| [Camera] Image Sensor | 1/3" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2560 (H) × 1440 (V) |
| [Camera] ROM | 128 MB |
| [Camera] RAM | 512 MB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.005 lux@F1.6 (Color,30 IRE) 0.0005 lux@F1.6 (B/W,30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | 10 m (32.81 ft) (IR); 30 m (98.43 ft) (Floodlight) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto; Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 1 (IR LED); 2 (Floodlight, color can be switched between warm and cool) |
| [Camera] Floodlight Brightness | 1500-2400 lm |
| [Camera] Floodlight Color Temperature | 3000K±200K (warm); 6000K±300K (cool) |
| [Camera] Floodlight Modes | Motion Activation Manual Schedule PIR Activation |
| [Camera] Pan/Tilt/Rotation Range | Camera: Pan: –85° to +85° Tilt: –90° to +45° Rotation: 0° to +360° Floodlight: Tilt: –90° to +90° Rotation: –145° to +145° |
| [Camera] PIR Sensor Distance | 10 m (the height of the device is 3 m, placed at an angle of 30° from the horizontal) |
| [Camera] PIR Detection Range | 270° |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | 2.8 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.6 |
| [Lens] Field of View | H: 98°; V: 55°; D: 115° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 1.0 m (3.28 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 61.2 m (200.79 ft) | 24.5 m (80.38 ft) 12.2 m (40.03 ft) 6.1 m (20.01 ft) |
| [Video] Video Compression | H.264B; H.264; H.264H; H.265; MJPEG |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 2560 × 1440@(1–25 fps) 2560 × 1440@(1–30 fps) Sub stream 1: 704 × 576@(1–25 fps) 704 × 480@(1–30 fps) Sub stream 2: 640 × 480@(1 fps–25 fps) 640 × 480@(1 fps–30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Stream Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 4M (2560 × 1440); 3M (2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 1M (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | H264: 32 kbps–8192 kbps; H265: 32 kbps–8192 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | DWDR |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/180° |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | Yes |
| [Audio] Built-in MIC | Yes |
| [Audio] Built-in Speaker | Yes |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; G.726; PCM |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; security exception; motion detection; video tampering; sence changing; SMD (human, animal and vehicle); audio detection; intensity change |
| [Network] Wi-Fi | IEEE802.11a/b/g/n/ac 2.4–2.4835GHz & 5.18–5.85GHz |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Cyber Security | Video encryption; configuration encryption; Digest; WSSE; account lockout; security logs; generation and importing of X.509 certification; HTTPS; trusted boot; trusted execution; trusted upgrade |
| [Network] Network Protocol | IPV4; IPV6; ARP&Ping TCP; UDP; HTTP; RTSP; HTTPS; DDNS; Email; SNMP; Multicast; Auto Registration; Wireless Qos; Wi-Fi setting; hotspot scanning; 802.1x; UPnP status; Bonjour; UPnP; device discovery |
| [Network] Interoperability | ONVIF; CGI; P2P; RTMP |
| [Network] User/Host | 6 (Total bandwidth: 36 M) |
| [Network] Storage | Micro SD card (support max. 256 GB); FTP; SFTP; NAS |
| [Network] Browser | IE; Chrome; Firefox |
| [Network] Management Software | DMSS |
| [Network] Mobile Client | iOS; Android |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU; CE-RED: Radio Equipment Directive 2014/53/EU; FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B; FCC ID: FCC PART 15C |
| [Power] Power Supply | 100–240 VAC |
| [Power] Power Consumption | Basic: 5.2 W (100–240 VAC ) Max. (Illuminator+IPC): 48.3 W (100–240 VAC ) |
| [Environment] Operating Temperature | –20 °C to +50 °C (–4 °F to +122 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤ 95% |
| [Environment] Storage Temperature | –20 °C to +50 °C (–4 °F to +122 °F) |
| [Environment] Protection | IP65 |
| [Structure] Casing | Metal + Plastic |
| [Structure] Product Dimensions | 270.7 mm × 217.2 mm × 195.6 mm (10.66" × 8.55" × 7.70") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 1.40 kg (3.08 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 1.88 kg (4.14 lb) |
お取扱製品
Dahua:4MP Fixed-focal Floodlight Network Camera
IPC-WL46A
