| [Camera] Image Sensor | 1/1.8" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2688 (H) × 1520 (V) |
| [Camera] ROM | 256 MB |
| [Camera] RAM | 1 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.0001 lux@F1.0 (Color, 30 IRE) 0.0001 lux@F1.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 60 m (196.85 ft) (IR) Up to 50 m (164.04 ft) (Warm light) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto;Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 4 (Multi-core (IR + warm) light) |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: 0°–360°; Tilt: 0°–90°; Rotation: 0°–360° |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M16 |
| [Lens] Focal Length | 2.8 mm; 3.6 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.0 |
| [Lens] Field of View | 2.8 mm: H: 111°; V: 60°; D: 135° 3.6 mm: H: 95°; V: 51°; D: 114° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 2.8 mm: 2.0 m (6.56 ft) 3.6 mm: 3.5 m (11.48 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify 2.8 mm 56.6 m ( 185.70 ft) 22.6 m ( 74.75 ft) 11.3 m ( 37.07 ft) 5.7 m ( 18.70 ft) 3.6 mm 69.0 m ( 226.38 ft) 27.6 m ( 90.55 ft) 13.8 m ( 45.28 ft) 6.9 m ( 22.64 ft) *DORI (Detect, Observe, Recognize, Identify) is a standard system (EN-62676-4) for defining the ability of a person viewing the video to distinguish persons or objects within a covered area. The numbers in this table do not reflect intelligent function distances. For intelligent function distances, refer to installation and commissioning manual/project design tool. |
| [Lens] Lens | Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.8 mm | 56.6 m ( 185.70 ft) 22.6 m ( 74.75 ft) 11.3 m ( 37.07 ft) 5.7 m ( 18.70 ft) |
| [Lens] 3.6 mm | 69.0 m ( 226.38 ft) 27.6 m ( 90.55 ft) 13.8 m ( 45.28 ft) 6.9 m ( 22.64 ft) |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire (the two functions support the classification and accurate detection of vehicle and human), stay detection, loitering detection |
| [Intelligence] SMD | SMD 4.0 |
| [Intelligence] AcuPick | Uses deep learning algorithms and works with back-end devices to accurately match targets, such as people and motor vehicles, and search through live and recorded videos to quickly locate targets. |
| [Intelligence] AI SSA | Yes |
| [Intelligence] Face Detection (Full Image) | Face detection; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face enhancement; face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting. |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by sub stream) |
| [Video] AI Coding | AI H.265; AI H.264 *includes SmartCodec Technology,Smart H.264+ /H.265+ |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 2688 × 1520@(1–25/30 fps) sub stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) third stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Streaming Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 4M (2688 × 1520/2560 × 1440); 3M (2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | VBR;CBR;ABR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 3 kbps–16384 kbps; H.265: 3 kbps–16384 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto/Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Smart Dual Light | Yes |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 2688 × 1520 resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 8 areas |
| [Video] LDC | Yes |
| [Audio] Built-in MIC | Yes, built-in dual Mic |
| [Audio] Built-in Speaker | Yes, built-in speaker |
| [Audio] Audio Compression | PCM; G.711a; G.711Mu; G.726; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; stay detection; loitering detection; face detection (full image); scene changing; audio detection; voltage detection; external alarm; SMD; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP; P2P |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S & Profile G & Profile T); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 64 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 512 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE: IE11; Chrome; Firefox |
| [Network] Management Software | Smart PSS Lite; DSS; DMSS; DoLynk Care |
| [Network] Mobile Client | iOS;Android |
| [Network] Security | Digest;WSSE;Account lockout;Security logs;IP/MAC filtering;Generation and importing of X.509 certification;syslog;HTTPS;802.1x;Trusted boot;Trusted execution;Trusted upgrade;Session security;Security warning |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN 62368-1; CE-EMC: Electromagnetc Compatbility Directve 2014/30/EU; NEMA 4X |
| [Port] Audio Input | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 1 channel in: supports wet contact connection (max load 5 mA 3–5 VDC); supports dry contact connection |
| [Port] Alarm Output | 1 channel out: wet contact, max load 300 mA 12 VDC |
| [Power] Power Supply | 12 VDC; PoE+ (802.3at) |
| [Power] Power Consumption | Basic: 3.7 W (12 VDC), 5.5 W (PoE); Max.: 11.4 W (12 VDC), 14.3 W (PoE) (H.265 + WDR+ warm light + siren and light active deterrence + intelligence on) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Protection | IP67 |
| [Environment] Anti-corrosion Level | Professional Protection *The products are fitted with premium-level anti-corrosion protection, making them ideal for use in sensitive environments such as chemical plants, docks, and coastlines. They perform reliably in areas up to 2 km (1.24 mi) from the coast, as well as in regions prone to acid rain exposure. |
| [Structure] Casing Material | Metal + plastic |
| [Structure] Product Dimensions | 288.4 mm × 94.4 mm × 84.7 mm (11.35" × 3.72" × 3.33") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 1.0 kg (2.20 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 1.3 kg (2.87 lb) |
お取扱製品
Dahua:4MP WizColor TiOC PRO Fixed-focal Anti-corrosion Bullet WizSense Network Camera
IPC-HFW3449T1-AS-PV-PRO-ATC
