| [Camera] Image Sensor | 2 MP CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 1920 (H) × 1080 (V) |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | PAL: 1/25 s–1/100,000 s NTSC: 1/30 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.01 lux@F2.0 (Color, 30 IRE) 0.001 lux@F2.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >65 dB |
| [Camera] Illumination Distance | IR: 50 m (164.04 ft) Warm light: 50 m (164.04 ft) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto/Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 4 (Multi-core light) |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Auto Focus | No |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | 2.8 mm;6 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F2.0 |
| [Lens] Field of View | 2.8 mm: H: 109°; V: 59.6°; D: 130.4°; 6.0 mm: H: 47.2°; V: 26.2°; D: 54.5° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 2.8 mm: 0.5 m (1.64 ft); 6 mm: 2.3 m (7.55 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.8 mm | 41.4 m (135.83 ft) 16.5 m (54.13 ft) 8.3 m (27.23 ft) 4.1 m (13.45 ft) |
| [Lens] 6.0 mm | 95.1 m (312.01 ft) 38.0 m (124.67 ft) 19.0 m (62.34 ft) 9.5 m (31.17 ft) |
| [Video] Video Frame Rate | CVI: PAL: 1080p@25 fps; NTSC: 1080p@30 fps; AHD: PAL: 1080p@25 fps; NTSC: 1080p@30 fps; TVI: PAL: 1080p@25 fps; NTSC: 1080p@30 fps; CVBS: PAL: 960H; NTSC: 960H |
| [Video] Resolution | 1080p (1920 × 1080); 960H (960 × 576/960 × 480) |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | BLC; HLC; DWDR |
| [Video] WDR | DWDR |
| [Video] White Balance | Auto; Area white balance |
| [Video] Gain Control | Auto/Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Illumination Mode | Smart IR&WL WL Mode; IR Mode |
| [Video] Defog | Electronic defog |
| [Video] Digital Zoom | 6× |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | Off/On (8 areas, rectangle) |
| [PT] Pan/Tilt Range | Pan: 0°–355° Tilt: 0°–90° *Do not manually adjust the angle of the main body or enclosure. |
| [PT] Preset | 80 |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN 62368-1; CE-EMC: EN 55032; EN 55035 |
| [Audio] Built-in Mic | Yes |
| [Audio] Camera Audio | CVI; TVI |
| [Port] Video Output | Video output choices of CVI/TVI/AHD/CVBS by one BNC port |
| [Power] Power Supply | 12 VDC ± 30% (It is recommended to use a power adapter to supply the power for one camera) |
| [Power] Power Consumption | Max 5.1 W (12 VDC, IR on) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | <95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | <95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Protection | IP66 |
| [Environment] Anti-corrosion Level | Basic Protection |
| [Structure] Casing Material | Plastic |
| [Structure] Product Dimensions | Φ110.0 mm × 150.0 mm (Φ4.33" × 5.91") |
| [Structure] Net Weight | 0.46 kg (1.01 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 0.65 kg (1.43 lb) |
| [Structure] Installation | Wall mount; ceiling mount; vertical pole mount |
お取扱製品
Dahua:2MP Smart Dual Light HDCVI Vari-focal PT Camera
HAC-PT1200B-IL-A-E2Z
