| [Camera] Image Sensor | 1/3" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2560 (H) × 1440 (V) |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 15 m (49.21 ft) (IR) Up to 20 m (65.62 ft) (Warm light) |
| [Camera] Illuminator Number | 2 (Multi-core (IR + warm) light) |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: 0° to 360° Tilt: –60° to 0° Rotation: 0° to 360° |
| [Camera] PIR Sensor Distance | 12 m (the height of device is 2.5 m, placed horizontally); 8 m (the height of the device is 2 m, placed at an angle of 30° from the horizontal) |
| [Camera] Lens Type | Fixed-focal |
| [Camera] Focal Length | 2.1 mm |
| [Camera] Max. Aperture | F1.6 |
| [Camera] Field of View | H: 122.5°; V: 66°; D: 144.5° |
| [Intelligence] Human Detection | Yes |
| [Intelligence] Vehicle Detection | Yes |
| [Audio and Video] Video Compression | H.265 |
| [Audio and Video] Video Frame Rate | Main stream: 2560 × 1440@(1–15 fps) Sub stream: 640 × 360@(1–15 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Audio and Video] Video Bit Rate | H.265: 32 kbps–4096 kbps |
| [Audio and Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Audio and Video] WDR | Yes |
| [Audio and Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Audio and Video] Built-in MIC | Yes, built-in Mic |
| [Audio and Video] Built-in Speaker | Yes, built-in speaker |
| [Audio and Video] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM |
| [Network] Carrier Network System | (-EAU): FDD-LTE: B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28; Applicable regions: Europe, Middle East, Africa Power class 3: 23dBm ±2.7dB (-LA): FDD-LTE: B2/B3/B4/B5/B7/B8/B28/B66; Applicable regions: Latin America Power class 3: 23dBm ±2.7dB |
| [Network] Storage | Micro SD card (support max. 512 GB) |
| [Network] Management Software | DMSS |
| [Network] Mobile Client | Android;iOS |
| [General] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU; CE-RED: Radio Equipment Directive 2014/53/EU |
| [General] Power Supply | Built in 32Wh lithium battery Charging: USB Type-C |
| [General] Power Consumption | Ultra power saving mode: 0.04 W Power saving mode: 0.041 W AOV mode: 0.2 W Performance mode: 1.2 W |
| [General] Operating Temperature | –20 °C to +60 °C (–4 °F to +140 °F) |
| [General] Operating Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [General] Protection | IP66 |
| [General] Camera Button | Reset Button; Power Button |
| [General] Casing Material | Plastic |
| [General] Product Dimensions | 186.5 mm × Φ65.0 mm (7.34" × Φ2.56") |
| [General] Net Weight | 0.37 kg (0.82 lb) |
| [Battery] Battery Capacity | 32.4 Wh |
お取扱製品
Dahua:4MP Fixed-focal 4G Battery Bullet Network Camera
BF4CP-4G-XL
