| [Camera] Image Sensor | 1/2.9" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2688 (H) × 1520 (V) |
| [Camera] ROM | 256 MB |
| [Camera] RAM | 512 MB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.005 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | 2.1 mm: Up to 10 m (32.81 ft) (IR) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto |
| [Camera] Illuminator Number | 1 (IR LED); 1 (Warm light) |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: –20° to 20°; Tilt: 0° to 65° |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | 2.1 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.6 |
| [Lens] Field of View | 2.1 mm: H: 130°; V: 69°; D: 155° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 2.1 mm: 0.8 m (2.62 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify 2.1 mm 50.6 m ( 166.01 ft) 20.2 m ( 66.27 ft) 10.1 m ( 33.14 ft) 5.1 m ( 16.73 ft) *DORI (Detect, Observe, Recognize, Identify) is a standard system (EN-62676-4) for defining the ability of a person viewing the video to distinguish persons or objects within a covered area. The numbers in this table do not reflect intelligent function distances. For intelligent function distances, refer to installation and commissioning manual/project design tool. |
| [Lens] Lens | Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.1 mm | 50.6 m ( 166.01 ft) 20.2 m ( 66.27 ft) 10.1 m ( 33.14 ft) 5.1 m ( 16.73 ft) |
| [Intelligence] Face Detection | Face detection; track; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face exposure; face attributes extraction including 6 attributes and 8 expressions; face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting. |
| [Intelligence] People Counting | Tripwire people counting and people counting in area; generating and exporting report (day/month/year); queue management; 4 rules can be set for tripwire, people counting in area and queue management. |
| [Intelligence] Elevator Detection | Speed detection; attitude detection; temperature detection; brightness detection; fault detection |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by sub stream) |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 2688 × 1520@(1–25/30 fps) sub stream: 704 × 576@(1–25 fps)/704 × 480@(1–30 fps) third stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Streaming Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 4M (2688 × 1520/2560 × 1440); 3M (2048 × 1536/2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240); VGA (640 × 480) |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 3 kbps–16384 kbps; H.265: 3 kbps–16384 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 2688 × 1520 resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Video] LDC | Yes |
| [Audio] Built-in MIC | Yes, built-in Mic |
| [Audio] Built-in Speaker | Yes, built-in speaker |
| [Audio] Audio Compression | PCM; G.711a; G.711Mu; G.726; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; ToF occlusion; scene changing; audio detection; intensity change; voltage detection; external alarm; moped in elevator; face detection; people counting in area; stay detection; people counting; people number error detection; repeated opening and closing; people trapped detection |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; PPPoE; SNMP; P2P; Bonjour; Auto Registration |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S&Profile G&Profile T); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 64 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE: IE8, IE9, and IE11; Chrome; Firefox |
| [Network] Mobile Client | iOS;Android |
| [Network] Security | Digest;WSSE;Account lockout;Security logs;IP/MAC filtering;Generation and importing of X.509 certification;syslog;HTTPS;802.1x;Trusted boot;Trusted execution;Trusted upgrade;Session security;Security warning |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU; |
| [Port] RS-485 | 1 (baud rate range: 1200 bps–115200 bps) |
| [Port] Alarm Input | 4 channels in: wet contact, 5 mA 3–5 VDC |
| [Port] Alarm Output | 1 channel out: dry contact, 1,000 mA 30 VDC/500 mA 50 VAC |
| [Port] Power Output | 12 VDC power output, max. current 165 mA, peak current 700 mA |
| [Power] Power Supply | 12 VDC; PoE (802.3af) |
| [Power] Power Consumption | Basic: 3.3 W (12 VDC); 4.2 W (PoE); Max.: 6.6 W (12 VDC); 7.5 W (PoE) (H.265 + IR on + WDR + intelligence on + siren and light active deterrence) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +50 °C (–40 °F to +122 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +50 °C (–40 °F to +122 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Anti-corrosion Level | Basic Protection |
| [Structure] Casing Material | Metal + plastic |
| [Structure] Product Dimensions | 62 mm × Φ106 mm (2.44" × Φ4.17") |
| [Structure] Net Weight | 0.33 kg (0.73 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 0.45 kg (0.99 lb) |
お取扱製品
Dahua:4MP IR Fixed-focal Dome WizMind Network Camera
IPC-HDPW5441C-AS-PV
