| [Camera] Image Sensor | 1/2.9" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2688 (H) × 1520 (V) |
| [Camera] ROM | 256 MB |
| [Camera] RAM | 1 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.002 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0002 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 50 m (164.04 ft) (IR) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto;Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 2 (IR LED) |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: 0°–355°; Tilt: 0°–80°; Rotation: 0°–355° |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | 3.6 mm; 6 mm; 2.8 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.6 |
| [Lens] Field of View | 2.8 mm: H: 101°; V: 55°; D: 121° 3.6 mm: H: 84°; V: 43°; D: 100° 6 mm: H: 52°; V: 28°; D: 61° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 2.8 mm: 1.1 m (3.61 ft) 3.6 mm: 1.7 m (5.58 ft) 6 mm: 3.2 m (10.50 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.8 mm | 63.6 m ( 208.66 ft) 25.4 m ( 83.33 ft) 12.7 m ( 41.67 ft) 6.4 m ( 21.00 ft) |
| [Lens] 3.6 mm | 85.4 m ( 280.18 ft) 34.2 m ( 112.20 ft) 17.1 m ( 56.10 ft) 8.5 m ( 27.89 ft) |
| [Lens] 6 mm | 124.0 m ( 406.82 ft) 49.6 m ( 162.73 ft) 24.8 m ( 81.36 ft) 12.4 m ( 40.68 ft) |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire, fast moving (the three functions support the classification and accurate detection of vehicle and human); loitering detection, people gathering, and parking detection |
| [Intelligence] Smart Object Detection | Smart abandoned object; smart missing object |
| [Intelligence] SMD | SMD 3.0 |
| [Intelligence] AcuPick | Uses deep learning algorithms and works with back-end devices to accurately match targets, such as people and motor vehicles, and search through live and recorded videos to quickly locate targets. |
| [Intelligence] Face Detection | Face detection; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face snapshot enhancement; face exposure; face attributes extraction including 6 attributes and 8 expressions; face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting. |
| [Intelligence] People Counting | Tripwire people counting and people counting in area; generating and exporting report (day/week/month/year); 4 rules can be set for tripwire, people counting in area and queue management. |
| [Intelligence] Heat Map | Yes |
| [Intelligence] Video Metadata | Motor vehicle, non-motor vehicle, face, and human body detection; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload. Extraction of motor vehicle and non-motor vehicle attributes: extracts 6 attributes for motor vehicle and 6 attributes for non-motor vehicle Extraction of face and human body attributes: extracts 6 attributes for face and 8 attributes for human body. |
| [Video] Video Compression | H.265;H.264;H.264H;H.264B;MJPEG (Only supported by sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] AI Coding | AI H.265; AI H.264 |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 2688 × 1520@(1–25/30 fps) sub stream: 704 × 576@(1-25 fps)/704 × 480@(1-30 fps) third stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Stream Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 4M (2688 × 1520/2560 × 1440); 3M (2048 × 1536/2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | VBR;CBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 3 kbps–16384 kbps; H.265: 3 kbps–16384 kbps |
| [Video] HDMI Output | 2560 × 1440@25/30 fps; 1920 × 1080@25/30/50/60 fps; 1280 × 720@25/30/50/60 fps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto/Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Image Rotation | Yes |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Video] LDC | Yes |
| [Audio] Built-in MIC | Yes, built-in Mic |
| [Audio] Audio Compression | PCM; G.711a; G.711Mu; G.726; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; fast moving; abandoned object; missing object; loitering detection; people gathering; parking detection; scene changing; audio detection; voltage detection; external alarm; face detection; video metadata; SMD; people counting in area; stay detection; people counting; people number error detection; queue people number alarm; queue time alarm; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; SNMP; P2P |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S & Profile G & Profile T); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 80 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 512 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE: IE 11 and later; Chrome: Chrome 45 and later; Firefox: Firefox 46 and later; Safari: Safari 12 and later |
| [Network] Management Software | SmartPSS Lite; DSS; DMSS |
| [Network] Mobile Client | iOS;Android |
| [Network] Cyber Security | Video encryption;Firmware encryption;Configuration encryption;Digest;WSSE;Account lockout;Security logs;IP/MAC filtering;Generation and importing of X.509 certification;syslog;HTTPS;802.1x;Trusted boot;Trusted execution;Trusted upgrade |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU |
| [Port] HDMI | HDMI 1.4a, type A, female plug |
| [Port] Audio Input | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 1 channel in: wet contact, 5 mA 3–5 VDC |
| [Port] Alarm Output | 1 channel out: wet contact, 300 mA 12 VDC |
| [Power] Power Supply | 12 VDC; PoE (802.3af); ePoE |
| [Power] Dual Power Backup | When the power adapter and PoE provide power at the same time, disconnect one of them. The device will continue to work, but will not restart. |
| [Power] Power Consumption | Basic: 3.6 W (12 VDC), 4.5 W (PoE); Max.: 5.9 W (12 VDC), 6.9 W (PoE) (H.265+ WDR+ Intelligence on+IR on) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Protection | IP54; IK10 |
| [Structure] Casing Material | Metal |
| [Structure] Product Dimensions | Φ122.0 mm × 94 mm (4.80" × Φ3.70") |
| [Structure] Net Weight | 0.55 kg (1.21 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 0.73 kg (1.61 lb) |
お取扱製品
Dahua:4MP IR Fixed-focal Dome WizMind Network Camera
IPC-HDBW5441R-ASE-HDMI
