| [Camera] Image Sensor | 1/2.5" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 4480 (H) × 2512 (V) |
| [Camera] ROM | 128 MB |
| [Camera] RAM | 512 MB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.008 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0008 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | > 56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 30 m (98.43 ft) (Warm light) Up to 30 m (98.43 ft) (IR) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto; Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 4 (Multi-core (IR + warm) light) |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: 0°–360° Tilt: 0°–90° Rotation: 0°–360° |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | 2.8 mm; 3.6 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.6 |
| [Lens] Field of View | 2.8 mm: H: 112°; V: 58°; D: 136° 3.6 mm: H: 95°; V: 53°; D: 109° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 2.8 mm: 3.5 m (11.48 ft) 3.6 mm: 4 m (13.12 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.8 mm | 98.9 m (324.48 ft) 39.6 m (129.92 ft) 19.8 m (64.96 ft) 9.9 m (32.48 ft) |
| [Lens] 3.6 mm | 105.4 m (345.80 ft) 42.2 m (138.45 ft) 21.1 m (69.23 ft) 10.5 m (34.45 ft) |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire (the two functions support the classification and accurate detection of vehicle and human) |
| [Intelligence] SMD | SMD Plus |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 4480 × 2512@(1–15 fps)/3072 × 1728@(1–25/30 fps) sub stream: 704 × 576@(1–25 fps)/704 × 480@(1–30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Streaming Capability | 2 streams |
| [Video] Resolution | 12M (4480 × 2512); 8M (3840 × 2160); 6M (3072 × 2048); 5M (3072 × 1728/2880 × 1620); 4M (2688 × 1520); 3M (2048 × 1536/2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | VBR; CBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 32 kbps–8192 kbps; H.265: 12 kbps–8192 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | DWDR |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto/Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Smart Dual Light | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 2688 × 1520 resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Video] LDC | Yes |
| [Audio] Built-in MIC | Yes, built-in Mic |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM; G.726 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnecton; IP conflict; illegal access; moton detecton; video tampering; tripwire; intrusion; audio detecton; voltage detecton; SMD; security excepton; external alarm(Only - AS supports) |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; P2P; Bonjour; Auto Registration |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S & Profile G & Profile T); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 48 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE; Chrome; Firefox |
| [Network] Management Software | Smart PSS Lite; DSS; DMSS |
| [Network] Mobile Client | Android;iOS |
| [Network] Security | Session security; WSSE; Account lockout; Trusted execution; Generation and importing of X.509 certification; 802.1x; Security logs; Digest; Security warning; IP/MAC filtering; HTTPS; Trusted upgrade; syslog; Trusted boot |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU |
| [Port] Audio Input | 1 channel (RCA port)(Only - AS supports) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port)(Only - AS supports) |
| [Port] Alarm Input | 1 channel in: wet contact, 5 mA 3–5 VDC(Only - AS supports) |
| [Port] Alarm Output | 1 channel out: wet contact, 300 mA 12 VDC(Only - AS supports) |
| [Power] Power Supply | 12 VDC (±30%); PoE (802.3af) |
| [Power] Power Consumption | Basic: 3.1 W (12 VDC); 3.7 W (PoE); Max.: 10.1 W (12 VDC); 10.9 W (PoE) (H.265 + intelligence on + illuminator intensity) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Protection | IP67; IK10 (optional) |
| [Structure] Casing Material | Metal |
| [Structure] Product Dimensions | 238.5 mm × 90.7 mm × 90.7 mm (9.39" × 3.57" × 3.57") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | -S: 0.62 kg (1.37 lb) -AS: 0.72 kg (1.59 lb) |
| [Structure] Gross Weight | -S: 0.87 kg (1.92 lb) -AS: 0.97 kg (2.14 lb) |
お取扱製品
Dahua:12MP Smart Dual Light Fixed-focal Bullet WizSense Network Camera
IPC-HFW21249T-AS-IL
