| [Camera] Image Sensor | Channel 1 (PT Lens): 1/3" CMOS Channel 2 (Fixed Lens): 1/3" CMOS |
|---|---|
| [Camera] Max. Resolution | Channel 1 (PT Lens): 2560 (H) × 1440 (V) Channel 2 (Fixed Lens): 2560 (H) × 1440 (V) |
| [Camera] ROM | 128 MB |
| [Camera] RAM | 512 MB |
| [Camera] Scanning System | Progressive |
| [Camera] Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| [Camera] Min. Illumination | 0.008 lux@F1.6 (Color,30 IRE) 0.0008 lux@F1.6( B/W,30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| [Camera] S/N Ratio | >56 dB |
| [Camera] Illumination Distance | Up to 30 m (98.43 ft) (IR) Up to 30 m (98.43 ft) (Warm light) |
| [Camera] Illuminator On/Off Control | Auto; Manual |
| [Camera] Illuminator Number | 4 (IR LED); 4 (Warm light) |
| [Lens] Lens Type | Channel 1 (PT Lens): Fixed-focal Channel 2 (Fixed Lens): Fixed-focal |
| [Lens] Lens Mount | M12 |
| [Lens] Focal Length | Channel 1 (PT Lens): 3.6 mm Channel 2 (Fixed Lens): 3.6 mm |
| [Lens] Max. Aperture | Channel 1 (PT Lens): F1.6 Channel 2 (Fixed Lens): F1.6 |
| [Lens] Field of View | Channel 1 (PT Lens): H: 78°; V: 42°; D: 92° Channel 2 (Fixed Lens): H: 78°; V: 42°; D: 92° |
| [Lens] Iris Control | Fixed |
| [Lens] Close Focus Distance | Channel 1 (PT Lens): 1.5 m (4.92 ft) Channel 2 (Fixed Lens): 1.5 m (4.92 ft) |
| [Lens] DORI Distance | Lens Detect Observe Recognize Identify |
| [Lens] Channel 1 (PT Lens) | 78.0 m (255.91 ft) 31.2 m (102.36 ft) 15.6 m (51.18 ft) 7.8 m (25.59 ft) |
| [Lens] Channel 2 (Fixed Lens) | 78.0 m (255.91 ft) 31.2 m (102.36 ft) 15.6 m (51.18 ft) 7.8 m (25.59 ft) |
| [Intelligence] SMD | SMD Plus |
| [Intelligence] Smart Search | Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
| [Video] Video Compression | H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by sub stream) |
| [Video] Smart Codec | Smart H.265+; Smart H.264+ |
| [Video] Video Frame Rate | Channel 1 (PT Lens): Main stream: 2560 × 1440@(1–25 fps) sub stream: 704 × 576@(1–25 fps)/704 × 480@(1–25 fps) Channel 2 (Fixed Lens): Main stream: 2560 × 1440@(1–25 fps) sub stream: 704 × 576@(1–25 fps)/704 × 480@(1–25 fps) *The values above are the max. frame rates of each stream; for multiple streams, the values will be subjected to the total encoding capacity. |
| [Video] Streaming Capability | 2 streams |
| [Video] Resolution | Channel 1 (PT Lens): 4M (2560 × 1440); 3M (2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240); Channel 2 (Fixed Lens): 4M (2560 × 1440); 3M (2304 × 1296); 1080p (1920 × 1080); 1.3M (1280 × 960); 720p (1280 × 720); D1 (704 × 576/704 × 480); VGA (640 × 480); CIF (352 × 288/352 × 240) |
| [Video] Bit Rate Control | VBR; CBR |
| [Video] Video Bit Rate | H.264: 32 kbps–6144 kbps; H.265: 32 kbps–6144 kbps |
| [Video] Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| [Video] BLC | Yes |
| [Video] HLC | Yes |
| [Video] WDR | 120 dB |
| [Video] White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| [Video] Gain Control | Auto/Manual |
| [Video] Noise Reduction | 3D NR |
| [Video] Motion Detection | OFF/ON (4 areas, rectangular) |
| [Video] Region of Interest (RoI) | Yes (4 areas) |
| [Video] Smart Illumination | Yes |
| [Video] Smart Dual Light | Yes |
| [Video] Image Rotation | 0°/180° |
| [Video] Mirror | Yes |
| [Video] Privacy Masking | 4 areas |
| [Audio] Built-in MIC | Yes, built-in Mic |
| [Audio] Built-in Speaker | Yes, built-in speaker |
| [Audio] Audio Compression | G.711a; G.711Mu; PCM; G.726 |
| [Alarm] Alarm Event | No SD card; SD card full; SD card error; network disconnection; IP conflict; illegal access; motion detection; video tampering; audio detection; SMD; security exception |
| [Network] Network Port | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| [Network] SDK and API | Yes |
| [Network] Network Protocol | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; P2P; Auto Registration |
| [Network] Security | HTTPS; Trusted upgrade;Digest; WSSE; Account lockout; Trusted execution; Generation and importing of X.509 certification; Security logs; Trusted boot |
| [Network] Interoperability | ONVIF (Profile S & Profile G & Profile T); CGI |
| [Network] User/Host | 20 (Total bandwidth: 48 M) |
| [Network] Storage | FTP; Micro SD card (support max. 256 GB) |
| [Network] Browser | IE; Chrome; Firefox |
| [Network] Management Software | Smart PSS Lite; DSS; DMSS |
| [Network] Mobile Client | Android;iOS |
| [Function] Light Warning | Warm light warning Flash/Solid on duration: 5 s–180 s Flash frequency: high, medium, low |
| [Function] Sound Warning | Offers 3 sound alarms and supports importing custom sound alarms. Sound: 0-100. Play times can be set from 1 to 10. |
| [PTZ] Pan/Tilt Range | Channel 1 (PT Lens): Pan: 0° to 350°; Tilt: 0° to 90°; Channel 2 (Fixed Lens): Pan: 0° to 326°; Tilt: –10° to 15° |
| [PTZ] Manual Control Speed | Pan: 0.1°/s–55.4°/s; Tilt: 0.1°/s–29.3°/s |
| [PTZ] Preset | 50 |
| [PTZ] Preset Speed | Pan: 55.4°/s; Tilt: 29.3°/s |
| [PTZ] Power-off Memory | Yes |
| [PTZ] Idle Motion | Preset |
| [Certification] Certifications | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU |
| [Power] Power Supply | 12 VDC (±30%); PoE (802.3af) |
| [Power] Power Consumption | Basic: 3.2 W (12 VDC); 4.2 W (PoE); Max.: 8.6 W (12 VDC); 10.5 W (PoE) (intelligence on + WDR + illuminator on + PT rotation + speaker on) |
| [Environment] Operating Temperature | –40 °C to +50 °C (–40 °F to +122 °F) |
| [Environment] Operating Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Storage Temperature | –40 °C to +50 °C (–40 °F to +122 °F) |
| [Environment] Storage Humidity | ≤95% (RH), non-condensing |
| [Environment] Protection | IP66 |
| [Structure] Casing Material | Plastic |
| [Structure] Product Dimensions | 159.4 mm × 110.1 mm × 210 mm (6.28" × 4.33" × 8.27") (L × W × H) |
| [Structure] Net Weight | 0.62 kg (1.37 lb) |
| [Structure] Gross Weight | 0.85 kg (1.87 lb) |
お取扱製品
Dahua:4+4MP Active Deterrance Dual-lens Fixed-focal Entry Network PT Camera
IPC-PTS1439B-E2-S-PV
