cm: 110 dB * Test results from laboratory |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM; G.726; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; stay detection; loitering detection; scene changing; audio detection; voltage detection; external alarm; SMD; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Security | Digest; WSSE; Account lockout; Security logs; IP/MAC filtering; Generation and importing of X.509 certification; syslog; HTTPS; 802.1x; Trusted boot; Trusted execution; Trusted upgrade |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; SNMP; P2P |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S/Profile G/Profile T); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 64 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 512 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE: IE 8 and later Chrome Firefox |
| [Network] Management Software | Smart PSS Lite; DSS; DMSS |
| [Network] Mobile Client | iOS; Android |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1 CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU |
| [Port] Audio Input | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 1 channel in: wet contact, 5 mA 3 V–5 VDC |
| [Port] Alarm Output | 1 channel out: wet contact, 300 mA 12 VDC |
| [Power] Power Supply | 12 VDC (±30%); PoE (802.3af) |
| [Power] Power Consumption | Basic: 3.95 W (12 VDC); 4.95 W (PoE) Max. (H.265+WDR+ warm light+siren and light active deterrence + intelligence on): 8.7 W (12 VDC); 10.85 W (PoE) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Protection | IP67 |
| [Structure] Casing | Metal |
| [Structure] Product Dimensions | Φ122 mm × 135.2 mm (Φ4.80" × 5.32" ) |
| [Structure] Net Weight | 990 g (2.18 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 1150 g (2.54 lb) |
お取扱製品
Dahua:2x4MP TiOC Duo Splicing Fixed-focal Eyeball WizSense Network Camera
IPC-PDW3849-A180-AS-PV
