| [Camera] Image Sensor | Channel 1 (Detail): 1/1.8"CMOS; Channel 2 (Panoramic): 1/1.8"CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | Channel 1 (Detail): 2688 (H) × 1520 (V); Channel 2 (Panoramic): 2688 (H) × 1520 (V) |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | Channel 1 (Detail): 0.001 lux (Color, 30 IRE); 0.0001 lux (B/W, 30 IRE); 0 lux (Illuminator on) Channel 2 (Panoramic): 0.001 lux (Color, 30 IRE); 0.0001 lux (B/W, 30 IRE); 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 80 m (262.47 ft) (Warm light) Up to 100 m (328.08 ft) (IR) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto; Manual; Zoomprio |
| [Camera] Illuminator Number | 6 (Mixed (IR LED+warm) light) |
| [Camera] Angle Adjustment | Channel 1 (Detail): NA; Channel 2 (Panoramic): Tilt: ±10° |
| [Lens] Lens Type | Channel 1 (Detail): Motorized vari-focal; Channel 2 (Panoramic): Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | Channel 1 (Detail): Module; Channel 2 (Panoramic): M12 |
| [Lens] Focal Length | Channel 1 (Detail): 8 mm–56 mm; Channel 2 (Panoramic): 3.6 mm |
| [Lens] Max. Aperture | Channel 1 (Detail): F1.2; Channel 2 (Panoramic): F1.0 |
| [Lens] Field of View | Channel 1 (Detail): H: 43.56°–10.84°; V: 24.17°–6.21° D: 50.69°–12.4°; Channel 2 (Panoramic): H: 93° V: 49°; D: 110° |
| [Lens] Iris Control | Channel 1 (Detail): Auto; Channel 2 (Panoramic) : Fixed |
| [Lens] Iris Control Type | Channel 1 (Detail): DC-Iris; Channel 2 (Panoramic) : NA |
| [Smart Event] IVS | Channel 1(Detail): Abandoned object; missing object; Channel 2 (Panoramic) : NA |
| [Intelligence] Intelligence Notes | Channel 1 (Detail): Perimeter Protection, face recognition, face detection, ANPR, people counting, video metadata, and heat map. Channel 2 (Panoramic): Perimeter Protection. Intelligent functions cannot be enabled both on Channel 1 and Channel 2 at the same time. |
| [Intelligence] IVS (Perimeter Protection) | Intrusion, tripwire, fast moving (the three functions support the classification and accurate detection of vehicle and human), loitering detection, people gathering, parking detection, stay detection, abandoned object, and missing object. Offers Perimeter Protection Large-Scale AI Models to extend the target detection range and reduce the rate of false alarm. |
| [Intelligence] Face Detection | Face detection; track; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face enhancement; face exposure; face attributes extraction including 6 attributes and 8 expressions; face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); optimization time setting |
| [Intelligence] Face Recognition | Face detection; track; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload; face enhancement; face exposure; face attributes extraction including 6 attributes and 8 expressions; face snapshot set as face or one-inch photo; snapshot strategies (real-time snapshot, quality priority and optimization snapshot); optimization time setting. Dahua Face Recognition Technology extracts attributes from the captured face, compares it against the attributes in the face library, and then identifies the person. Management of 5 group face libraries,Max supports face contrast in face library with 25,000 faces |
| [Intelligence] People Counting | Tripwire people counting, people counting in area and queue management, generating and exporting report (day/month/year); 4 rules can be set for tripwire, people counting in area and queue management |
| [Intelligence] Heat Map | Yes |
| [Intelligence] ANPR | ANPR, track, priority, snapshot. Vehicle atributes: License plate, vehicle type, vehicle color. Other atributes: Seat belt, smoking, calling.Support up to 10,000 blocklist records and 10,000 allowlist records. The camera can recognize plate numbers of vehicles moving at speeds of up to 60km/h |
| [Intelligence] Video Metadata | Motor vehicle, non-motor vehicle, face, human detection; track; snapshot; snapshot optimization; optimal face snapshot upload. Generates flow statistics for people, motor vehicles, and non-motor vehicles based on the direction, and exports reports. Motor vehicle attributes: License plate, vehicle type, vehicle color, vehicle logo, seatbelt, smoking, and calling. Non-motor vehicle attributes: Type, color, number of people, top type and color, and hat. Human body attributes: Top and bottom type and color, bag, hat, gender, and umbrella. |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream) |
