| [Thermal] Detector Type | Vanadium oxide uncooled focal plane detector |
|---|---|
| [Thermal] Effective Pixels | 400 (H) × 300 (V) |
| [Thermal] Pixel Pitch | 17 μm |
| [Thermal] Spectral Range | 8 μm–14 μm |
| [Thermal] Sensitivity (NETD) | ≤40 mK (@f/1.0) |
| [Thermal] Focal Length | 9 mm; 13 mm; 25 mm |
| [Thermal] Field of View | 9 mm: H: 41°; V: 31° 13 mm: H:30.4°; V:22.5° 25 mm: H:15.5°; V:11.6° |
| [Thermal] Thermal Focus Control | Fixed-focal |
| [Thermal] Close Focus Distance | 9 mm: 1.7 m (5.58 ft) 13 mm: 2.9 m (9.51ft) 25 mm: 9 m (29.53 ft) |
| [Thermal] Detection Distance ① | 9 mm: Vehicle: 588 m (1,929.11 ft); Human: 220 m (721.77 ft) 13 mm: Vehicle:1,019 m (3,342.32 ft); Human: 382 m (1,253.26 ft) 25 mm: Vehicle: 1,960 m (6,428.80 ft); Human: 735 m (2,411.38 ft) |
| [Thermal] Recognition Distance ② | 9 mm: Vehicle: 147 m (482.27 ft); Human: 56 m (183.72 ft) 13 mm: Vehicle:255 m (836.60 ft); Human: 98 m (321.51 ft) 25 mm: Vehicle: 490 m (1,607.59 ft); Human: 189 m (620.07 ft) |
| [Thermal] Identification Distance ③ | 9 mm: Vehicle: 73 m (239.50 ft); Human: 28 m (91.86 ft) 13 mm: Vehicle:127 m (416.66 ft); Human: 49 m (160.76ft) 25 mm: Vehicle: 245 m (803.79 ft); Human: 94 m (308.39 ft) |
| [Note: ①Detection Distance: Detects objects, but cannot recognize their characteristics (objects must cover more than 3.6 pixels of the image). ②Recognition Distance: Classifies objects into general categories, such as human, vehicle (the object must cover more than 14 pixels of the image). ③Identification Distance: Classifies objects into specific categories based on their characteristics, such as engineering truck, car (the object must cover more than 28 pixels of the image).] Digital Detail Enhancement (DDE) | Yes |
| [Note: ①Detection Distance: Detects objects, but cannot recognize their characteristics (objects must cover more than 3.6 pixels of the image). ②Recognition Distance: Classifies objects into general categories, such as human, vehicle (the object must cover more than 14 pixels of the image). ③Identification Distance: Classifies objects into specific categories based on their characteristics, such as engineering truck, car (the object must cover more than 28 pixels of the image).] Digital Zoom | 19 levels |
| [Note: ①Detection Distance: Detects objects, but cannot recognize their characteristics (objects must cover more than 3.6 pixels of the image). ②Recognition Distance: Classifies objects into general categories, such as human, vehicle (the object must cover more than 14 pixels of the image). ③Identification Distance: Classifies objects into specific categories based on their characteristics, such as engineering truck, car (the object must cover more than 28 pixels of the image).] Thermal AGC | Auto/Manual |
| [Note: ①Detection Distance: Detects objects, but cannot recognize their characteristics (objects must cover more than 3.6 pixels of the image). ②Recognition Distance: Classifies objects into general categories, such as human, vehicle (the object must cover more than 14 pixels of the image). ③Identification Distance: Classifies objects into specific categories based on their characteristics, such as engineering truck, car (the object must cover more than 28 pixels of the image).] Thermal Noise Reduction | 2D NR/3D NR |
| [Note: ①Detection Distance: Detects objects, but cannot recognize their characteristics (objects must cover more than 3.6 pixels of the image). ②Recognition Distance: Classifies objects into general categories, such as human, vehicle (the object must cover more than 14 pixels of the image). ③Identification Distance: Classifies objects into specific categories based on their characteristics, such as engineering truck, car (the object must cover more than 28 pixels of the image).] Image Flip | 180°; mirror; rotation mode |
