| [Camera] Image Sensor | 1/2.7" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2960 (H) × 1668 (V) |
| [Camera] ROM | 128 MB |
| [Camera] RAM | 256 MB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.007 lux@F1.5 (Color, 30 IRE) 0.0007 lux@F1.5 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | > 56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | 60 m (196.85 ft) (IR) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto; Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 4 (IR LED) |
| [Camera] Pan/Tilt/Rotation Range | Pan: 0°–360° Tilt: 0°–90° Rotation: 0°–360° |
| [Lens] Lens Type | Motorized vari-focal |
| [Lens] Lens Mount | φ14 |
| [Lens] Focal Length | 2.7 mm–13.5 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.5 |
| [Lens] Field of View | H: 113°–31°; V: 58°–18°; D: 138°–36° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 0.8 m (2.62 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] W | 64.0 m (210.00 ft) 25.6 m (84.00 ft) 12.8 m (42.00 ft) 6.4 m (21.00 ft) |
| [Lens] T | 210.0 m (689.00 ft) 84.0 m (275.60 ft) 42.0 m (137.80 ft) 21.0 m (68.90 ft) |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire (the two functions support the classification and accurate detection of vehicle and human) |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 2960 × 1668 @(1–20 fps )/2688 × 1520@(1–25/30 fps) sub stream: 704 × 576 @(1–25 fps)/704 × 480 @(1–30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Stream Capability | 2 streams |
| [Video] Resolution | 2960 × 1668 (2960 × 1668); 2880 × 1620 (2880 × 1620); 2688 × 1520 (2688 × 1520); 3M (2048 × 1536); 2304 × 1296 (2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 32 kbps–8192 kbps H.265: 12 kbps–8192 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto; Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 2688 × 1520 resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Audio] Built-in MIC | Yes |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM; G.726 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; audio detection; voltage detection; defocus detection; external alarm (Only - ZAS supports); SMD; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; Boujour |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S/Profile G/Profile T); CGI; P2P; Milestone |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 48 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE; Chrome; Firefox |
| [Network] Management Software | Smart PSS; DSS; DMSS |
| [Network] Mobile Client | iOS; Android |
| [Network] Security | � rusted execution; Digest; � ecurity logs; WSSE; � ccount lockout; � yslog; � ideo encryption; 802.1x; IP/MAC filtering; HTTPS; � rusted upgrade; � rusted boot; � eneration and importing of X.509 certification |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU; FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B; UL/CUL: UL62368-1 & CAN/CSA C22.2 No. 62368-1-14 |
| [Port] Audio Input | 1 channel (RCA port) (Only - ZAS supports) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) (Only - ZAS supports) |
| [Port] Alarm Input | 1 channel in: 5mA 3V–5V DC (Only - ZAS supports) |
| [Port] Alarm Output | 1 channel out: 300mA 12V DC (Only - ZAS supports) |
| [Power] Power Supply | 12 VDC/PoE (802.3af) |
| [Power] Power Consumption | -ZS: Basic: 2.4 W (12 VDC); 3.1 W (PoE); Max. (H.265+ max. resolution + max. stream+ WDR + IR intensity + IVS): 7 W (12 VDC); 8.4 W (PoE) -ZAS: Basic: 2.4 W (12 VDC); 3.1 W (PoE); Max. (H.265+ max. resolution + max. stream+ WDR + IR intensity + IVS): 7.1 W (12 VDC); 8.5 W (PoE) |
| [Environment] Operating Temperature | –30 °C to +60 °C (–22 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤95% |
| [Environment] Protection | IP67; IK10 (optional) |
| [Structure] Casing Material | Metal |
| [Structure] Product Dimensions | 238.5 mm × 90.7 mm × 90.7 mm (9.39" × 3.57" × 3.57") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | -ZS: 0.74 kg (1.63 lb) -ZAS: 0.77 kg (1.70 lb) |
| [Structure] Gross Weight | -ZS: 0.98 kg (2.16 lb) -ZAS: 1.01 kg (2.23 lb) |
お取扱製品
Dahua:5MP IR Vari-focal Bullet WizSense Network Camera
IPC-HFW2541T-ZS