| [Video] AI Coding | AI H.265;AI H.264 *Includes smart codec technology, Smart H.265+ and Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Channel 1 (Detail): Main stream: 2688 × 1520@(1–25/30 fps) sub stream: 704 × 576@(1–25 fps)/704 × 480@(1–30 fps) third stream: 1280 × 720@(1–25/30 fps) Channel 2 (Panoramic) : Main stream: 2688 × 1520@(1–25/30 fps) sub stream: 704 × 576@(1–25 fps)/704 × 480@(1–30 fps) third stream: 1280 × 720@(1–25/30 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Streaming Capability | 3 streams |
| [Video] Resolution | 4M (2688 × 1520/2560 × 1440); 3M (2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240); VGA (640 × 480); |
| [Video] Bit Rate Control | VBR; CBR; ABR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 40 kbps–10240 kbps; H.265: 16 kbps–10240 kbps" |
| [Video] Day/Night | Channel 1(Detail): Color/B/W; Channel 2 (Panoramic) : Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 140 dB |
| [Video] Scene Self-adaptation (SSA) | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto/Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | 4 areas |
| [Video] Image Stabilization | Electronic Image Stabilization (EIS) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Defog | Yes |
| [Video] Image Rotation | Yes |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 8 areas |
| [Video] LDC | Yes |
| [Video] Time-Division Exposure | Yes |
| [Audio] Built-in MIC | Yes, built-in dual Mic |
| [Audio] Built-in Speaker | Yes, built-in speaker |
| [Audio] Audio Compression | PCM; G.711a; G.711Mu; G.726; AAC; G.723 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; license plate recognition, people number error; tripwire; input error; intrusion; intensity change; fast moving; people counting; people gathering; motion detection; missing object; parking detection; loitering detection; defocus detection; face detection; abandoned object; stay detection; human detection; queuing stay time; people number error detection; face recognition; video tampering; scene changing |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100/1000 Base-T) |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; HTTPS; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; 802.1x; SNMP; Bonjour |
| [Network] Security | Firmware encryption; TPM 2.0 (FIPS 140-2 level 2); WSSE; Account lockout; Trusted execution; Generation and importing of X.509 certification; 802.1x; Security logs; Digest;Video encryption; IP/MAC filtering; HTTPS; Trusted upgrade; syslog; Configuration encryption; Trusted boot |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S & Profile G & Profile T & Profile M); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 80M) |
| [Network] Storage | FTP; SFTP; Micro SD card (support max.1 TB); NAS |
| [Network] Browser | IE: IE11 and later Chrome: Chrome 102.0.5005.115 and later Firefox: Firefox130.0.1 and later |
| [Network] Management Software | SmartPSS Lite; DSS Pro; DMSS; |
| [Function] Heater (Window Heating) | Quickly removes water,ice,snow,and mist from the glass to keep images clear |
| [Certification] Certifications | CE LVD: EN IEC62368-1 CE EMC: EN 55032; EN 50130-4; EN 55035; EN 61000-3-3; EN IEC 61000-3-2 |
| [Port] RS-485 | 1 (baud rate range: 1200 bps–115200 bps) |
| [Port] Audio Input | 2 channels (RCA port) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (RCA port) |
| [Port] Alarm Input | 3 channels in: supports wet contact connection (max load 5 mA 3–5 VDC); supports dry contact connection |
| [Port] Alarm Output | 2 channels out: dry contact, max load 1,000 mA 30 VDC/500 mA 50 VAC |
| [Port] Analog Output | 1 channel (CVBS output: BNC) |
| [Port] Power Output | 12 VDC power output, max. current 165 mA, peak current 700 mA |
| [Power] Power Supply | 12 VDC (±25%); PoE+ (802.3at) |
| [Power] Dual Power Backup | Yes |
| [Power] Power Consumption | Basic: 6.6W (12 VDC); 9.1 W (PoE); Max.: 22.9 W (12 VDC); 25.3 W (PoE) (ICR + vari-focal + IR intensity) |
| [Environment] Operating Temperature | –30 °C to +60 °C (–22 °F to +140 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –30 °C to +60 °C (–22 °F to +140 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Protection | IP67 |
| [Environment] Anti-corrosion Level | Basic Protection *The products are designed for general use and are applicable even in areas with no specific requirements for anti-corrosion protection. |
| [Structure] Casing Material | Metal + plastic |
| [Structure] Product Dimensions | 243.1 mm × 107.7 mm × 145.5 mm (9.57" × 4.24" × 5.73") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 1700 g (3.75 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 1800 g (3.97 lb) |
お取扱製品
Dahua:4+4MP Dual-Sight Bullet WizMind Network Camera
IPC-MFW7459K2-Z7-T40
