| [Camera] Image Sensor | 1/2.7" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2880 (H) × 1620 (V) |
| [Camera] Min. Illumination | 0.007 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0007 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 30 m (98.43 ft) (IR) Up to 30 m (98.43 ft) (Warm light) |
| [Camera] Illuminator Number | 1 (IR LED); 1 (Warm light) |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: 0°–360° Tilt: 0°–78° Rotation: 0°–360° |
| [Camera] Lens Type | Fixed-focal |
| [Camera] Focal Length | 2.8 mm;3.6 mm |
| [Camera] Max. Aperture | F1.6 |
| [Camera] Field of View | 2.8 mm: H: 108°; V: 57°; D: 129° 3.6 mm: H: 89°; V: 48°; D: 104° |
| [Intelligence] Human Detection | Yes |
| [Intelligence] Vehicle Detection | Yes |
| [Audio and Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by sub stream) |
| [Audio and Video] Video Frame Rate | Main stream: 2880 × 1620@(1–25/30 fps) sub stream: 640 × 360@(1–25/30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Audio and Video] Video Bit Rate | H.264: 32 kbps–6144 kbps H.265: 32 kbps–6144 kbps |
| [Audio and Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Audio and Video] WDR | DWDR |
| [Audio and Video] Image Rotation | 0°/180° |
| [Audio and Video] Built-in MIC | Yes, built-in Mic |
| [Audio and Video] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] Wi-Fi | IEEE 802.11b/g/n/ax 2.4000–2.4835 GHz, 2.4 G, EIRP≤20 dBm |
| [Network] Wi-Fi Pairing | Bluetooth pairing |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S & Profile G & Profile T); CGI |
| [Network] Storage | Micro SD card (support max. 256 GB) |
| [Network] Management Software | Smart PSS Lite; DSS; DMSS |
| [Network] Mobile Client | iOS;Android |
| [General] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU; CE-RED: Radio Equipment Directive 2014/53/EU |
| [General] Power Supply | 12 VDC |
| [General] Power Consumption | Basic: 2.1 W (12 VDC); Max.: 5.1 W (12 VDC) (H.265 + warm light on) |
| [General] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [General] Operating Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [General] Protection | IP67 |
| [General] Camera Button | Reset button |
| [General] Casing Material | Metal + plastic |
| [General] Product Dimensions | 102.2 mm × Φ109.9 mm (4.02" × Φ4.33") |
| [General] Net Weight | 0.32 kg (0.71 lb) |
お取扱製品
Dahua:5MP Fixed-focal Wi-Fi Turret Network Camera
IPC-HDW1539DA-SAW-IL
