| [Camera] Image Sensor | 1/1.8" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2688 (H) × 1520 (V) |
| [Camera] ROM | 4 GB |
| [Camera] RAM | 1 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.0005 lux@F1.2 (Color, 30 IRE) 0.0002 lux@F1.2 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 60 m (196.85 ft) (IR) Up to 40 m (131.23 ft) (Warm light) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto;Manual;Zoomprio |
| [Camera] Illuminator Number | 4 (Multi-core (IR + warm) light) |
| [Camera] Wiper | Wiper |
| [Camera] Angle Adjustment | Pan: –5° to 5° Tilt: –70° to 5° |
| [Camera] Gradienter | The horizontal gradient is visualized, simplifying installation |
| [Lens] Lens Type | Motorized vari-focal |
| [Lens] Lens Mount | Φ16 |
| [Lens] Focal Length | 2.7 mm–12 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.2 |
| [Lens] Field of View | H: 92.6°–48°; V: 50°–27°; D: 109.5°–56° |
| [Lens] Iris Control | Auto |
| [Lens] Iris Control Type | DC-Iris |
| [Lens] Close Focus Distance | 0.16 m (0.52 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify W 70.9 m ( 232.61 ft) 28.4 m ( 93.18 ft) 14.2 m ( 46.59 ft) 7.1 m ( 23.29 ft) T 128.7 m ( 422.24 ft) 51.5 m ( 168.96 ft) 25.7 m ( 84.32 ft) 12.9 m ( 42.32 ft) *DORI (Detect, Observe, Recognize, Identify) is a standard system (EN-62676-4) for defining the ability of a person viewing the video to distinguish persons or objects within a covered area. The numbers in this table do not reflect intelligent function distances. For intelligent function distances, refer to installation and commissioning manual/project design tool. |
| [Lens] Lens | Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] W | 70.9 m ( 232.61 ft) 28.4 m ( 93.18 ft) 14.2 m ( 46.59 ft) 7.1 m ( 23.29 ft) |
| [Lens] T | 128.7 m ( 422.24 ft) 51.5 m ( 168.96 ft) 25.7 m ( 84.32 ft) 12.9 m ( 42.32 ft) |
| [Smart Event] IVS | Abandoned object; missing object |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire, fast moving (the 3 functions support the classification and accurate detection of vehicle and human), loitering detection, people gathering, parking detection |
| [Intelligence] Face Detection | Face detection; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face enhancement; face exposure; face attributes extraction including 6 attributes and 8 expressions; face snapshot set as face, one-inch photo or custom; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting |
| [Intelligence] Video Metadata | Motor vehicle, non-motor vehicle, face, and human body detection; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload Extracts 6 attributes for motor vehicle and 6 attributes for non-motor vehicle Extracts 6 attributes for face and 8 attributes for human body |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by sub stream) |
| [Video] AI Coding | AI H.265; AI H.264 *Includes smart codec technology, Smart H.265+ and Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 2688 × 1520@(1–25/30 fps) Sub stream: 704 × 576@(1–25 fps)/704 × 480@(1–30 fps) Third stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) *The values above are the max frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Streaming Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 4M (2688 × 1520/2560 × 1440); 3M (2048 × 1536/2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | VBR;CBR;ABR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 3 kbps–16384 kbps; H.265: 3 kbps–16384 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 140 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto/Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Image Stabilization | Electronic Image Stabilization (EIS) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Smart Dual Light | Yes |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 2688 × 1520 resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 8 areas |
| [Video] LDC | Yes |
| [Audio] Built-in MIC | Yes, built-in dual Mic |
| [Audio] Built-in Speaker | Yes, built-in speaker |
| [Audio] Audio Compression | PCM; G.711a; G.711Mu; G.726; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; fast moving; abandoned object; missing object; loitering detection; people gathering; parking detection; scene changing; sound intensity change; audio detection; voltage detection; external alarm; defocus detection; face detection; video metadata; no water; low water level; full water supply; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP; P2P; Auto Registration |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S & Profile G & Profile T & Profile M); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 80 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max 1 TB); NAS |
| [Network] Browser | Chrome 102.0 and later IE11.0 and later Firefox 132.0 and later Safari 12.0 and later Edge 107.0 and later |
| [Network] Management Software | SmartPSS Lite; DSS; DMSS; DoLynk Care |
| [Network] Mobile Client | iOS;Android |
| [Network] Security | Video encryption;Firmware encryption;Configuration encryption;Digest;WSSE;Account lockout;Security logs;IP/MAC filtering;Generation and importing of X.509 certification;syslog;HTTPS;802.1x;Trusted boot;Trusted execution;Trusted upgrade;Session security;Security warning;SSL/TLS1.2;AES 256 |
| [Function] Defog (Glass Heating) | Yes |
| [Function] Light Warning | Warm light warning Flash/Solid on duration: 5 s–30 s Flash frequency: high, medium, low |
| [Function] Sound Warning | Offers 22 sound alarms and supports importing custom sound alarms Sound: 0–100 Play times can be set from 1 to 10 |
| [Function] Water Amount Detection | Detects the water amount in the tank and supports event report and linkage, including no water (supports video overlay), low water level (adjustable threshold of 1 to 50%), and full water supply |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU |
| [Port] RS-485 | 1 (baud rate range: 1200 bps–115200 bps) |
| [Port] Audio Input | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 2 channels in: supports wet contact connection (max load 5 mA 3–5 VDC); supports dry contact connection |
| [Port] Alarm Output | 2 channels out: wet contact, max load 300 mA 12 VDC |
| [Port] Power Output | 12 VDC power output, max current 165 mA, peak current 700 mA |
| [Power] Power Supply | 12 VDC (±30%); PoE+ (802.3at) |
| [Power] Dual Power Backup | When the power adapter and PoE provide power at the same time, disconnect one of them. The device will continue to work, but will not restart. |
| [Power] Power Consumption | Basic: 3.4 W (12 VDC); 4.9 W (PoE); Max.: 16.3 W (12 VDC); 17.2 W (PoE) (Illuminator + speaker + intelligence + window heating + wiper) |
| [Environment] Operating Temperature | –30 °C to +60 °C (–22 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤ 95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤ 95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Protection | IP67 |
| [Environment] Anti-corrosion Level | Basic Protection *The products are designed for general use and are applicable even in areas with no specific requirements for anti-corrosion protection. |
| [Structure] Casing Material | Metal + plastic |
| [Structure] Product Dimensions | 274.9 mm × 217.1 mm × 254.8 mm (10.82" × 8.55" × 10.03") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 3.91 kg (8.62 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 5.03 kg (11.09 lb) |
| [Structure] Water Tank | Yes, 2.6 L |
お取扱製品
Dahua:4MP Self-Cleaning Bullet WizMind Network Camera
IPC-HFW8449J-Z-SC
