| [Camera] Image Sensor | 1/2.7" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2560 (H) × 1440 (V) |
| [Camera] ROM | 128 MB |
| [Camera] RAM | 1 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.005 Lux@F1.6 (Color,30 IRE) 0.0005 Lux@F1.6 (B/W,30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | > 56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | 30 m (98.43 ft) (IR) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto |
| [Camera] Illuminator Number | 16 (IR LED) |
| [Camera] Pan/Tilt/Rotation Range | Pan: 0°–175° Tilt: 0°–65° Rotation: 0°–360° |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | 2.8 mm; 3.6 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.6 |
| [Lens] Field of View | 2.8 mm: Horizontal: 95°; Vertical: 52°; Diagonal: 114° 3.6 mm: Horizontal: 78°; Vertical: 41°; Diagonal: 94° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 2.8 mm: 1.1 m (3.61 ft) 3.6 mm: 1.7 m (5.58 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.8 mm | 63.6 m (208.66 ft) 25.4 m (83.33 ft) 12.7 m (41.67 ft) 6.4 m (21.00 ft) |
| [Lens] 3.6 mm | 85.4 m (280.18 ft) 34.2 m (112.20 ft) 17.1 m (56.10 ft) 8.5 m (27.89 ft) |
| [Smart Event] IVS | Abandoned object; missing object |
| [Professional, intelligent] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire, fast moving (the three functions support the classification and accurate detection of vehicle and human); loitering detection; people gathering; parking detection |
| [Professional, intelligent] SMD 3.0 | With intelligent algorithm, Dahua Smart Motion Detection technology can categorize the targets that trigger motion detection and filter the motion detection alarm triggered by non-concerned targets to realize effective and accurate alarm. |
| [Professional, intelligent] Face Detection | Face detection; track; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face enhancement; face exposure; face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting |
| [Professional, intelligent] People Counting | Tripwire people counting and people counting in area; generating and exporting report (day/month/year); queue management; 4 rules can be set for tripwire, people counting in area and queue management |
| [Professional, intelligent] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] AI Coding | AI H.265; AI H.264 |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 2560 × 1440 @(1–25/30 fps ) sub stream: 704 × 576 @ (1–25 fps)/704 × 480 @ (1–30 fps) third stream: 1920 × 1080 @ (1–25/30 fps) |
| [Video] Stream Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 4M (2560 × 1440); 3M (2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M(1280×960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 32 kbps–8192 kbps H.265: 32 kbps–8192 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Image Stabilization | NA |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 8 areas |
| [Audio] Built-in MIC | Yes |
| [Audio] Audio Compression | PCM; G.711a; G.711Mu; G.726; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; fast moving; abandoned object; missing object; loitering detection; people gathering; parking detection; scene changing; audio detection; voltage detection; external alarm; face detection; SMD; people counting in area; stay detection; people counting; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Cyber Security | Video encryption; Firmware encryption; Configuration encryption; Digest; WSSE; Account lockout; Security logs; IP/MAC filtering; Generation and importing of X.509 certification; syslog; HTTPS; 802.1x; Trusted boot; Trusted execution; Trusted upgrade |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S/Profile G/Profile T); CGI; P2P; Milestone |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 64 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE: IE8 and later Chrome Firefox Safari: 12 and later |
| [Network] Management Software | Smart PSS; DSS; DMSS |
| [Network] Mobile Client | iOS; Android |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN 62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU; FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B; UL/CUL: UL62368-1 & CAN/CSA C22.2 No. 62368-1-14 |
| [Port] Audio Input | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 2 channels in: 5mA 3V–5 VDC |
| [Port] Alarm Output | 2 channels out: 300mA 12 VDC |
| [Power] Power Supply | 12 VDC/PoE |
| [Power] Power Consumption | Basic: 3.1 W (12 VDC); 4 W (PoE) Max. (H.265 + IR on + intelligence+ WDR): 6.6 W (12 VDC); 8 W (PoE) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to 140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤ 95% |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to 140 °F) |
| [Environment] Protection | IP67; IK10 |
| [Structure] Casing | Metal |
| [Structure] Product Dimensions | 66.2 mm × Φ122.0 mm (2.61" × Φ4.80") |
| [Structure] Net Weight | 0.52 kg (1.15 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 0.67 kg (1.48 lb) |
お取扱製品
Dahua:2 × 4 MP Dual-Directional WizMind Network Camera
IPC-HDBW5441F-AS-E2
