| [Camera] Image Sensor | 5 MP CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2880 (H) × 1620 (V) |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | PAL: 1/25 s–1/100,000 s; NTSC: 1/30 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.05 lux@F2.0 (Color, 30 IRE) 0.005 lux@F2.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >65 dB |
| [Camera] Illumination Distance | IR: 40 m (131.23 ft) Warm light: 40 m (131.23 ft) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto;Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 4 (Warm light);4 (IR light) |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: 0°–355° Tilt: 0°–90° |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Auto Focus | No |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | 2.8 mm; 3.6 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F2.0 |
| [Lens] Field of View | 2.8 mm: H: 112°; V: 58°; D: 134° 3.6 mm: H: 87°; V: 46°; D: 104° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 2.8 mm: 0.9 m (2.95 ft) 3.6 mm: 1.4 m (4.59 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.8 mm | 64.0 m (209.97 ft) 25.6 m (83.33 ft) 12.8 m (41.67 ft) 6.4 m (21.00 ft) |
| [Lens] 3.6 mm | 79.4 m (260.50 ft) 31.8 m (104.33 ft) 15.9 m (52.17 ft) 7.9 m (25.92 ft) |
| [Video] Video Frame Rate | CVI: PAL: 5M@25 fps; 5M@12.5 fps; 4M@25 fps; 1080p@25 fps NTSC: 5M@25 fps; 5M@10 fps; 4M@30 fps; 1080p@30 fps AHD: PAL: 4M@25 fps; NTSC: 4M@30 fps TVI: PAL: 4M@25 fps; NTSC: 4M@30 fps CVBS: PAL: 960H; NTSC: 960H |
| [Video] Resolution | 5M (2880 × 1620); 4M (2560 × 1440); 1080p (1920 × 1080); 960H (960 × 576/960 × 480) |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | BLC; HLC; DWDR |
| [Video] WDR | DWDR |
| [Video] White Balance | Auto;Area white balance |
| [Video] Gain Control | Auto;Manual |
| [Video] Noise Reduction | 2D NR |
| [Video] Illumination Mode | Smart IR&WL WL Mode; IR Mode |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | Off/On (8 areas, rectangle) |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN 62368-1; CE-EMC: EN 55032; EN 55035 |
| [Port] Video Output | Video output choices of CVI/TVI/AHD/CVBS by one BNC port |
| [Port] Audio Input | One channel built-in Mic |
| [Power] Power Supply | 12 VDC ± 30% (It is recommended to use a power adapter to supply the power for one camera) |
| [Power] Power Consumption | Max 6.4 W (12 VDC, IR on) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | <95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | <95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Protection | IP66 |
| [Environment] Anti-corrosion Level | Basic Protection |
| [Structure] Casing Material | Plastic |
| [Structure] Product Dimensions | 92.9 mm × 91.3 mm × 130 mm (3.66" × 3.59" × 5.12") |
| [Structure] Net Weight | 0.39 kg (0.86 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 0.64 kg (1.41 lb) |
| [Structure] Installation | Wall mount; ceiling mount; vertical pole mount |
お取扱製品
Dahua:5MP Smart Dual Light HDCVI Fixed-focal PT Camera
HAC-PT1500A-IL-A