| [Note: ①Detection Distance: Detects objects, but cannot recognize their characteristics (objects must cover more than 3.6 pixels of the image). ②Recognition Distance: Classifies objects into general categories, such as human, vehicle (the object must cover more than 14 pixels of the image). ③Identification Distance: Classifies objects into specific categories based on their characteristics, such as engineering truck, car (the object must cover more than 28 pixels of the image).] Color Palettes | 18 (white hot/black hot/fusion/rainbow/golden autumn/midday/iron red/amber/jade/sunset/icefire/painting/pomegranate/emerald /spring/summer/autumn/winter) |
| [Note: ①Detection Distance: Detects objects, but cannot recognize their characteristics (objects must cover more than 3.6 pixels of the image). ②Recognition Distance: Classifies objects into general categories, such as human, vehicle (the object must cover more than 14 pixels of the image). ③Identification Distance: Classifies objects into specific categories based on their characteristics, such as engineering truck, car (the object must cover more than 28 pixels of the image).] Temperature Measurement Range | Low temperature mode: –20 °C (–4 °F) to +150 °C (+302 °F) High temperature mode: +100 °C (+212 °F) to +550 °C (+1022 °F) Auto mode |
| [Note: ①Detection Distance: Detects objects, but cannot recognize their characteristics (objects must cover more than 3.6 pixels of the image). ②Recognition Distance: Classifies objects into general categories, such as human, vehicle (the object must cover more than 14 pixels of the image). ③Identification Distance: Classifies objects into specific categories based on their characteristics, such as engineering truck, car (the object must cover more than 28 pixels of the image).] Temperature Measurement Accuracy | Max. (±2 °C, ±2%) Operating temperature: –20 °C (–4 °F) to +50 °C (+122°F) |
| [Note: ①Detection Distance: Detects objects, but cannot recognize their characteristics (objects must cover more than 3.6 pixels of the image). ②Recognition Distance: Classifies objects into general categories, such as human, vehicle (the object must cover more than 14 pixels of the image). ③Identification Distance: Classifies objects into specific categories based on their characteristics, such as engineering truck, car (the object must cover more than 28 pixels of the image).] Temperature Measurement Mode | Spot: 12 Line: 12 Area: 12 Support 12 rules simultaneously |
| [Visible] Image Sensor | 1/2.7" CMOS |
| [Visible] Max. Resolution | 2688 (H) × 1520 (V) |
| [Visible] Pixel | 4 MP |
| [Visible] Horizontal Definition | ≥1100 TVL |
| [Visible] Min. Illumination | Color: 0.01 lux Black & white: 0.001 lux 0 lux (white light on) |
| [Visible] Visible AGC | Auto/Manual |
| [Visible] Visible Noise Reduction | 2D NR/3D NR |
| [Visible] S/N Ratio | >55 dB |
| [Visible] White Balance | Auto; manual; indoor; outdoor; tracking; sodium lamp; street lamp; natural |
| [Visible] Defog | Electronic defog |
| [Visible] Electronic Shutter Speed | 1 s–1/30,000 s (auto/manual) |
| [Visible] BLC | Yes |
| [Visible] WDR | Yes |
| [Visible] HLC | Yes |
| [Visible] Day/Night | Auto (ICR); Color; B/W |
| [Visible] Iris Control | Fixed |
| [Visible] Image Flip | 180°; mirror; rotation mode |
| [Visible] Exposure Compensation | Yes |
| [Visible] Visible Focus Control | Fixed-focal |
| [Visible] Focal Length | 4 mm; 6 mm; 8 mm |
| [Visible] Field of View | 4 mm: H: 90.1°; V: 48.2 6 mm: H: 56°; V: 30° 8 mm: H: 41.3°; V: 23.1° |
| [Visible] Close Focus Distance | 4 mm: 1.5 m (4.92 ft) 6 mm: 3 m (9.84 ft) 8 mm: 4.4 m (14.44 ft) |
| [Visible] Aperture | F2.0 |
| [Visible] Illuminator On/Off Control | Auto; manual |
| [Visible] Illumination Distance | 30 m (98.43 ft) |
| [Audio and Video] Video Compression | H.265; H.264M; H.264H; H.264B |
