| [Camera] Image Sensor | 1/2.7" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2880 (H) × 1620 (V) |
| [Camera] ROM | 128 MB |
| [Camera] RAM | 512 MB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.01 lux@F2.0 (Color, 30 IRE) 0.001 lux@F2.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 15 m (49.21 ft) (IR LED) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto |
| [Camera] Illuminator Number | 3 (IR LED) |
| [Camera] Pan/Tilt/Rotation Range | Pan: 0°–355° Tilt: 0°–80° Rotation: 0°–355° |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | 2.1 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F2.0 |
| [Lens] Field of View | LDC is disabled: Horizontal: 180°; Vertical: 78°; Diagonal: 180° LDC is enabled (by default): Horizontal: 170°; Vertical: 75°; Diagonal: 175° |
| [Lens] Close Focus Distance | 0.6 m (1.97 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.1 mm | 52.0 m (170.60 ft) 20.8 m (68.24 ft) 10.4 m (34.12 ft) 5.2 m (17.06 ft) |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire (the two functions support the classification and accurate detection of vehicle and human) |
| [Intelligence] Quick Pick | With AI NVR, quickly pick up the human/vehicle targets that users are interested in from SMD events |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] AI Coding | AI H.265; AI H.264 |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 2880 × 1620 @(1–20 fps )/2688 × 1520 @(1–25/30 fps ) sub stream: 704 × 576 @ (1–25 fps)/704 × 480 @ (1–30 fps) third stream:1920 × 1080 @ (1–25/30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Stream Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 5M (2880 × 1620); 4M (2688 × 1520/2560 × 1440); 3M (2048 × 1536); 2304 × 296 ; 1080p(1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p(1280×720); D1 (704× 576/704×480); VGA(640 × 480); CIF(352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 3 kbps–8192 kbps; H.265: 3 kbps–8192 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto (ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto; Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 2688×1520 resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Audio] Built-in MIC | Yes |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM; G.726; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; scene changing; audio detection; voltage detection; external alarm; SMD; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Cyber Security | Video encryption; configuration encryption; Digest; WSSE; account lockout; security logs; generation and importing of X.509 certification; HTTPS; trusted boot; trusted execution; trusted upgrade |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP;TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; SNMP; P2P |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S/Profile G/Profile T); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 64 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE Chrome Firefox |
| [Network] Management Software | SmartPSS Lite; DSS; DMSS |
| [Network] Mobile Client | iOS; Android |
| [Certification] Certifications | CE-LVD:EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU; FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B; UL/CUL: UL62368-1 & CAN/CSA C22.2 No. 62368-1-14 |
| [Port] Audio Input | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 1 channel in: 5 mA 3–5V DC |
| [Port] Alarm Output | 1 channel out: 1,000 mA 30V DC/500mA 50V DC |
| [Power] Power Supply | 12 VDC/PoE |
| [Power] Power Consumption | Basic: 3.2W (12 V DC); 3.9 W (PoE) Max. (H.265+main stream/IR intensity+IR on): 6.4 W (12V DC); 7.7 W (PoE) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F)/Less than 95% RH |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Protection | IP67, IK10 |
| [Structure] Casing | Metal |
| [Structure] Product Dimensions | 94 mm × Φ122.0 mm (3.70" × Φ4.80") |
| [Structure] Net Weight | 500 g (1.10 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 770 g (1.69 lb) |
お取扱製品
Dahua:4MP Wide Angle Fixed Dome WizSense Network Camera
IPC-HDBW3441R-AS-P
