| [General] Appearance | Thermal Network Hybrid Speed Dome Camera |
|---|---|
| [General] Type | Security |
| [Thermal] Detector Type | Vanadium oxide uncooled focal plane detector |
| [Thermal] Effective Pixels | 400 (H) × 300 (V) |
| [Thermal] Pixel Pitch | 12 μm |
| [Thermal] Spectral Range | 8 μm–14 μm |
| [Thermal] Sensitivity (NETD) | <35 mK (@f/1.0, 25 Hz, 300 K) |
| [Thermal] Focal Length | 13 mm; 19 mm; 25 mm; 35 mm; 50 mm |
| [Thermal] Field of View | 13 mm: H: 21.24°; V: 15.94° 19 mm: H: 14.5° ; V: 10.9° 25 mm: H: 11°; V: 8.2° 35 mm: H: 7 .85°; V: 5.89° 50 mm: H: 5.5°; V: 4.12° |
| [Thermal] Thermal Focus Control | Fixed-focal |
| [Thermal] Detection Distance ① | 13 mm: Vehicle: 1,667 m (5,469.16 ft); Human: 542 m (1,778.22 ft); 19 mm: Vehicle: 2 , 436 m (7,992.13 ft); Human: 792 m (2,598.43 ft); 25 mm: Vehicle: 3,205 m (1,0515.09 ft); Human: 1,042 m (3,418.64 ft); 35 mm: Vehicle: 4,487 m (14,721.13 ft); Human: 1,458 m (4,783.46 ft); 50 mm: Vehicle: 6,410 m (21,030.18 ft) Human: 2,083 m (6,833.99 ft); |
| [Thermal] Recognition Distance ② | 13 mm: Vehicle: 409 m (1 , 341.86 ft); Human: 139 m (456.04 ft); 19 mm: Vehicle: 578 m (1,896.33 ft); Human: 204 m (669.29 ft); 25 mm: Vehicle: 786 m (2,578.74 ft); Human: 268 m (879.27 ft); 35 mm: Vehicle: 1,100 m (3,608.92 ft); Human: 375 m (1,230.31 ft); 50 mm: Vehicle: 1,572 m (5,157.48 ft); Human: 536 m (1,758.53 ft); |
| [Thermal] Identification Distance ③ | 13 mm: Vehicle: 206 m (675.85 ft); Human: 70 m (229.66 ft); 19 mm: Vehicle: 302 m (990.81 ft); Human: 102 m (334.65 ft); 25 mm: Vehicle: 367 m (1,204.07 ft); Human: 134 m (439.63 ft); 35 mm: Vehicle: 556 m (1,824.15 ft); Human: 188 m (616.8 ft); 50 mm: Vehicle: 794 m (2,604.99 ft)); Human: 268 m (879.27 ft) |
| [Note: ①Detection Distance: Detects objects, but cannot recognize their characteristics (objects must cover more than 3.6 pixels of the image). ②Recognition Distance: Classifies objects into general categories, such as human, vehicle (the object must cover more than 14 pixels of the image). ③Identification Distance: Classifies objects into specific categories based on their characteristics, such as engineering truck, car (the object must cover more than 28 pixels of the image).] Digital Detail Enhancement (DDE) | Yes |
| [Note: ①Detection Distance: Detects objects, but cannot recognize their characteristics (objects must cover more than 3.6 pixels of the image). ②Recognition Distance: Classifies objects into general categories, such as human, vehicle (the object must cover more than 14 pixels of the image). ③Identification Distance: Classifies objects into specific categories based on their characteristics, such as engineering truck, car (the object must cover more than 28 pixels of the image).] Thermal Image Stabilization | Electronic Image Stabilization (EIS) |
| [Note: ①Detection Distance: Detects objects, but cannot recognize their characteristics (objects must cover more than 3.6 pixels of the image). ②Recognition Distance: Classifies objects into general categories, such as human, vehicle (the object must cover more than 14 pixels of the image). ③Identification Distance: Classifies objects into specific categories based on their characteristics, such as engineering truck, car (the object must cover more than 28 pixels of the image).] Digital Zoom | 19 levels |
| [Note: ①Detection Distance: Detects objects, but cannot recognize their characteristics (objects must cover more than 3.6 pixels of the image). ②Recognition Distance: Classifies objects into general categories, such as human, vehicle (the object must cover more than 14 pixels of the image). ③Identification Distance: Classifies objects into specific categories based on their characteristics, such as engineering truck, car (the object must cover more than 28 pixels of the image).] Thermal AGC | Auto/Manual |
