| [Camera] Image Sensor | 1/2.8" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 1920 (H) × 1080 (V) |
| [Camera] ROM | 128 MB |
| [Camera] RAM | 128 MB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.005 lux@F1.6(Color,30 IRE) 0.0005 lux@F1.6(B/W,30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | > 56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 30 m (98.43 ft) (IR) Up to 30 m (98.43 ft) (Warm light) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto; Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 2 (IR LED); 2 (Warm light) |
| [Camera] Pan/Tilt/Rotation Range | Pan: 0°–360° Tilt: 0°–78° Rotation: 0°–360° |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | 2.8 mm;3.6 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.6 |
| [Lens] Field of View | 2.8 mm: H: 108°; V: 58°; D: 127° 3.6 mm: H: 82°; V: 42°; D: 99° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 2.8 mm: 0.7 m (2.30 ft) 3.6 mm: 1.3m (4.27 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.8 mm | 44.2 m (140.01 ft) 16.9 m (55.45 ft) 8.4 m (27.56 ft) 4.2 m (13.78 ft) |
| [Lens] 3.6 mm | 59.6 m (195.54 ft) 23.8 m (78.09 ft) 11.9 m (39.04 ft) 6.0 m (19.69 ft) |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) Sub stream: 704 × 576@(1–25 fps)/704 × 480@(1–30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Stream Capability | 2 streams |
| [Video] Resolution | 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 32 kbps–6144 kbps H.265: 12 kbps–6144 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | DWDR |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto; Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 1080p resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Audio] Built-in MIC | Yes |
| [Audio] Built-in Speaker | Yes |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM; G.726 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; voltage detection; SMD (human); security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] Carrier Network | 4G: FDD-LTE:B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28 TDD-LTE: B38/B40/B41 Power class3: 23dBm ±2.7dB |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; Boujour |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S; Profile G; Profile T); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 48 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE: IE7; Chrome; Firefox |
| [Network] Management Software | SmartPSS Lite; DSS; DMSS |
| [Network] Mobile Client | iOS; Android |
| [Network] Cyber Security | Configuration encryption; trusted execution; Digest; security logs; WSSE; account lockout; syslog; Video encryption; 802.1x; IP/MAC filtering; HTTPS; trusted upgrade; trusted boot; firmware encryption; generation and importing of X.509 certification |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1 CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU CE-RED: Radio Equipment Directive 2014/53/EU |
| [Power] Power Supply | 12 VDC |
| [Power] Power Consumption | Basic: 2.3 W (12 VDC) Max. (H.265 + max. resolution + main stream + WDR + warm light intensity +IVS+4G): 7 W (12 VDC) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% |
| [Environment] Storage Temperature | –30 °C to +60 °C (–22 °F to +140 °F) |
| [Environment] Protection | IP67 |
| [Structure] Casing Material | Metal + plastic |
| [Structure] Product Dimensions | 192.3 mm × 88 mm × 87.3 mm (7.56" × 3.46" × 3.43") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 0.58 kg (1.28 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 1.06 kg (2.33 lb) |
お取扱製品
Dahua:2MP Entry Dual Illumination Fixed-focal 4G Bullet Network Camera
IPC-HFW1239DT-4G-ST-IL-EU-B