| [Audio and Video] Resolution | Thermal: Main stream: 1280 × 1024; 1280 × 960; 1280 × 720; 400 × 300; 1280 × 960 (default); Sub stream: 640 × 512; 640 × 480; 400 × 300; 400 × 300 (default) Visible: Main stream: 2688 × 1520; 1920 × 1080; 1280 × 720; 704 × 576; 2688 × 1520 (default); Sub stream: 704 × 576; 352 × 288; 704 × 576 (default) |
| [Audio and Video] Video Frame Rate | Thermal (50 Hz): Main stream: 1 fps–25 fps, 25 fps by default Sub stream: 1 fps–25 fps, 15 fps by default Visible (50 Hz): Main stream: 1 fps–25 fps, 25 fps by default Sub stream: 1 fps–25 fps, 15 fps by default Thermal (60 Hz): Main stream: 1 fps–30 fps, 30 fps by default Sub stream: 1 fps–30 fps, 15 fps by default Visible (60 Hz): Main stream: 1 fps–30 fps, 30 fps by default Sub stream: 1 fps–30 fps, 15 fps by default |
| [Audio and Video] Audio Compression | PCM; G.711a; G.711mu; AAC |
| [Audio and Video] Image Encoding Format | JPEG |
| [Function] Two-way Audio | Yes |
| [Function] Sound and Light Alarm | Local audio and white light alarm prompts |
| [Function] Network Protocol | IPv4/IPv6; HTTP; HTTPS; 802.1x; QoS; FTP; SMTP; UPnP; SNMP; DNS; DDNS; NTP; RTSP; RTP; TCP; UDP; IGMP; ICMP; DHCP; PPPoE |
| [Function] Storage | FTP; Micro SD card (optional) |
| [Function] Micro SD Card (Max.) | 512 GB |
| [Function] Interoperability | ONVIF; CGI |
| [Function] Browser | IE; Firefox; Chrome |
| [Function] User/Host | Up to 12 (total bandwidth: 64 MB) |
| [Function] Security | Authorized username and password; attached MAC address; encrypted HTTPS; IEEE 802.1x; controlled network access |
| [Function] User Management | Up to 20 users; supports multi-level user permissions (2 levels): management group and user group |
| [Function] Malfunction Detection | Network disconnection detection; IP conflict detection; memory card state detection; memory space detection |
| [Function] Fusion Mode | Yes. Disabled by default. |
| [Function] PIP | Yes |
| [Intelligence] Cold/Hot Spot Trace | Yes |
| [Intelligence] Perimeter Protection | Yes. Supports tripwire and intrusion. |
| [Intelligence] Target Distinction | Human/Vehicle Classification |
| [Port] Network Port | 1 × RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Port] Alarm Input | 2 |
| [Port] Alarm Output | 2 |
| [Port] Audio Input | 1 |
| [Port] Audio Output | 1 |
| [Port] RS-485 | 1 |
| [Power] Power Supply | 12 VDC ± 20%, PoE (802.3af) |
| [Power] Power Consumption | Basic: 5 W Max: 10 W |
| [Power] ePoE | Yes |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Physical Characteristics] Protection | IP68 |
| [Physical Characteristics] Reliability | Surge protection: 6 kV Air discharge of 15 kV Contact discharge of 8 kV |
| [Structure] Product Dimensions | 248 mm × 149 mm × 155.7 mm (9.76" × 5.87" × 6.13") (L × W × H) |
| [Structure] Packaging Dimensions | Package: 330 mm × 256 mm × 256 mm (12.99" × 10.08" × 10.08") (L × W × H) Protection box: 535 mm ×535 mm ×360 mm (21.06" ×21.06" × 14.17") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | ≤5.8 kg (12.79 lb) |
| [Structure] Gross Weight | ≤6.8 kg (14.99 lb) |
| [Certification] Certifications | CE/FCC |
| [Certification] Explosion-proof certification | ATEX, IECEx : II 2G Ex db IIC T6 Gb/II 2D Ex tb IIIC T80 °C Db |
| [Heat Detection Distance] Focal Length | Max. Distance |
| [Heat Detection Distance] 9 mm | 540 m (1,771.65 ft) |
| [Heat Detection Distance] 13 mm | 780 m (2,559.06 ft) |
| [Heat Detection Distance] 25 mm | 1,500 m (4,921.26 ft) |
| [Temperature Measurement Distance] Focal Length | Min. Distance Max. Distance |
| [Temperature Measurement Distance] 9 mm | 1 m (3.28 ft) 5 m (16.4 ft) |
| [Temperature Measurement Distance] 13 mm | 2 m (6.56 ft) 10 m (32.81 ft) |
| [Temperature Measurement Distance] 25 mm | 4 m (13.21 ft) 20 m (65.62 ft) |
お取扱製品
Dahua:Thermal Network Explosion-proof Hybrid Bullet Camera
TPC-AEBF5441-T
