| [Camera] Image Sensor | 1/2.8" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Pixel | 4 MP |
| [Camera] Max. Resolution | 2560 (H) × 1440 (V) |
| [Camera] ROM | 128 MB |
| [Camera] RAM | 128 MB |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | 1 s–1/30,000 s |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Min. Illumination | 0.05 lux@F1.6 (Color, 30 IRE); 0.005 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE); 0 lux (Illuminator on); |
| [Camera] Illumination Distance | 30 m (98.43 ft) (IR + warm light-only warm light is enbaled) 30 m (98.43 ft) (IR + warm light-only IR is enbaled) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Manual; auto; off |
| [Camera] Illuminator Number | 2 (IR + warm light) |
| [Lens] Focal Length | 3.6 mm; 2.8 mm |
| [Lens] Max. Aperture | F1.6 |
| [Lens] Field of View | 2.8 mm: H: 94°; V: 51°; D: 110° 3.6 mm: H: 78°; V: 42°; D: 92° |
| [Lens] Close Focus Distance | 2.8 mm: 1.2 m (3.93 ft) 3.6 mm: 1.5 m (4.92 ft) |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify 2.8 mm 56.0 m ( 183.73 ft) 22.4 m ( 73.49 ft) 11.2 m ( 36.75 ft) 5.6 m ( 18.37 ft) 3.6 mm 72.0 m ( 236.22 ft) 28.8 m ( 94.49 ft) 14.4 m ( 47.24 ft) 7.7 m ( 25.26 ft) *DORI (Detect, Observe, Recognize, Identify) is a standard system (EN-62676-4) for defining the ability of a person viewing the video to distinguish persons or objects within a covered area. The numbers in this table do not reflect intelligent function distances. For intelligent function distances, refer to installation and commissioning manual/project design tool. |
| [Lens] Lens | Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] 2.8 mm | 56.0 m ( 183.73 ft) 22.4 m ( 73.49 ft) 11.2 m ( 36.75 ft) 5.6 m ( 18.37 ft) |
| [Lens] 3.6 mm | 72.0 m ( 236.22 ft) 28.8 m ( 94.49 ft) 14.4 m ( 47.24 ft) 7.7 m ( 25.26 ft) |
| [PTZ] Pan/Tilt Range | Pan: 0° to 345°; Tilt: 0° to +90° |
| [PTZ] Manual Control Speed | Pan: 0.1°–37.66°/s; Tilt: 0.1°–32.61°/s |
| [PTZ] Preset Speed | Pan: 0.1°–37.19°/s; Tilt: 0.1°–30.82°/s |
| [PTZ] Preset | 50 |
| [PTZ] Power-off Memory | Yes |
| [PTZ] Idle Motion | Preset |
| [Smart Event] IVS | Yes |
| [Smart Event] Human Detection | Yes |
| [Smart Event] Vehicle Detection | Yes |
| [Active Deterrence] Light Warning | Warm light warning; Flash duration: 5 s–30 s; Flash frequency: high, medium, low |
| [Active Deterrence] Sound Warning | Offers 1 sound alarm and 10 custom sound alarms can be imported; Sound can be set from 0%–100%; Play times can be set from 1-10. |
| [Video] Video Compression | Smart H.265+;H.265;Smart H.264+;H.264B;H.264M;H.264H;MJPEG(Sub Stream 1) |
| [Video] Streaming Capability | 1 stream |
| [Video] Resolution | 4M (2560 × 1440);1080p (1920 × 1080); 720p (1280 × 720); 640 × 360 (640 × 360); QVGA (320 × 240) |
| [Video] Video Frame Rate | Main stream: 4M/1080p/720p/640 × 360@(1–25/30 fps) Sub stream 1: 640 × 360/QVGA@(1–25/30 fps) |
| [Video] Bit Rate Control | CBR/VBR |
| [Video] Video Bit Rate | H264: 16 kbps–8,192 kbps H265: 6 kbps–8,192 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto (ICR); Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] White Balance | Auto; indoor; outdoor; tracking; manual; sodium lamp; natural light; street lamp |
| [Video] Gain Control | Auto; manual |
| [Video] Noise Reduction | 2D NR; 3D NR |
| [Video] Motion Detection | Yes |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes |
| [Video] Defog | Electronic |
| [Video] Image Rotation | 180° |
| [Video] S/N Ratio | ≥55 dB |
| [Audio] Audio Compression | PCM; G.711A; G.711Mu; G.726 |
| [Audio] Built-in MIC | Yes |
| [Audio] Built-in Speaker | Yes |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] Network Protocol | HTTP;HTTPS;TCP/IP;IPv4;RTSP;UDP;DHCP;DNS;DDNS;IPv6;SSL;ARP;RTCP;RTP;IP Filter |
| [Network] Interoperability | CGI;SDK;ONVIF (Profile S & Profile T) |
| [Network] Streaming Method | Unicast/Multicast |
| [Network] User/Host | 20 (total bandwidth: 64 M) |
| [Network] Storage | FTP |
| [Network] Browser | IE: IE 7 and later versions; Chrome; Firefox; Safari |
| [Network] Management Software | Smart PSS;DMSS;Player;ConfigTool;NVR;Smart Player |
| [Network] Mobile Client | iOS;Android |
| [Function] Abnormal Sound Alarm | Yes |
| [Certification] Certifications | EN 62368-1;EN 55032;EN 61000-3-3;EN IEC 61000-3-2;EN 50130-4;EN 55035; |
| [Port] Audio Input | 1 channel (built-in mic) |
| [Port] Audio Output | 1 channel (built-in speaker) |
| [Port] Alarm Linkage | Capture; preset; recording; audio; sending email |
| [Port] Alarm Event | Motion/Tampering detection; audio detection; network disconnection detection; IP conflict detection; |
| [Power] Power Supply | 12 VDC, 1.0 A ± 10% PoE (802.3af) |
| [Power] Power Consumption | 12 VDC, 1.0 A ± 10%: Basic: 3 W; Max: 11 W (illuminator+speaker+PTZ operation) PoE(802.3af) Basic: 4 W; Max: 12 W (illuminator+speaker+PTZ operation) |
| [Power] Power Adapter | Optional |
| [Environment] Operating Temperature | –30 °C to +55 °C (–22 °F to +122 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% |
| [Environment] Protection | IP66;TVS 2000 V lightning proof; surge protection; voltage transient protection |
| [Structure] Product Dimensions | 128.4 mm × Φ127.3 mm (5.06" × Φ5.01") |
| [Structure] Net Weight | 0.41 kg (0.9 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 0.5 kg (1.1 lb) |
お取扱製品
Dahua:4MP Smart Dual Light Active Deterrence Network PT Camera
IPC-PT1439H-PV
