| [Camera] Image Sensor | 1/1.7" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 4000 (H) × 3000 (V) |
| [Camera] ROM | 8 GB |
| [Camera] RAM | 4 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.0009 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.6 (B/W,30 IRE) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Lens] Lens Mount | C/CS |
| [Lens] Iris Control Type | DC-Iris; P-Iris |
| [Smart Event] IVS | Abandoned object; missing object |
| [Intelligence] EPTZ | Yes |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire, fast moving (the three functions support the classification and accurate detection of vehicle, animal and human); loitering detection, people gathering, parking detection. Supports long- distance mode. Supports self-learning, it filters out false alarms. |
| [Intelligence] Face Detection | Face detection; track; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face enhancement; face exposure; face attributes extraction including 6 attributes and 8 expressions; face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting. |
| [Intelligence] Face Recognition | There are two modes: General mode and counting mode. General mode: Face detection; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face enhancement; face exposure; face attributes extraction including 6 attributes and 8 expressions; face snapshot set as face or one inch photo; snapshot strategies (recognition priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting. Supports adding 5 group face databases; registering person one by one or in batches; setting face similarity; and supports face comparison with the face database containing up to 200,000 face pictures. Counting mode: Offers advanced customer counter, filters out specified faces from the face database, and exports reports both before and after removing duplicate faces. |
| [Intelligence] PPE Detection | Triggers alarms when the detected object matches or does not match all of the configured attributes (helmets, hats, uniforms, masks, gloves, shoe covers, shoes, safety vests, seatbelts); Supports self-learning, it detects the different colors and styles of workwear. |
| [Intelligence] People Counting | Tripwire people counting, generating and exporting report (day/week/month/year); people counting in area and queue management, generating and exporting report (day/week/month); 4 rules can be set for tripwire people counting, people counting in area and queue management; |
| [Intelligence] Heat Map | Yes |
| [Intelligence] ANPR | ANPR: ANPR, track, priority, snapshot. Vehicle attributes: License plate, vehicle type, vehicle color. Other attributes: Seat belt, smoking, calling. Suppor up to 10,000 blocklist records and 10,000 allowlist records. The camera can recognize plate numbers of vehicles moving at speeds of up to 60km/h. |
| [Intelligence] Parking Space Management | Parking Space Management: Manage outdoor and planned parking lots; manage parking spaces in multiple areas; display the total number of parking spaces and parking spaces that are available; trigger alarms based on a predefined number of vehicles. |
| [Intelligence] Video Metadata | Motor vehicle, non-motor vehicle, face, and human body detection; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload. Motor vehicle attributes: License plate, vehicle type, vehicle color, vehicle logo, seatbelt, smoking, and calling. Generates flow statistics for people, motor vehicles and non-motor vehicles based on the direction, and exports reports. Non-motor vehicle attributes: Type, vehicle color, number of people, top type and color, and hat. Human body attributes: Top and bottom type and color, bag, hat, gender and umbrella. |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Intelligence] Acupick | Uses deep learning algorithms and works with back-end devices to accurately match targets, such as people, animal,and motor vehicles, and search through live and recorded videos to quickly locate targets. |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 4000 × 3000@(1–25/30 fps) Sub stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) Third stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) Fourth stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) Fifth stream: 704 × 576@(1–25 fps)/704 × 480@(1–30 fps) |
| [Video] Stream Capability | 5 streams |
| [Video] Resolution | 12M (4000 × 3000); 8M (3840 × 2160); 6M (3072 × 2048); 5M (3072 × 1728); 5M (2592 × 1944); 4M (2688 × 1520); 3M (2048 × 1536); 3M (2304 × 1296) 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 32 kbps–16384 kbps H.265: 32 kbps–12288 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | DWDR |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Image Stabilization | Electronic Image Stabilization (EIS) |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 2688 × 1520 resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 8 areas |
| [Audio] Built-in MIC | Yes |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM; G.726; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; fast moving; abandoned object; missing object; loitering detection; people gathering; parking detection; parking space management; scene changing; audio detection; defocus detection; external alarm; face detection; face recognition; video metadata; ANPR; people counting in area; stay alarm; people counting; people number error detection; people stay detection; security exception; PPE detection |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100/1000 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP ; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP; P2P; Auto Register |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S/Profile G/Profile T/Profile M); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 340 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 1 TB); NAS |
| [Network] Browser | IE: IE11 and later Chrome: Chrome 88.0.4324.190 and later Firefox: Firefox 47.0.2 and later |
| [Network] Management Software | SmartPSS Lite; DSS; DMSS |
| [Network] Mobile Client | iOS; Android |
| [Network] Security | Digest; WSSE; Account lockout; Security logs; IP/MAC filtering; Generation and importing of X.509 certification; Syslog; HTTPS; 802.1x; Trusted boot; Trusted execution; Trusted upgrade |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1 CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B UL/CUL: UL62368-1 & CAN/CSA C22.2 No. 62368-1-14 |
| [Port] RS-485 | 1 (baud rate range:1200 bps–115200 bps) |
| [Port] Audio Input | 2 channels (3.5 mm JACK port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (3.5 mm JACK port) |
| [Port] Alarm Input | 2 channels in: wet contact, 5 mA 3–5 VDC |
| [Port] Alarm Output | 2 channels out: 1,000mA 30 VDC/500 mA 50 VAC |
| [Port] Analog Output | 1 channel (CVBS output: BNC) |
| [Port] Power Output | 12 VDC power output, max. current 165 mA, peak current 700 mA |
| [Power] Power Supply | 12 VDC/24 VAC/PoE+ (802.3at)/ePoE |
| [Power] Power Consumption | Basic: 8.4 W (12 VDC); 8 W (24 VAC); 6.3 W (PoE) Max. (WDR+ intelligence on+ ICR switch): 17.1 W (12 VDC); 16.5 W (24 VAC); 15 W (PoE) |
| [Environment] Operating Temperature | –30 °C to +60 °C (–22 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% |
| [Environment] Storage Temperature | –30 °C to +60 °C (–22 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | 10–95% |
| [Structure] Casing Material | Metal + plastic |
| [Structure] Product Dimensions | 161.6 mm × 86.8 mm × 74 mm (6.36" × 3.42" × 2.91") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 0.80 kg (1.76 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 1.02 kg (2.25 lb) |
お取扱製品
Dahua:12MP Box WizMind Network Camera
IPC-HF71242F-Z-X
