| [Camera] Image Sensor | 1/2.7" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2960 (H) × 1668 (V) |
| [Camera] ROM | 4 GB |
| [Camera] RAM | 2 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.0009 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 50 m (164.04 ft) (IR) Up to 50 m (164.04 ft) (Warm light) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto;Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 2 (Multi-core (IR + warm) light) |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: 0°–360° Tilt: 0°–80° Rotation: 0°–360° |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | 2.8 mm; 3.6 mm; 6 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.6 |
| [Lens] Field of View | 2.8 mm: H: 108.4°; V: 60°; D: 127.1° 3.6 mm: H: 90.3°; V: 47.8°; D: 108.6° 6 mm: H: 56°; V: 30.3°; D: 65.4° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 2.8 mm: 1 m (3.28 ft) 3.6 mm: 1.5 m (4.92 ft) 6 mm: 3.2 m (10.50 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.8 mm | 61.6 m ( 202.10 ft) 24.6 m ( 80.71 ft) 12.3 m ( 40.35 ft) 6.2 m ( 20.34 ft) |
| [Lens] 3.6 mm | 78.0 m ( 255.91 ft) 31.2 m ( 102.36 ft) 15.6 m ( 51.18 ft) 7.8 m ( 25.59 ft) |
| [Lens] 6 mm | 124.0 m ( 406.82 ft) 49.6 m ( 162.73 ft) 24.8 m ( 81.36 ft) 12.4 m ( 40.68 ft) |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire, fast moving (the three functions support the classification and accurate detection of vehicle, animal and human); loitering detection, people gathering, parking detection, stay detection. Offers Perimeter Protection Large-Scale AI Models to extend the target detection range and reduce the rate of false alarm. Supports self-learning, it filters out false alarms. |
| [Intelligence] SMD | SMD 4.0 |
| [Intelligence] AcuPick | Uses deep learning algorithms and works with back-end devices to accurately match targets, such as people, animal and motor vehicles, and search through live and recorded videos to quickly locate targets. |
| [Intelligence] Face Detection | Face detection; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face enhancement; face exposure; face attributes extraction including 6 attributes and 8 expressions; face snapshot set as face, one-inch photo or custom; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting. |
| [Intelligence] People Counting | Tripwire people counting, generating and exporting report (day/week/month/year); people counting in area and queue management, generating and exporting report (day/week/month); 4 rules can be set for tripwire, people counting in area and queue management. |
| [Intelligence] Heat Map | Yes |
| [Intelligence] Video Metadata | Motor vehicle, non-motor vehicle, face, and human body detection; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload. Extraction of motor vehicle and non-motor vehicle attributes: extracts 6 attributes for motor vehicle and 6 attributes for non-motor vehicle. Extraction of face and human body attributes: extracts 6 attributes for face and 8 attributes for human body. |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] AI Coding | AI H.265; AI H.264 *Includes smart codec technology, Smart H.265+ and Smart H.264+. |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 2960×1668@(1 fps–25/30 fps) Sub stream: 704 × 576@(1 fps–25 fps)/704 × 480@(1 fps–30 fps) Third stream: 1920 × 1080@(1 fps–25/30 fps) Fourth stream: 1280 × 720@(1 fps–25/30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Streaming Capability | 4 streams |
| [Video] Resolution | 5M (2960 × 1668/2880 × 1620); 4M (2688 × 1520/2560 × 1440); 3M (2048 × 1536/2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | VBR;CBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 3 kbps–16384 kbps H.265: 3 kbps–16384 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto/Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Smart Dual Light | Yes |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 4M (2688 × 1520) resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 mosaics or 8 color blocks |
| [Video] LDC | Yes |
| [Audio] Built-in MIC | Yes, built-in Mic |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM; G.726; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; fast moving; loitering detection; people gathering; parking detection; scene changing; audio detection; voltage detection; external alarm; face detection; video metadata; SMD; people counting in area; stay detection; people counting; people number error detection; queue people number alarm; queue time alarm; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Enhancement Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP; P2P; Auto Registration |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S & Profile G & Profile T & Profile M); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 80 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 1 TB); NAS |
| [Network] Browser | IE: IE 11 and later Chrome: Chrome 102 and later Firefox: Firefox 88 and later |
| [Network] Management Software | DSS; DMSS; DoLynk Care |
| [Network] Mobile Client | iOS;Android |
| [Network] Security | Digest;WSSE;Account lockout;Security logs;IP/MAC filtering;Generation and importing of X.509 certification;syslog;HTTPS;802.1x;Trusted boot;Trusted execution;Trusted upgrade;Session security;Security warning |
| [Function] Sound Warning | Offers 11 sound alarms and supports importing 10 custom sound alarms. Sound: 0–100 Play times can be set from 1 to 10. |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU; |
| [Port] Audio Input | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 1 channel in: wet contact, 5 mA 3–5 VDC |
| [Port] Alarm Output | 1 channel out: wet contact, 300 mA 12 VDC |
| [Power] Power Supply | 12 VDC (±30%); PoE+ (802.3at); ePoE |
| [Power] Dual Power Backup | When the power adapter and PoE provide power at the same time, disconnect one of them. The device will continue to work, but will not restart. |
| [Power] Power Consumption | Basic: 4.2 W (12 VDC); 6.3 W (PoE) Max. (H.265 + WDR+ warm light + intelligence on): 13.3 W (12 VDC); 15.6 W (PoE) |
| [Power] ePoE | Yes |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Protection | IP67 |
| [Structure] Casing Material | Metal |
| [Structure] Product Dimensions | 105.5 mm × Φ122.0 mm (4.15" × Φ4.80") |
| [Structure] Net Weight | 530 g (1.17 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 710 g (1.57 lb) |
お取扱製品
Dahua:5MP Smart Dual Light Fixed-focal Eyeball WizMind Network Camera
IPC-HDW5559TM-ASE-IL
