| [Camera] Image Sensor | 1/2.7" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 3288 (H) × 1850 (V) |
| [Camera] ROM | 128 MB |
| [Camera] RAM | 256 MB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.007 lux@F1.5 (Color, 30 IRE) 0.0007 lux@F1.5 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 60 m (196.85 ft) (IR) Up to 60 m (196.85 ft)) (Warm light) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto;Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 4 (Multi-core (IR + warm) light) |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: 0°–360°; Tilt: 0°–90°; Rotation: 0°–360° |
| [Lens] Lens Type | Motorized vari-focal |
| [Lens] Lens Mount | φ14 |
| [Lens] Focal Length | 2.7 mm–13.5 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.5 |
| [Lens] Field of View | H: 114°–32°; V: 58°–17°; D: 138°–36° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | 0.8 m (2.62 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify W 64.0 m ( 209.97 ft) 25.6 m ( 83.99 ft) 12.8 m ( 41.99 ft) 6.4 m ( 20.99 ft) T 210.0 m ( 688.98 ft) 84.0 m ( 275.59 ft) 42.0 m ( 137.80 ft) 21.0 m ( 68.90 ft) *DORI (Detect, Observe, Recognize, Identify) is a standard system (EN-62676-4) for defining the ability of a person viewing the video to distinguish persons or objects within a covered area. The numbers in this table do not reflect intelligent function distances. For intelligent function distances, refer to installation and commissioning manual/project design tool. |
| [Lens] Lens | Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] W | 64.0 m ( 209.97 ft) 25.6 m ( 83.99 ft) 12.8 m ( 41.99 ft) 6.4 m ( 20.99 ft) |
| [Lens] T | 210.0 m ( 688.98 ft) 84.0 m ( 275.59 ft) 42.0 m ( 137.80 ft) 21.0 m ( 68.90 ft) |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire (the two functions support the classification and accurate detection of vehicle and human) |
| [Intelligence] SMD | SMD Plus |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 3288 × 1850@(1–20 fps)/2688 × 1520@(1–25/30 fps) sub stream: 704 × 576@(1–25 fps)/704 × 480@(1–30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Streaming Capability | 2 streams |
| [Video] Resolution | 6M (3288 × 1850/3200 × 1800); 5M (2880 × 1620); 4M (2688 × 1520); 3M (2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | VBR;CBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 32 kbps–8192 kbps; H.265: 12 kbps–8192 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto/Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Smart Dual Light | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 2688 × 1520 resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Audio] Built-in MIC | Yes, built-in Mic |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; G.726; PCM; |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; audio detection; voltage detection; defocus detection; SMD; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; Boujour; P2P |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S & Profile G & Profile T); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 48 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE; Chrome; Firefox |
| [Network] Management Software | Smart PSS Lite; DSS; DMSS; DoLynk Care |
| [Network] Mobile Client | iOS;Android |
| [Network] Security | Digest;WSSE;Account lockout;Security logs;IP/MAC filtering;Generation and importing of X.509 certification;syslog;HTTPS;802.1x;Trusted boot;Trusted execution;Trusted upgrade;Session security;Security warning |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU |
| [Port] Audio Input | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 1 channel in: wet contact, 5 mA 3–5 VDC |
| [Port] Alarm Output | 1 channel out: wet contact, 300 mA 12 VDC |
| [Power] Power Supply | 12 VDC/PoE |
| [Power] Power Consumption | Basic: 2.6 W (12 VDC), 3.1 W (PoE); Max.: 10.2 W (12 VDC), 12.7 W (PoE) (H.265 + intelligence on+ WDR + warm light intensity) |
| [Environment] Operating Temperature | –30 °C to +60 °C (–22 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –30 °C to +60 °C (–22 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Protection | IP67; IK10 (optional) |
| [Structure] Casing Material | Metal |
| [Structure] Product Dimensions | 238.5 mm × 90.7 mm × 90.7 mm (9.39" × 3.57" × 3.57") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 0.76 kg (1.68 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 0.95 kg (2.09 lb) |
お取扱製品
Dahua:6MP Smart Dual Light Vari-focal Bullet WizSense Network Camera
IPC-HFW2649T-ZAS-IL
