| [Thermal] Detector Type | Vanadium oxide uncooled focal plane detector |
|---|---|
| [Thermal] Max. Resolution | 256 (H) × 192 (V) |
| [Thermal] Pixel Pitch | 12 μm |
| [Thermal] Spectral Range | 8 μm–14 μm |
| [Thermal] Thermal Sensitivity (NETD) | ≤25 mK@f/1.0 |
| [Thermal] Field of View | 3.5 mm: H: 50.6°; V: 37.8° 7 mm: H: 24.0°; V: 18.0° 10 mm: H: 17.3°; V: 13.1° |
| [Thermal] Close Focus Distance | 3.5 mm: 0.5 m (1.64 ft) 7 mm: 1 m (3.28 ft) 10 mm: 2 m (6.56 ft) |
| [Thermal] Aperture | F1.0 |
| [Thermal] Digital Detail Enhancement (DDE) | Yes |
| [Thermal] Digital Zoom | 16 levels |
| [Thermal] AGC | Auto; Manual |
| [Thermal] Noise Reduction | 2D NR; 3D NR |
| [Thermal] Image Flip | 0°; 90°; 180°; 270° |
| [Thermal] Color Palettes | 18 (white hot/black hot/fusion/rainbow/golden autumn/midday/iron red/amber/jade/sunset/icefire/painting/pomegranate/emerald /spring/summer/autumn/winter) |
| [Thermal] Fusion Mode | Yes (disabled by default) |
| [Visible] Image Sensor | 1/1.8" CMOS |
| [Visible] Max. Resolution | 2688 (H) × 1520 (V) |
| [Visible] Pixel | 4 MP |
| [Visible] Electronic Shutter Speed | 1/30,000 s–1 s |
| [Visible] Min. Illumination | Color: 0.05 lux Black & white: 0.005 lux 0 lux (IR on) |
| [Visible] Illumination Distance | IR: 3.5 mm: 30 m (98.43 ft); 7 mm: 50 m (164.04 ft); 10 mm: 50 m (164.04 ft) Warm light: 30 m (98.43 ft) |
| [Visible] Illuminator On/Off Control | Auto; Manual |
| [Visible] Aperture | 4 mm: F1.6 6 mm: F1.6 12 mm: F1.7 |
| [Visible] Field of View | 4 mm: H: 88.0°; V: 49.9° 6 mm: H: 59.9°; V: 34.7° 12 mm: H: 37.3°; V: 21.4° |
| [Visible] Focus Control | Fixed |
| [Visible] Close Focus Distance | 4 mm: 1 m (3.28 ft) 6 mm: 1.7 m (5.58 ft) 12 mm: 2.5 m (8.2 ft) |
| [Visible] Day/Night | Auto (ICR); Color; B/W |
| [Visible] BLC | Yes |
| [Visible] WDR | 120 dB |
| [Visible] HLC | Yes |
| [Visible] White Balance | Auto; Manual; Indoor; Outdoor; Tracking; Street lamp; Natural |
| [Visible] AGC | Auto; Manual |
| [Visible] Noise Reduction | 2D NR; 3D NR |
| [Visible] S/N Ratio | ≥55 dB |
| [Visible] Region of Interest (RoI) | RoI cannot be deleted |
| [Visible] Image Flip | 0°; 90°; 180°; 270° |
| [Intelligence] General Intelligence | Tripwire; Intrusion |
| [Intelligence] Advanced Intelligence | Heat (fire) Detection & Alarm Cold & Hot Spot Trace Human & Vehicle Classification Smoking Detection Call Detection Smoke Detection |
| [Temperature Measurement] Temperature Range | Low Temperature Mode: –20 °C to +150 °C (–4 °F to +302 °F) High Temperature Mode: 100 °C to +650 °C (+212 °F to +1202 °F) |
| [Temperature Measurement] Temperature Accuracy | Max (±2°C, ±2%) |
| [Temperature Measurement] Operating Temperature | –20 °C to +50 °C (–4 °F to +122 °F) |
| [Temperature Measurement] Temperature Mode | Spot: 21 Line: 21 Area: 21 Support 21 rules simultaneously |
| [Video and Audio] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; MJPEG |
| [Video and Audio] Resolution | Thermal: Main stream: 1280 × 960; 1024 × 768; 640 × 480; 256 × 192; 1280 × 960 (default); Sub stream: 640 × 480; 256 × 192; 256 × 192 (default) Visible: Main stream: 2688 × 1520; 1920 × 1080; 1280 × 720; 704 × 576; 2688 × 1520 (default); Sub stream: 1280 × 720; 704 × 576; 352 × 288; 352 × 288 (default) |
| [Video and Audio] Frame Rate | Thermal (50 Hz): Main stream: 1 fps–25 fps, 25 fps by default; Sub stream: 1 fps–25 fps, 15 fps by default; Visible (50 Hz): Main stream: 1 fps–25 fps, 25 fps by default; Sub stream: 1 fps–25 fps, 15 fps by default; Thermal (60 Hz): Main stream: 1 fps–30 fps, 25 fps by default; Sub stream: 1 fps–30 fps, 15 fps by default; Visible (60 Hz): Main stream: 1 fps–30 fps, 25 fps by default; Sub stream: 1 fps–30 fps, 15 fps by default |
| [Video and Audio] Audio Compression | G.711a; G.711mu; PCM; AAC |
