| [Camera] Image Sensor | 1/2.7" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | 2688 (H) × 1520 (V) |
| [Camera] ROM | 256 MB |
| [Camera] RAM | 1 GB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.005 lux@F2.0 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F2.0 (B/W, 30 IRE) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Tripwire, intrusion, fast moving (the three functions support the classification and accurate detection of vehicle and human); loitering detection, people gathering, and parking detection. |
| [Intelligence] Smart Object Detection | Smart abandoned object; smart missing object |
| [Intelligence] Face Detection | Face detection; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face exposure; face attributes extraction including 6 attributes and 8 expressions; face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); face angle filter; optimization time setting. |
| [Intelligence] People Counting | Tripwire people counting and people counting in area; generating and exporting report (day/month/year); queue management; 4 rules can be set for tripwire, people counting in area and queue management. |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by sub stream) |
| [Video] AI Coding | AI H.265; AI H.264 |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 2688 × 1520@(1–25/30 fps) sub stream: 1920 × 1080@(1–25/30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Streaming Capability | 2 streams |
| [Video] Resolution | 4M (2688 × 1520/2560 × 1440); 3M (2048 × 1536); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | VBR;CBR;ABR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 3 kbps–16384 kbps; H.265: 3 kbps–16384 kbps |
| [Video] Day/Night | Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto/Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 2688 × 1520 resolution and lower) |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM; G.726; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; tripwire; intrusion; fast moving; missing object; abandoned object; parking detection; loitering detection; people gathering; scene changing; audio detection; voltage detection; external alarm; face detection; people counting; people number error detection; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP; P2P; Bonjour; Auto Registration |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S & Profile G & Profile T); CGI; P2P; Milestone; Genetec |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 64 M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 512 GB); NAS |
| [Network] Browser | IE: IE8, IE9, and IE11 Chrome Firefox |
| [Network] Management Software | Smart PSS; DSS; DMSS; DoLynk Care |
| [Network] Mobile Client | iOS;Android |
| [Network] Security | Digest;WSSE;Account lockout;Security logs;IP/MAC filtering;Generation and importing of X.509 certification;syslog;HTTPS;802.1x;Trusted boot;Trusted execution;Trusted upgrade;Session security;Security warning |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU; |
| [Port] Audio Input | 1 channel (3.5mm JACK port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (3.5mm JACK port) |
| [Port] Alarm Input | 2 channels in: wet contact, 5 mA 3–5 VDC |
| [Port] Alarm Output | 2 channels out: dry contact, 1,000 mA 30 VDC/500 mA 50 VAC |
| [Power] Power Supply | 12 VDC; PoE (802.3af) |
| [Power] Dual Power Backup | When the power adapter and PoE provide power at the same time, disconnect one of them. The device will continue to work, but will not restart. |
| [Power] Power Consumption | Basic: 6.17 W (12 VDC); 8.25 W (PoE); Max.: 7.6 W (12 VDC); 9.32 W (PoE) (High frame rate + Intelligence on + WDR) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% (RH) , non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤95% (RH) , non-condensing |
| [Structure] Casing Material | Metal |
| [Structure] Product Dimensions | 110 mm × 83 mm × 24 mm (4.33" × 3.27" × 0.94") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 210 g (0.46 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 646 g (1.42 lb) |
お取扱製品
Dahua:4MP Covert Pinhole WizMind Network Camera-Main Box
IPC-HUM8441E-E2
