| [Thermal] Detector Type | Vanadium oxide uncooled focal plane detector |
|---|---|
| [Thermal] Effective Pixels | 640 (H) × 512 (V) |
| [Thermal] Pixel Pitch | 1 2 μm |
| [Thermal] Spectral Range | 8 μm–14 μm |
| [Thermal] Sensitivity (NETD) | ≤35 mK |
| [Thermal] Focal Length | 21 mm – 105 mm ; 26 mm – 130 mm |
| [Thermal] Field of View | 21 mm–105 mm: H: 20.72–4.19°; V: 16.65°–3.35° 26 mm–130 mm: H: 16.80–3.38°; V: 13.48°–2.71° |
| [Thermal] Focus Control | Auto; Manual |
| [Thermal] Digital Detail Enhancement (DDE) | Yes |
| [Thermal] Image Stabilization | Electronic Image Stabilization (EIS) |
| [Thermal] Digital Zoom | 24 levels |
| [Thermal] AGC | Auto; Manual |
| [Thermal] Noise Reduction | 2D NR; 3D NR |
| [Thermal] Image Flip | 180° |
| [Thermal] Color Palettes | 18 (white hot; black hot; fusion; rainbow; globow; ironbow1; ironbow2; sepia; color1; color2; icefire; rain; red hot; green hot; spring; summer; autumn; winter) |
| [Visible] Image Sensor | 1/1.8" CMOS |
| [Visible] Max. Resolution | 2688 (H) × 1520 (V) |
| [Visible] Pixel | 4 MP |
| [Visible] Min. Illumination | Color: 0.005 lux Black & white: 0.0005 lux 0 lux (IR on) |
| [Visible] AGC | Auto; Manual |
| [Visible] Noise Reduction | 2D NR; 3D NR |
| [Visible] S/N Ratio | >55 dB |
| [Visible] White Balance | Auto; manual; indoor; outdoor; tracking; sodium lamp; street lamp; natural |
| [Visible] Defog | Optical defog |
| [Visible] Image Stabilization | Optical Image Stabilization |
| [Visible] Electronic Shutter Speed | 1 s–1/30,000 s (auto/manual) |
| [Visible] BLC | Yes |
| [Visible] WDR | Yes |
| [Visible] HLC | Yes |
| [Visible] Digital Zoom | Yes |
| [Visible] Day/Night | Auto (ICR); Color; B/W |
| [Visible] Image Flip | 180° |
| [Visible] Exposure Compensation | Yes |
| [Visible] Focus Control | Auto; semi-auto; manual |
| [Visible] Focal Length | 6 mm–336 mm |
| [Visible] Zoom Speed | <8.8 s |
| [Visible] Field of View | H: 64.4°–1.28° V: 38.37°–0.72° |
| [Visible] Close Focus Distance | 0.1 m–5 m (0.33 ft–16.4 ft) |
| [Visible] Optical Zoom | 56× |
| [Visible] Aperture | F1.5–F5.3 |
| [Audio and Video] Video Compression | H.265; H.264H; H.264 |
| [Audio and Video] Resolution | Thermal: Main stream: 1280 × 1024; 1280 × 720; 640 × 512; 1280 × 1024 (default) Sub stream: 640 × 512; 320 × 256; 640 × 512 (default) Visible: Main stream: 2688×1520; 1920×1080; 1280×720; 704× 576; 2688 × 1520 (default) Sub stream: 704 × 576; 352 × 288; 352 × 288 (default) |
| [Audio and Video] Video Frame Rate | Thermal (50 Hz): Main stream: 1 fps–50 fps, 50 fps by default Sub stream: 1 fps–25 fps, 15 fps by default Visible (50 Hz): Main stream: 1 fps–25 fps, 25 fps by default Sub stream: 1 fps–25 fps, 15 fps by default Thermal (60 Hz): Main stream: 1 fps–60 fps, 60 fps by default Sub stream: 1 fps–30 fps, 15 fps by default Visible (60 Hz): Main stream: 1 fps–30 fps, 30 fps by default Sub stream: 1 fps–30 fps, 15 fps by default |
| [Audio and Video] Audio Encoding | G.711a; G.711mu; PCM |
| [Audio and Video] Image Encoding Format | JPEG |
| [PTZ] Pan/Tilt Range | Pan: 0° to 360° endless Tilt: –45° to +90° |
| [PTZ] Manual Control Speed | Pan: 0.1°/s–140°/s Tilt: 0.1°/s–50°/s |
| [PTZ] Preset Speed | Pan: 0.1°/s–140°/s Tilt: 0.1°/s–50°/s |
| [PTZ] Preset | 300 |
| [PTZ] Tour | 8 (up to 32 presets per tour) |
| [PTZ] Pattern | 5 |
| [PTZ] Scan | 5 |
| [PTZ] Power-off Memory | Yes |
| [PTZ] Privacy Masking | 4 blocks |
| [PTZ] Idle Motion | Preset; auto pattern; auto tour; pan; progressive scan |
| [PTZ] Timing Task | Preset; auto pattern; auto tour; pan; progressive scan |
| [PTZ] Position Display | ON/OFF |
| [PTZ] Preset Video Freeze | Yes |
| [PTZ] Telephoto Speed Limit | Yes |
| [PTZ] Positioning Accuracy | ± 0.1° |
| [PTZ] Wiper | Manual/Auto. Supports setting wiper running times, frequency, and period |
| [PTZ] 3D Positioning | Yes |
| [IR Illumination] IR Illumination Distance | 300 m (984.26 ft) |
| [IR Illumination] IR Illuminator On/Off Control | Auto; Manual |
| [Function] Two-way Audio | Yes |
