| [Camera] Image Sensor | 1/1.8" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2560 (H) × 1440 (V) |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.00007 lux@F0.8 |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 30 m (98.43 ft) (Warm light) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto;Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 4 (Warm light) |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: 0° to 360° Tilt: 0° to 90° Rotation: 0° to 360° |
| [Lens] Lens Type | Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M18 |
| [Lens] Focal Length | 2.8 mm; 3.6 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F0.8 |
| [Lens] Field of View | 2.8 mm: H: 106°; V: 56°; D: 125° 3.6 mm: H: 87°; V: 47°; D: 103° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 2.8 mm: 1.8 m (5.91 ft) 3.6 mm: 2.6 m (8.53 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify 2.8 mm 59.3 m ( 194.55 ft) 23.7 m ( 77.76 ft) 11.9 m ( 39.04 ft) 5.9 m ( 19.36 ft) 3.6 mm 71.3 m ( 233.92 ft) 28.5 m ( 93.50 ft) 14.3 m ( 46.92 ft) 7.1 m ( 23.29 ft) *DORI (Detect, Observe, Recognize, Identify) is a standard system (EN-62676-4) for defining the ability of a person viewing the video to distinguish persons or objects within a covered area. The numbers in this table do not reflect intelligent function distances. For intelligent function distances, refer to installation and commissioning manual/project design tool. |
| [Lens] Lens | Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.8 mm | 59.3 m ( 194.55 ft) 23.7 m ( 77.76 ft) 11.9 m ( 39.04 ft) 5.9 m ( 19.36 ft) |
| [Lens] 3.6 mm | 71.3 m ( 233.92 ft) 28.5 m ( 93.50 ft) 14.3 m ( 46.92 ft) 7.1 m ( 23.29 ft) |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire (the two functions support the classification and accurate detection of vehicle and human) |
| [Intelligence] SMD | SMD Plus |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 2560 × 1440@(1–25/30 fps) Sub stream: 704 × 576@(1–25 fps)/704 × 480@(1–30 fps) Third stream: 352 × 288@1 fps/352 × 240@1 fps *The values above are the max frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Streaming Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 4M (2560 × 1440); 3M (2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | VBR;CBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 32 kbps–6144 kbps; H.265: 12 kbps–6144 kbps |
| [Video] Day/Night | Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto/Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (supports 90°/270° with 2560 × 1440 resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Video] LDC | Yes |
| [Audio] Built-in MIC | Yes, built-in dual Mic |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM; G.726 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; invalid access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; audio detection; voltage detection; SMD; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; P2P; Auto Registration |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S & Profile G & Profile T); CGI |
| [Network] User/Host | 6 (Total bandwidth: 36 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max 512 GB) |
| [Network] Browser | IE; Chrome; Firefox |
| [Network] Management Software | Smart PSS Lite; DSS; DMSS; DoLynk Care |
| [Network] Mobile Client | iOS;Android |
| [Network] Security | Digest;WSSE;Account lockout;Security logs;IP/MAC filtering;Generation and importing of X.509 certification;syslog;HTTPS;802.1x;Trusted boot;Trusted execution;Trusted upgrade;Session security;Security warning;SSL/TLS1.2;AES 256 |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU |
| [Power] Power Supply | 12 VDC (±30%); PoE (802.3af) |
| [Power] Dual Power Backup | When the power adapter and PoE provide power at the same time, disconnect one of them. The device will continue to work, but will not restart. |
| [Power] Power Consumption | Basic: 1.9 W (12 VDC); 2.6 W (PoE); Max.: 5.6 W (12 VDC); 6.7 W (PoE) (Intelligence + WDR + illumination on) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Protection | IP67 |
| [Environment] Anti-corrosion Level | Basic Protection *The products are designed for general use and are applicable even in areas with no specific requirements for anti-corrosion protection. |
| [Structure] Casing Material | Metal |
| [Structure] Product Dimensions | 205.6 mm × 80.2 mm × 76.2 mm (8.09" × 3.16" × 3.00") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 0.61 kg (1.34 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 0.76 kg (1.68 lb) |
お取扱製品
Dahua:4MP WizColor X Fixed-focal Bullet WizSense Network Camera
IPC-HFW2449TL-S-PROX
