| [Camera] Image Sensor | 1/2.7" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 4320 (H) × 1944 (V) |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.003 lux@F1.4 (Color, 30 IRE) 0.0003 lux@F1.4 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | 2.8 mm: Up to 30 m (98.43 ft) (IR) Up to 30 m (98.43 ft) (Warm light) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto;Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 4 (Multi-core (IR + warm) light) |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: 0° to 360° Tilt: –20° to 90° Rotation: 0° to 360° |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | 2.8 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.4 |
| [Lens] Field of View | 2.8 mm: H: 180°; V: 72° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 2.8 mm: 0.8 m (2.62 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify 2.8 mm 50.6 m ( 166.01 ft) 20.2 m ( 66.27 ft) 10.1 m ( 33.14 ft) 5.1 m ( 16.73 ft) *DORI (Detect, Observe, Recognize, Identify) is a standard system (EN-62676-4) for defining the ability of a person viewing the video to distinguish persons or objects within a covered area. The numbers in this table do not reflect intelligent function distances. For intelligent function distances, refer to installation and commissioning manual/project design tool. |
| [Lens] Lens | Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.8 mm | 50.6 m ( 166.01 ft) 20.2 m ( 66.27 ft) 10.1 m ( 33.14 ft) 5.1 m ( 16.73 ft) |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire (the two functions support the classification and accurate detection of vehicle and human), stay detection, loitering detection. Offers Perimeter Protection Large-Scale AI Models to extend the target detection range and reduce the rate of false alarm. |
| [Intelligence] SMD | SMD 4.0 |
| [Intelligence] AcuPick | Uses deep learning algorithms and works with back-end devices to accurately match targets, such as people, animals and motor vehicles, and search through live and recorded videos to quickly locate targets. |
| [Intelligence] Face Detection (Full Image) | Face detection; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face exposure; face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization duration setting. |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by sub stream) |
| [Video] AI Coding | AI H.264; AI H.265 *Includes smart codec technology, Smart H.264+ and Smart H.265+. |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 4320 × 1944@(1–20 fps) Sub stream: 1200 × 536@(1–20 fps) Third stream: 1920 × 860@(1–20 fps) *The values above are the max frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Streaming Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 8M (4320 × 1944/4096 × 1860); 1920 × 860; 1200 × 536; 960 × 432; D1 (704 × 576/704 × 480) |
| [Video] Bit Rate Control | VBR;CBR;ABR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 6 kbps–16384 kbps; H.265: 6 kbps–16384 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto/Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Smart Dual Light | Yes |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 8 areas |
| [Audio] Built-in MIC | Yes, built-in dual Mic |
| [Audio] Built-in Speaker | Yes, built-in dual speaker;Max power consumption: 2 W; max sound level at 10 cm: 110 dB * Test results from laboratory |
| [Audio] Audio Compression | PCM; G.711a; G.711Mu; G.726; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; loitering detection; stay detection; face detection (full image); scene changing; audio detection; voltage detection; defocus detection; SMD; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100/1000 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP; P2P; Bonjour; Auto Registration |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S & Profile G & Profile T & Profile M); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 64 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max 512 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE; Chrome; Firefox |
| [Network] Management Software | Smart PSS Lite; DSS; DMSS; DoLynk Care |
| [Network] Mobile Client | iOS;Android |
| [Network] Security | Digest;WSSE;Account lockout;Security logs;IP/MAC filtering;Generation and importing of X.509 certification;syslog;HTTPS;802.1x;Trusted boot;Trusted execution;Trusted upgrade;Session security;Security warning |
| [Function] Light Warning | Light Warning: Red and blue light warning Flash/Solid on duration: 5 s–30 s Flash frequency: high, medium, low |
| [Function] Sound Warning | Sound Warning: Offers 11 sound alarms and supports importing custom sound alarms Sound: 0-100 Play times can be set from 1 to 10 |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN 62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU; NEMA 4X |
| [Port] Audio Input | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 1 channel in: supports wet contact connection (max load 5 mA 3–5 VDC); supports dry contact connection |
| [Port] Alarm Output | 1 channel out: dry contact, max load 1,000 mA 30 VDC/500 mA 50 VAC |
| [Power] Power Supply | 12 VDC (±30%); PoE+ (802.3at) |
| [Power] Dual Power Backup | When the power adapter and PoE provide power at the same time, disconnect one of them. The device will continue to work, but will not restart. |
| [Power] Power Consumption | Basic: 4.9 W (12 VDC);6.8 W (PoE); Max.: 13.3 W (12 VDC); 16.1 W (PoE) (H.265 + WDR + warm light + sound and light active deterrence + intelligence on) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Protection | IP67; Anti-corrosion protection: NEMA 4X |
| [Environment] Anti-corrosion Level | Professional Protection *The products are fitted with premium-level anti-corrosion protection, making them ideal for use in sensitive environments such as chemical plants, docks, and coastlines. They perform reliably in areas up to 2 km (1.24 mi) from the coast, as well as in regions prone to acid rain exposure. |
| [Structure] Casing Material | Casing: Metal (Enhanced Anti-Corrosion Aluminum Alloy) |
| [Structure] Product Dimensions | 183.1 mm × 99.0 mm × 78.0 mm (7.21" × 3.90" × 3.07") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 0.695 kg (1.53 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 0.870 kg (1.92 lb) |
お取扱製品
Dahua:2x4MP TiOC Duo Splicing Fixed-focal Anti-corrosion Bullet WizSense Network Camera
IPC-PFW3859S-A180-AS-PV-ATC
