| [Camera] Image Sensor | 1/2.7" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2880 (H) × 1620 (V) |
| [Camera] ROM | 128 MB |
| [Camera] RAM | 1 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.005 lux@F1.6 (Color,30 IRE) 0.0005 lux@F1.6 (B/W,30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | > 56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 50 m (164.04 ft) (IR) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto; Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 3 (IR LED) |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: 0°–355° Tilt: 0°–80° Rotation: 0°–355° |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | 2.8 mm; 3.6 mm; 6 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.6 |
| [Lens] Field of View | 2.8 mm: H: 102°; V: 54°; D: 121° 3.6 mm: H: 84°; V: 42°; D: 101° 6 mm: H: 52°; V: 28°; D: 61° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 2.8 mm: 1.1 m (3.61 ft) 3.6 mm: 1.7 m (5.58 ft) 6 mm: 3.2 m (10.50 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.8 mm | 63.6 m (208.66 ft) 25.4 m (93.33 ft) 12.7 m (41.67 ft) 6.4 m (21.00 ft) |
| [Lens] 3.6 mm | 85.4 m (280.18 ft) 34.2 m (112.20 ft) 17.1 m (56.10 ft) 8.5 m (27.89 ft) |
| [Lens] 6 mm | 124.0 m (406.82 ft) 49.6 m (162.73 ft) 24.8 m (81.36 ft) 12.4 m (40.68 ft) |
| [Intelligence] SMD | SMD 4.0 |
| [Intelligence] Quick Pick | With AI NVR, quickly pick up the human/vehicle targets that users are interested in from SMD events |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Tripwire, intrusion (support the classification and accurate detection of vehicle and human) |
| [Intelligence] AI SSA | Adopt deep learning algorithms to adjust the parameters of the image to suit the conditions. |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] AI Coding | AI H.265; AI H.264 |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 2688 × 1520 @ (1–25/30) fps/2880 × 1620@(1–20 fps) 15 fps by default sub stream: 704 × 576@(1–30 fps) /704 × 480@(1–30 fps) third stream: 1920 × 1080@(1–30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Stream Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 4M (2880 × 1620/2688 × 1520); 3.6M (2560 × 1440); 3M (2048 × 1536/2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 3 kbps –8192 kbps H.265: 3 kbps–8192 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto;Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 2688 × 1520 resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Audio] Built-in Mic | Yes, built-in Mic |
| [Audio] Built-in Speaker | Yes, built-in speaker |
| [Audio] Audio Compression | PCM; G.711a; G.711Mu; G.726; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; scene changing; audio detection; voltage detection; external alarm; SMD; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] Carrier Network System | EAU: LTE FDD:B1/3/5/7/8/20/28 LTE TDD:B38/40/41 WCDMA:B1/5/8 GSM/GPRS/EDGE:B3/5/8 |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP; P2P |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S; Profile G; Profile T); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 64 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE; Chrome; Firefox; Edge |
| [Network] Management Software | Smart PSS Lite; DSS; DMSS |
| [Network] Mobile Client | iOS; Android |
| [Network] Cyber Security | Configuration encryption; trusted execution; Digest; security logs; WSSE; account lockout; syslog; video encryption; 802.1x; IP/MAC filtering; HTTPS; trusted upgrade; trusted boot; firmware encryption; generation and importing of X.509 certification |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU; CE-RED: Radio Equipment Directive 2014/53/EU |
| [Port] RS-485 | 1 (baud rate range:1200 bps–115200 bps) |
| [Port] Audio Input | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 2 channels in: wet contact, 5mA 3V–5V DC |
| [Port] Alarm Output | 2 channels out: wet contact, 300mA 12V DC |
| [Power] Power Supply | 12 VDC |
| [Power] Power Consumption | Basic: 3.6 W (12 VDC) Max. (IR on + 4G+ Mic on+ power output): 12 W (12 VDC) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤95% |
| [Environment] Protection | IP67; IK10 |
| [Structure] Casing Material | Metal |
| [Structure] Product Dimensions | 105 mm × Φ126 mm (4.13" × Φ4.96") |
| [Structure] Net Weight | 798 g (1.76 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 990 g (2.18 lb) |
お取扱製品
Dahua:4MP IR fixed focal Dome WizSense 4G Network Camera
IPC-HDBW3441DR1-AST-4G-EAU