| [Network] Protocol | HTTP; HTTPS; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; RTCP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; PPPOE; IPv4/v6; SNMP; QoS; UPnP; NTP; Multicast; SFTP; 802.1x |
| [Network] Edge Storage | Micro SD card (256 G) |
| [Network] Interoperability | ONVIF; CGI; DaHua SDK |
| [Network] Browser | IE: IE11 and later (including the browsers with IE kernel, such as 360 Explorer, Sougou Explorer) Chrome: 65 and later Firefox: 65 and later |
| [Network] User/Host | 12 |
| [Network] Security | Authorized username and password; attached MAC address; HTTPS; IEEE 802.1x; controlled network access |
| [Port] Network | 1 × RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Port] Audio Input | 1 |
| [Port] Audio Output | 1 |
| [Port] Alarm Input | 2 |
| [Port] Alarm Output | 2 |
| [Port] RS-485 | 1 pair |
| [Port] Local Audio | White light alarm prompts, red and blue light alarm prompts |
| [Power] Power Supply | 12 (±20%)–24 VDC; PoE (802.3af) |
| [Power] Power Consumption | Basic: <5.3 W (12 VDC; illuminator off; speaker off; red and blue light off; power output off); 6.5 W (PoE, without power output function) Max: <12 W (12 VDC; illuminator on; speaker on; red and blue light on; power output on); 11.5 W (PoE, without power output function) |
| [Power] Power Output | 12 VDC; ≤0.15 A (supported when the device is powered by DC, not supported when powered by POE) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +65 °C (–40 °F to +149 °F) |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +70 °C (–40 °F to +158 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% |
| [Environment] Protection | IP67; IK10-rated housing |
| [Environment] Anticorrosive Coating | Neutral salt spray test 240 h |
| [Environment] Anti-corrosion Level | Basic Protection *The products are designed for general use in areas that have no specific requirements for anti-corrosion protection. |
| [Structure] Product Dimensions | 233 mm × 97.6 mm × 99.8 mm (9.18" × 3.84" × 3.93") (L × W × H) |
| [Structure] Packaging Dimensions | 337 mm × 146 mm × 136 mm (13.27" × 5.75" × 5.35") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | ≤1.1 kg (2.43 lb) |
| [Structure] Gross Weight | ≤1.4 kg (3.09 lb) |
| [Heat (fire) Detection Distance] Focal Length | Max. Distance |
| [Heat (fire) Detection Distance] 3.5 mm | 45 m (147.64 ft) |
| [Heat (fire) Detection Distance] 7 mm | 86 m (282.15 ft) |
| [Heat (fire) Detection Distance] 10 mm | 123 m (403.54 ft) |
| [Temperature Measurement Range] Focal Length (Target Size) | Min. Distance Max. Distance |
| [Temperature Measurement Range] 3.5 mm | 0.1 m × 0.1 m 1 m (3.28 ft) 5.8 m (19.03 ft) |
| [Temperature Measurement Range] 0.2 m × 0.2 m | 8 m (26.25 ft) 33.4 m (109.58 ft) |
| [Temperature Measurement Range] 1.0 m × 1.0 m | 40 m (131.23 ft) 167 m (547.90 ft) |
| [Temperature Measurement Range] 7 mm | 0.1 m × 0.1 m 3 m (9.84 ft) 11.7 m (38.39 ft) |
| [Temperature Measurement Range] 10 mm | 0.1 m × 0.1 m 4 m (13.12 ft) 16.7 m (54.79 ft) |
| [DRI Dsitance] Focal Length | Detection Distance ① Recognition Distance ② Identification Distance ③ |
| [DRI Dsitance] 3.5 mm | Vehicle: 447 m (1,466.54 ft); Human: 146 m (479.00 ft) Vehicle: 112 m (367.45 ft); Human: 36 m (118.11 ft) Vehicle: 56 m (183.73 ft); Human: 18 m (59.06 ft) |
| [DRI Dsitance] 7 mm | Vehicle: 894 m (2,933.07 ft); Human: 292 m (958.01 ft) Vehicle: 224 m (734.91 ft); Human: 73 m (239.50 ft) Vehicle: 112 m (367.45 ft); Human: 36 m (118.11 ft) |
| [DRI Dsitance] 10 mm | Vehicle: 1,278 m (4,192.91 ft); Human: 417 m (1,368.11 ft) Vehicle: 319 m (1,046.59 ft); Human: 104 m (341.21 ft) Vehicle: 160 m (524.93 ft); Human: 52 m (170.60 ft) |
お取扱製品
Dahua:Thermal Network Mini Hybrid Bullet Camera
TPC-BF1241-T-V1