| [Function] Network Protocol | HTTP; HTTPS; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; RTCP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; PPPOE; IPv4/v6; SNMP; QoS; UPnP; NTP; Multicast; SFTP; 802.1x |
| [Function] Region of Interest (RoI) | Yes (customizable) |
| [Function] Storage | FTP; Micro SD card (optional) |
| [Function] Interoperability | ONVIF; CGI; DaHuaSDK |
| [Function] Browser | IE: IE8 and later (includs the browsers with IE kernel, such as 360 Explorer, Sougou Explorer) Chrome: 42 and earlier Firefox: 42 and earlier |
| [Function] User/Host | Up to 12 (total bandwidth: 64 MB) |
| [Function] Security | Authorized username and password; attached MAC address; HTTPS; IEEE 802.1x; controlled network access |
| [Function] User Management | Up to 20 users; supports multi-level user permissions (2 levels): management group and user group |
| [Function] Malfunction Detection | Network disconnection detection; IP conflict detection; memory card state detection; memory space detection |
| [Function] PIP | Yes |
| [Intelligence] Heat Detection | Yes. Marks the detected anomaly. |
| [Intelligence] Cold/Hot Spot Trace | Yes |
| [Intelligence] Perimeter Protection | Yes. Supports tripwire and intrusion. |
| [Intelligence] Target Distinction | Human/Vehicle Classification |
| [Intelligence] Target Filtering | Yes |
| [Intelligence] Target Tracking | Yes |
| [Intelligence] Smoke Detection | Yes |
| [Intelligence] Boat Detection | Yes |
| [Port] Analog Output | 1 × CVBS output; BNC port |
| [Port] Network Port | 1 × RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Port] Alarm Input | 7 |
| [Port] Alarm Output | 2 |
| [Port] Alarm Event | No SD card; low SD card space; SD card error; network disconnection; IP conflict; motion detection; video tampering; intrusion; tripwire; audio detection; defocus on thermal channel |
| [Port] Audio Input | 1 |
| [Port] Audio Output | 1 |
| [Port] RS-485 | 1 |
| [Power] Power Supply | Wide input voltage 24–57 VDC |
| [Power] Power Consumption | Basic: 39 W (illuminator off, heater off) Max: 76 W (illuminator on, heater off); 99 W (illuminator on, heater on) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +70 °C (–40 °F to +158 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +70 °C (32 °F to +158 °F) |
| [Physical Characteristics] Protection | IP66 |
| [Physical Characteristics] Anti-corrosion Level | Basic Protection *The products are designed for general use in areas that have no specific requirements for anti-corrosion protection. |
| [Physical Characteristics] Product Dimensions | 597 mm × 290 mm × 427 mm (23.5" × 11.41" × 16.81") (L × W × H) |
| [Physical Characteristics] Packaging Dimensions | 765 mm × 715 mm × 600 mm (30.12" × 28.15" × 23.62") (L × W × H) |
| [Physical Characteristics] Net Weight | ≤25 kg (55.11 lb) |
| [Physical Characteristics] Gross Weight | ≤49 kg (108.03 lb) |
| [Physical Characteristics] Installation | Desk mount |
| [Physical Characteristics] Power Adapter | Included |
| [Physical Characteristics] Lens | Included |
| [Physical Characteristics] PTZ Outlet | Side |
| [Certification] Certifications | CE |
| [Perimeter Protection Distance (IVS Distance)] Focal Length | Distance (Vehicle) Distance (Human) |
| [Perimeter Protection Distance (IVS Distance)] 21 mm – 105 mm | 2,205 m (7,234.25 ft) 735 m (2,441.42 ft) |
| [Perimeter Protection Distance (IVS Distance)] 26 mm–130 mm | 2,730 m (8,956.69 ft) 910 m (3,022.71 ft) |
| [DRI Distance] Focal Length | Detection Distance ① Recognition Distance ② Identification Distance ③ |
| [DRI Distance] 21 mm–105 mm | Vehicle: 13,417 m (44,019.03 ft); Human: 4,375 m (14,353.67 ft) Vehicle: 3,354 m (11,033.94 ft); Human: 1,094 m (3,589.24 ft) Vehicle: 1,677 m (5,501.97 ft); Human: 547 m (1,794.62 ft) |
| [DRI Distance] 26 mm–130 mm | Vehicle: 16,611 m (54,498.03 ft); Human: 5,417 m (17,772.31 ft) Vehicle: 4,153 m (13,625.33 ft); Human:1,354 m (4,442.26 ft) Vehicle: 2,076 m (6,811.02 ft); Human: 677 m (2,221.13 ft) |
お取扱製品
Dahua:Thermal Network Multi-spectral Pan & Tilt Camera
TPC-PT8641D(Zoom Lens)