| [Note: ①Detection Distance: Detects objects, but cannot recognize their characteristics (objects must cover more than 3.6 pixels of the image). ②Recognition Distance: Classifies objects into general categories, such as human, vehicle (the object must cover more than 14 pixels of the image). ③Identification Distance: Classifies objects into specific categories based on their characteristics, such as engineering truck, car (the object must cover more than 28 pixels of the image).] Thermal Noise Reduction | 2D NR/3D NR |
| [Note: ①Detection Distance: Detects objects, but cannot recognize their characteristics (objects must cover more than 3.6 pixels of the image). ②Recognition Distance: Classifies objects into general categories, such as human, vehicle (the object must cover more than 14 pixels of the image). ③Identification Distance: Classifies objects into specific categories based on their characteristics, such as engineering truck, car (the object must cover more than 28 pixels of the image).] Image Flip | 180° |
| [Note: ①Detection Distance: Detects objects, but cannot recognize their characteristics (objects must cover more than 3.6 pixels of the image). ②Recognition Distance: Classifies objects into general categories, such as human, vehicle (the object must cover more than 14 pixels of the image). ③Identification Distance: Classifies objects into specific categories based on their characteristics, such as engineering truck, car (the object must cover more than 28 pixels of the image).] Color Palettes | 18 (white hot/black hot/fusion/rainbow/golden autumn/midday/iron red/amber/jade/sunset/icefire/painting/pomegranate/emerald /spring/summer/autumn/winter) |
| [Visible] Image Sensor | 1/2.8" CMOS |
| [Visible] Max. Resolution | 2688 (H) × 1520 (V) |
| [Visible] Pixel | 4 MP |
| [Visible] Horizontal Definition | Center ≥ 1200 TVL Edge ≥ 900 TVL |
| [Visible] Min. Illumination | Color: 0.01 lux Black & white: 0.001 lux 0 lux (IR on) |
| [Visible] Visible AGC | Auto/Manual |
| [Visible] Visible Noise Reduction | 2D NR/3D NR |
| [Visible] S/N Ratio | ≥55 dB |
| [Visible] White Balance | Auto; manual; indoor; outdoor; tracking; sodium lamp; street lamp; natural |
| [Visible] Defog | Electronic defog |
| [Visible] Visible Image Stabilization | Electronic Image Stabilization (EIS) |
| [Visible] Electronic Shutter Speed | 1 s–1/30,000 s (auto/manual) |
| [Visible] BLC | Yes |
| [Visible] WDR | Yes |
| [Visible] HLC | Yes |
| [Visible] Day/Night | Auto (ICR); Color; B/W |
| [Visible] Iris Control | DC Auto |
| [Visible] Exposure Compensation | Yes |
| [Visible] Visible Focus Control | Auto/Semi-auto/Manual |
| [Visible] Focal Length | 3.95 mm–177.75 mm |
| [Visible] Zoom Speed | < 7 s |
| [Visible] Close Focus Distance | 1 m–10 m (3.28 ft–32.81 ft) |
| [Visible] Optical Zoom | 45× |
| [Visible] Illuminator On/Off Control | Auto/Manual |
| [Visible] Illumination Distance | 100 m (328.08 ft) |
| [Audio and Video] Video Compression | H.265; H.264M; H.264H; H.264B |
| [Audio and Video] Resolution | Thermal: Main stream: 1280 × 1024; 1280 × 960; 1280 × 720; 400 × 300; 1280 × 960 (default); Sub stream: 640 × 512; 640 × 480; 400 × 300; 400 × 300 (default); Visible: Main stream: 4MP (2688 × 1520); 4MP (2560 × 1440); 2MP (1920 × 1080); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576); 4MP (2560 × 1440) (default); Sub stream: 2MP (1920 × 1080); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576); CIF (352 × 288); CIF (352 × 288) (default) |
| [Audio and Video] Video Frame Rate | Thermal (50 Hz): Main stream: 1 fps–25 fps, 25 fps by default Sub stream: 1 fps–25 fps, 15 fps by default Visible (50 Hz): Main stream: 1 fps–50 fps, 50 fps by default Sub stream: 1 fps–25 fps, 15 fps by default Thermal (60 Hz): Main stream: 1 fps–30 fps, 30 fps by default Sub stream: 1 fps–30 fps, 15 fps by default Visible (60 Hz): Main stream: 1 fps–60 fps, 60 fps by default Sub stream: 1 fps–30 fps, 15 fps by default |
| [Audio and Video] Audio Compression | G.711a; G.711mu; AAC |
| [Audio and Video] Image Encoding Format | JPEG |
| [PTZ] Pan/Tilt Range | Pan: 0° to 360° endless Tilt: –10° to +90° |
| [PTZ] Manual Control Speed | Pan: 0.1°/s to 200°/s Tilt: 0.1°/s to 120°/s |
