| [Thermal] Detector Type | Vanadium oxide uncooled focal plane detector |
|---|---|
| [Thermal] Effective Pixels | 640 (H) × 512 (V) |
| [Thermal] Pixel Pitch | 12 μm |
| [Thermal] Spectral Range | 8 μm–14 μm |
| [Thermal] Sensitivity (NETD) | ≤35 mK (@f/1.0) |
| [Thermal] Thermal Focus Control | Fixed-focal |
| [Thermal] Digital Detail Enhancement (DDE) | Yes |
| [Thermal] Thermal AGC | Auto/Manual |
| [Thermal] Thermal Noise Reduction | 2D NR/3D NR |
| [Thermal] Image Flip | 180°; Mirror |
| [Thermal] Color Palettes | 18 (white hot/black hot/fusion/rainbow/golden autumn/midday/iron red/amber/jade/sunset/icefire/painting/pomegranate/emerald /spring/summer/autumn/winter) |
| [Audio and Video] Video Compression | Main stream: H.265; H.264; H.264H; H.264B; Sub stream: H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG |
| [Audio and Video] Resolution | Main stream: 1280 × 1024 (SXGA); 1280 × 720 (720p); 640 × 512 (640 × 512); 1280 × 1024 (SXGA) (default); Sub stream: 640 × 512 (640 × 512); 320 × 256 (320 × 256); 640 × 512 (640 × 512) (default); |
| [Audio and Video] Video Frame Rate | 50 fps (default) |
| [Audio and Video] Image Encoding Format | JPEG |
| [Function] Network Protocol | HTTP; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; RTCP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; IPV4; NTP |
| [Function] Region of Interest (RoI) | Yes (customizable) |
| [Function] Interoperability | ONVIF (supports some basic functions); SDK |
| [Function] Browser | IE: IE8 and later (including the browsers with IE kernel, such as 360 Explorer, Sougou Explorer) Chrome: 42 and earlier Firefox: 42 and earlier |
| [Function] User/Host | Up to 6 |
| [Function] Security | Authorized username and password; attached MAC address; encrypted HTTPS; IEEE 802.1x; controlled network access |
| [Function] User Management | Up to 20 users; supports multi-level user permissions (2 levels): management group and user group |
| [Function] Malfunction Detection | Network disconnection detection; IP conflict detection |
| [Intelligence] Heat Detection | Yes |
| [Intelligence] Cold/Hot Spot Trace | Yes |
| [Port] Network Port | 1 × RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Port] Alarm Input | 1 |
| [Port] Alarm Onput | 1 |
| [Port] RS-485 | 1 |
| [Port] RS-232 | 1 |
| [Power] Power Supply | 5–12 VDC |
| [Power] Power Consumption | <1.8 W |
| [Environment] Operating Temperature | –30 °C to +60 °C (–22 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +70 °C (–40 °F to +158 °F) |
| [Physical Characteristics] Protection | IP5X |
| [Physical Characteristics] Product Dimensions | 44.4 mm × 44.4 mm × 54.7 mm (1.75" × 1.75" × 2.15") (L × W × H) |
| [Physical Characteristics] Net Weight | 121.3 g (0.25 lb) |
お取扱製品
Dahua:Thermal Camera Module
TPC-CA560N
