| [Camera] Image Sensor | 1/1.8" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 3072 (H) × 2048 (V) |
| [Camera] ROM | 4 GB |
| [Camera] RAM | 2 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.0005 lux@F1.2 (Color, 30 IRE) 0.0003 lux@F1.2 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 60 m (196.85 ft) (IR) Up to 50 m (164.04 ft) (Warm light) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto;Manual;Zoomprio |
| [Camera] Illuminator Number | 4 (Multi-core (IR + warm) light) |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: 0°–355° Tilt: 0°–80° Rotation: 0°–355° |
| [Lens] Lens Type | Motorized vari-focal |
| [Lens] Lens Mount | φ14 |
| [Lens] Focal Length | 2.7 mm–12 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.2 |
| [Lens] Field of View | H: 112°–48°; V: 58°–27°; D: 137°–55° |
| [Lens] Iris Control | Auto |
| [Lens] Iris Control Type | P-Iris |
| [Lens] Close Focus Distance | 0.2 m (0.67 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify W 75.2 m ( 246.72 ft) 30.1 m ( 98.75 ft) 15 m ( 49.21 ft) 7.5 m ( 24.61 ft) T 160.2 m ( 525.59 ft) 64.1 m ( 210.3 ft) 32.0 m ( 104.99 ft) 16.0 m ( 52.49 ft) *DORI (Detect, Observe, Recognize, Identify) is a standard system (EN-62676-4) for defining the ability of a person viewing the video to distinguish persons or objects within a covered area. The numbers in this table do not reflect intelligent function distances. For intelligent function distances, refer to installation and commissioning manual/project design tool. |
| [Lens] Lens | Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] W | 75.2 m ( 246.72 ft) 30.1 m ( 98.75 ft) 15 m ( 49.21 ft) 7.5 m ( 24.61 ft) |
| [Lens] T | 160.2 m ( 525.59 ft) 64.1 m ( 210.3 ft) 32.0 m ( 104.99 ft) 16.0 m ( 52.49 ft) |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire, fast moving (the three functions support the classification and accurate detection of vehicle, animal and human); loitering detection, people gathering, parking detection, stay detection. Supports long- distance mode. Supports self-learning, it filters out false alarms. |
| [Intelligence] SMD | SMD 4.0 |
| [Intelligence] AcuPick | Uses deep learning algorithms and works with back-end devices to accurately match targets, such as people, animal and motor vehicles, and search through live and recorded videos to quickly locate targets. |
| [Intelligence] Face Detection | Face detection; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face enhancement; face exposure; face attributes extraction including 6 attributes and 8 expressions; face snapshot set as face, one-inch photo or custom; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting. |
| [Intelligence] People Counting | Tripwire people counting, generating and exporting report (day/week/month/year); people counting in area and queue management, generating and exporting report (day/week/month); 4 rules can be set for tripwire, people counting in area and queue management. |
| [Intelligence] Heat Map | Yes |
| [Intelligence] Video Metadata | Motor vehicle, non-motor vehicle, face, and human body detection; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload. Extraction of motor vehicle and non-motor vehicle attributes: extracts 6 attributes for motor vehicle and 6 attributes for non-motor vehicle. Extraction of face and human body attributes: extracts 6 attributes for face and 8 attributes for human body. |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] AI Coding | AI H.265; AI H.264 *include smart codec technology, Smart H.265+ and Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 3072 × 2048@(1–25/30 fps) Sub stream: 704 × 576@(1–25 fps)/704 × 480@(1–30 fps) Third stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) Fourth stream: 1280 × 720@(1–25/30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Streaming Capability | 4 streams |
| [Video] Resolution | 6M (3072 × 2048/3200 × 1800); 5M (3072 × 1728/2592 × 1944/2960× 1668); 4M (2688 × 1520/2560 × 1440); 3M (2048 × 1536/2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | VBR;CBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 3 kbps–16384 kbps; H.265: 3 kbps–16384 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 130 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto/Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Image Stabilization | Electronic Image Stabilization (EIS) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Smart Dual Light | Yes |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 4M (2688 × 1520) resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 mosaics or 8 color blocks |
| [Video] LDC | Yes |
| [Audio] Built-in MIC | Yes, built-in dual Mic |
| [Audio] Built-in Speaker | Yes, built-in speaker |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM; G.726; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; fast moving; loitering detection; people gathering; parking detection; scene changing; audio detection; voltage detection; external alarm; face detection; video metadata; SMD; people counting in area; stay detection; people counting; people number error detection; queue people number alarm; queue time alarm; security exception; defocus detection |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Enhancement Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP; P2P; Auto Registration |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S & Profile G & Profile T & Profile M); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 80 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 1 TB); NAS |
| [Network] Browser | IE: IE 11 and later; Chrome: Chrome 102 and later; Firefox: Firefox 88 and later |
| [Network] Management Software | DSS; DMSS; DoLynk Care |
| [Network] Mobile Client | iOS;Android |
| [Network] Security | Digest;WSSE;Account lockout;Security logs;IP/MAC filtering;Generation and importing of X.509 certification;syslog;HTTPS;802.1x;Trusted boot;Trusted execution;Trusted upgrade;Session security;Security warning |
| [Function] Light Warning | Warm light warning Flash/Solid on duration: 5 s–30 s Flash frequency: high, medium, low |
| [Function] Sound Warning | Offers 11 sound alarms and supports importing 10 custom sound alarms. Sound: 0–100. Play times can be set from 1 to 10. |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU |
| [Port] RS-485 | 1 (baud rate range: 1200 bps–115200 bps) |
| [Port] Audio Input | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 1 channel in: supports wet contact connection (max load 5 mA 3–5 VDC); supports dry contact connection |
| [Port] Alarm Output | 1 channel out: dry contact, max load 1,000 mA 30 VDC/500 mA 50 VAC |
| [Port] Power Output | 12 VDC power output, max. current 165 mA, peak current 700 mA |
| [Power] Power Supply | 12 VDC (±30%); PoE+ (802.3at); ePoE |
| [Power] Dual Power Backup | When the power adapter and PoE provide power at the same time, disconnect one of them. The device will continue to work, but will not restart. |
| [Power] Power Consumption | Basic: 4.1 W (12 VDC); 4.8 W (PoE) Max.: 21.7 W (12 VDC); 23.9 W (PoE) (IR on + WDR +intelligence on + siren and light active deterrence) |
| [Power] ePoE | Yes |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Protection | IP67; IK10 |
| [Environment] Anti-corrosion Level | Basic Protection *The products are designed for general use and are applicable even in areas with no specific requirements for anti-corrosion protection. |
| [Structure] Casing Material | Metal |
| [Structure] Product Dimensions | 105.0 mm × Φ126.0 mm (4.13" × Φ4.96") |
| [Structure] Net Weight | 0.73 kg (1.61 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 0.94 kg (2.07 lb) |
お取扱製品
Dahua:6MP WizColor Vari-focal Dome WizMind Network Camera
IPC-HDBW5659R1-ZE-PV-PRO