| [PTZ] Preset Speed | Pan: 240°/s Tilt: 200°/s |
| [PTZ] Preset | 300 |
| [PTZ] Tour | 8 (up to 32 presets per tour) |
| [PTZ] Pattern | 5 |
| [PTZ] Scan | 2 |
| [PTZ] Power-off Memory | Yes |
| [PTZ] Privacy Masking | 4 blocks |
| [PTZ] Idle Motion | Preset; pattern; tour; pan; scan |
| [Function] Two-way Audio | Yes |
| [Function] Network Protocol | HTTP; HTTPS; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; RTCP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; PPPOE; IPv4/v6; SNMP; QoS; UPnP; NTP; Multicast; SFTP; 802.1x |
| [Function] Region of Interest (RoI) | Yes |
| [Function] Regional Focus | Yes |
| [Function] Storage | FTP; Micro SD card (optional) |
| [Function] Interoperability | ONVIF; CGI; DaHua SDK |
| [Function] Browser | IE: IE8 and later (including the browsers with IE kernel, such as 360 Explorer, Sougou Explorer) Chrome: 42 and earlier Firefox: 42 and earlier |
| [Function] User/Host | Up to 20 (total bandwidth: 64 MB) |
| [Function] Security | Authorized username and password; attached MAC address; encrypted HTTPS; IEEE 802.1x; controlled network access |
| [Function] User Management | Up to 20 users; supports multi-level user permissions (2 levels): management group and user group |
| [Function] Malfunction Detection | Network disconnection detection; IP conflict detection; memory card state detection; memory space detection |
| [Function] Micro SD Card (Max.) | 512 GB |
| [IVS] IVS | Yes |
| [Intelligence] Heat Detection | Yes |
| [Intelligence] Cold/Hot Spot Trace | Yes |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Yes. Supports tripwire and intrusion. |
| [Intelligence] Target Distinction | Human/Vehicle Classification |
| [Intelligence] Target Tracking | Yes |
| [Intelligence] Smoke Detection | Yes |
| [Intelligence] Smoke Detection Distance | 4,000 m (13,123.36 ft) |
| [Intelligence] Boat Tracking | Yes |
| [Port] Analog Output | 1 × CVBS output; BNC port |
| [Port] Network Port | 1 × RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Port] Alarm Input | 7 |
| [Port] Alarm Output | 2 |
| [Port] Audio Input | 1 |
| [Port] Audio Output | 1 |
| [Port] RS-485 | 1 |
| [Power] Power Supply | 36 VDC ± 50%, Hi-PoE |
| [Power] Power Consumption | Basic: ≤21 W Max: ≤40 W |
| [Environment] Operating Temperature | –30 °C to +60 °C (–22 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% |
| [Environment] Storage Temperature | –30 °C to +70 °C (–22 °F to +158 °F) |
| [Physical Characteristics] Protection | IP66 |
| [Physical Characteristics] Product Dimensions | Φ240.0 mm × 382.0 mm (Φ9.45" × 15.04") |
| [Physical Characteristics] Packaging Dimensions | 319.0 mm × 319.0 mm × 521.0 mm (12.56" × 12.56" × 20.51") (L × W × H) |
| [Physical Characteristics] Net Weight | ≤8 kg (17.64 lb) |
| [Physical Characteristics] Gross Weight | ≤10 kg (22.05 lb) |
| [Physical Characteristics] Lens | Included |
| [Physical Characteristics] Reliability | Surge protection: 6 kV Air discharge of 15 kV Contact discharge of 8 kV |
| [Physical Characteristics] Anti-corrosion Level | Basic Protection |
| [Certification] Certifications | CE |
| [Heat Detection Distance] Focal Length | Max. Distance |
| [Heat Detection Distance] 13 mm | 780 m (2,559.06 ft) |
| [Heat Detection Distance] 19 mm | 1,140 m (3,740.16 ft) |
| [Heat Detection Distance] 25 mm | 1,500 m (4,921.26 ft) |
| [Heat Detection Distance] 35 mm | 2,100 m (6,889.76 ft) |
| [Heat Detection Distance] 50 mm | 3,000 m (9,842.52 ft) |
| [Perimeter Protection Distance] Focal Length | Distance (Human) Distance (Vehicle) |
| [Perimeter Protection Distance] 13 mm | 91 m (298.56 ft) 273 m (895.67 ft) |
| [Perimeter Protection Distance] 19 mm | 133 m (436.35 ft) 399 m (1,309.06 ft) |
| [Perimeter Protection Distance] 25 mm | 175 m (574.15 ft) 525 m (1,722.44 ft) |
| [Perimeter Protection Distance] 35 mm | 245 m (803.81 ft) 735 m (2,411.42 ft) |
| [Perimeter Protection Distance] 50 mm | 350 m (1,148.29 ft) 1,050 m (3,444.88 ft) |
お取扱製品
Dahua:Thermal Hybrid Speed Dome Camera
TPC-SD5441-V1
