| [Camera] Image Sensor | 1/3" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2688 (H) × 1520 (V) |
| [Camera] ROM | 128MB |
| [Camera] RAM | 256MB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.01 Lux@F1.6 (Color,30IRE) 0.001 Lux@F1.6 (B/W,30IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | > 56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | IR: 50 m (164.04 ft) Warm light: 30 m (98.43 ft) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto;Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 1 (IR LED); 1 (Warm light) |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: 0°–360° Tilt: –60°–0° Rotation: 0°–360° |
| [Camera] PIR Sensor Distance | 10 m (the height of device is 2.5 m, placed horizontally) 5 m (the height of the device is 2 m, placed at an angle of 30° from the horizontal) |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | 2.8 mm; 3.6 mm; 6 mm |
| [Lens] Max. Aperture | 2.8 mm: F1.6 3.6 mm: F1.6 6 mm: F1.6 |
| [Lens] Field of View | 2.8 mm: H: 102°; V: 54°; D:121° 3.6 mm: H: 84°; V: 42°; D:101° 6 mm: H: 52°; V: 48°; D:61° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 2.8 mm: 0.9 m (2.95 ft) 3.6 mm: 1.7 m (5.58 ft) 6 mm: 3.2 m (10.50 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.8 mm | 63.6 m (208.66 ft) 25.4 m (83.33 ft) 12.7 m (41.67 ft) 6.4 m (21.00 ft) |
| [Lens] 3.6 mm | 85.4 m (280.18 ft) 34.2 m (112.20 ft) 17.1 m (56.10 ft) 8.5 m (27.89 ft) |
| [Lens] 6 mm | 124.0 m (406.82 ft) 49.6m (162.73 ft) 24.8m (81.36 ft) 12.4m (40.68 ft) |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 2688 × 1520 @(1–25/30 fps ) sub stream: 704 × 576 @ (1–25 fps)/704 × 480 @ (1–30 fps) |
| [Video] Stream Capability | 2 streams |
| [Video] Resolution | 4M (2688 × 1520); 4M (2560 × 1440); 3M (2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 ×960 ); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 32 kbps–8192 kbps H.265: 32 kbps–8192 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Audio] Built-in MIC | Yes |
| [Audio] Built-in Speaker | Yes |
| [Audio] Audio Compression | G.711a;G.711Mu; G.726; PCM |
| [Alarm] Alarm Event | SD card error; SD card full; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; Scene Changing; audio detection; security exception; PIR alarm; external alarm; low battery alarm; light alarm; sound alarm |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] Frequency | LTE FDD:B1/3/5/7/8/20/28 LTE TDD:B38/40/41 WCDMA:B1/5/8 GSM/GPRS/EDGE:B3/5/8 |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Cyber Security | Video encryption; firmware encryption; configuration encryption; Digest; WSSE; account lockout; security logs; IP/MAC filtering; generation and importing of X.509 certification; syslog; HTTPS; 802.1x; trusted boot; trusted execution; trusted upgrade |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP;TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP; P2P |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S/Profile G); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 80 M) |
| [Network] Storage | Bulit in eMMC (8 GB); FTP;SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE Chrome Firefox |
| [Network] Management Software | DSS; DMSS |
| [Network] Mobile Client | iOS; Android |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU; CE-RED: Radio Equipment Directive 2014/53/EU; FCC: 47 CFR FCC Part 15; Subpart B |
| [Port] Audio Input | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 1 channel in: 5 mA 3–5 VDC |
| [Port] Alarm Output | 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| [Port] RS-485 | 1 (Only report the information of solar battery, such as power and battery level) |
| [Power] Power Supply | 12 VDC |
| [Power] Power Consumption | Sleep Mode: 0.03 W General Mode: 4 W Power Saving Mode: 2 W Max. (4G pulling stream+IR+speaker+warning light): 7.5 W |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤ 95% |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Protection | IP67 |
| [Structure] Casing | Metal + plastic |
| [Structure] Product Dimensions | 132 mm × 219 mm×179 mm (5.20" × 8.62" × 7.05") (L × W × H) |
| [Structure] Packaging Dimensions | 280 mm × 239 mm × 146 mm (11.02" × 9.41" × 5.75") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 680 g (1.50 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 1180 g (2.60 lb) |
お取扱製品
Dahua:4MP IR Fixed-focal Bullet WizSense 4G Network Camera
IPC-HFW3441DG-AS-4G-EAU-B
